VersloSavaite.lt   
2012 12 31, 13:20
Vertybinių popierių birža pro rakto skylutę

Image
Sxc.hu nuotr.
Net ir investavimu neužsiimantis žmogus iš filmų ar knygų žino sąvoką „akcijų birža“. Vis dėlto ne visi supranta, kas tai iš tiesų yra ir kaip tokioje biržoje vyksta darbas. Be to, net ir pats pavadinimas „akcijų birža“ yra klaidingas – kur kas tikslingiau šią instituciją vadinti vertybinių popierių birža.

 

Į klausimus apie prekybą vertybinių popierių biržoje atsako Povilas Kaselis, „Danske Bank“ Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Kokias funkcijas atlieka vertybinių popierių biržos?

 

Šiuolaikinės vertybinių popierių biržos yra svarbios visos šalies ekonomikai, nes atlieka daug skirtingų funkcijų. Visų pirma, jos suteikia verslo kompanijos galimybę pritraukti daugiau kapitalo, tokiu būdu palengvindamos ir skatindamos verslo plėtrą.

 

Antra, vertybių popierių biržos sudaro vienodas galimybes investuoti ir didelėms bendrovėms, ir smulkiems namų ūkiams. Reikia pastebėti, kad vertybinių popierių biržose yra įdarbinta ir daugybė pensijų bei kitokių ilgalaikių investicijų lėšų. Na, ir trečia – tokios biržos veikia kaip šalies ekonominis indikatorius.

 

Kaip prekiaujama vertybinių popierių biržoje?

 

Galima išskirti du pagrindinius būdus – tai elektroninis ir prekyba vietoje, angliškai vadinama „on the floor“. Elektroninė prekyba yra paremta kompiuterinėmis sistemomis, greitai suvedančiomis pirkėjus su pardavėjais ir sandorius patvirtinančiomis per kelias akimirkas.

 

Nors prekyba elektroniniu būdu vyksta gana seniai, tačiau prekyba vietoje vis dar išlieka itin populiari. Labai dažnai kalbant apie vertybinių popierių biržas žmonių galvoje atsiranda vaizdas, kaip daugybė kostiumuotų prekybininkų intensyviai kalba, rėkia, mosikuoja rankomis, kalba keliais telefonais, stebi monitorius.

 

Šis televizijos dažnai perteikiamas vaizdas atrodo gana chaotiškas, tačiau vertybinių popierių biržose makleriai yra pasidalinę darbais, veiklos sritimis ir iki darbo dienos pabaigos visada padeda pirkėjams surasti pardavėjus ir atvirkščiai.

 

Kokiais pagrindiniais darbo principais vadovaujasi vertybinių popierių biržos?

 

Abi prekybos biržoje rūšys remiasi keliais pagrindiniais principais. Paprastai darbas prasideda apie 9 – 10 valandą vietos laiku ir baigiasi apie 16 – 17 valandą. Tiesa, yra kelios biržos, kurios dirba ir iki 22 valandos. Prekyba vertybinių popierių biržose nevyksta savaitgaliais ir švenčių dienomis.

 

Be to, svarbu žinoti, kad kiekviena birža turi minimalius pavedimų dydžius, vadinamuosius „lotus“. Tai yra mažiausias vertybinių popierių kiekis, kurį gali įsigyti ar parduoti investuotojas.

 

Kiekviena birža individualiai nustato šį dydį, pavyzdžiui, Vilniaus vertybinių popierių biržos mažiausias lotas yra 1 vertybinis popierius, o Singapūro – 1000 vertybinių popierių.

 

Kada pasaulyje prasidėjo prekyba vertybiniais popieriais?

 

Tikslią datą įvardyti sunku – tyrinėtojai dėl jos nesutaria. Vieni sako, kad prekybos vertybiniais popieriais pradžią žymi Rytų Indijos kompanijos įkūrimas 1602 m. ir 1623 m. jos išleista pirmoji obligacija, kiti prekybos pradžią įžvelgia viduramžiuose ar net senovės Romoje.

 

Kokios biržos pasaulyje yra didžiausios?

 

Šiandien kone visos pasaulio šalys turi savo vertybinių popierių biržą. Vis dėlto galima aiškiai išskirti dvi didžiausias biržas – NYSE Euronext ir NASDAQ OMX. Dar prieš porą metų prekybos apimtys jose buvo didesnės nei 23 trilijonai eurų.

 

Šios biržos yra ne tik, kad didžiausios konkurentės, bet ir turinčios daugiausiai skirtumų tarpusavyje. NASDAQ OMX yra visiškai kompiuterizuota, prekyba joje vyksta išskirtinai tik elektroniniu būdu, o NYSE vis dar labai stipriai palaiko tradicinį prekybos vietoje būdą. Joje tik labai nedidelė dalis pirkimų yra atliekami elektroniniu būdu.

 

Kokia vertybinių popierių birža veikia Lietuvoje?

 

Vilniaus vertybinių popierių birža jau minės dvidešimtmetį - veikti ji pradėjo 1993 m., o po trylikos metų ją nusipirko didžiausia Šiaurės Europos biržų operatorė OMX, 2008 m. susijungusi su NASDAQ.

 

Todėl nuo 2009 m. Lietuvos vertybinių popierių birža vadinasi NASDAQ OMX Vilnius. NASDAQ OMX dar valdo ir vertybinių popierių biržas Latvijoje ir Estijoje. Žinoma, Baltijos regione prekybos apimtys yra daug mažesnės nei didžiosiose biržose – 2011 m. apyvarta buvo 400 mln. eurų.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: