Sigita Strockytė-Varnė, SEB banko asmeninių finansų ekspertė   
2024 04 19, 11:04
Penkios didžiausios investuotojų klaidos

Image
Foto
SEB banko atliekamų tyrimų duomenimis, perspektyva ateityje pradėti investuoti domina beveik kas trečią lietuvį. Tačiau neretai pradedantieji ir net patyrę investuotojai, užsibrėžę ilgalaikius tikslus ir savo biudžete numatę eilutę periodinėms investicijoms, padaro klaidų, galinčių turėti neigiamą įtaką rezultatui. Kokios tai klaidos ir kaip jų išvengti, pataria Sigita Strockytė-Varnė, SEB banko asmeninių finansų ekspertė.

 

Nuolat stebėti savo investicijų portfelį ir rinkas

 

Jei pasirinkote periodinį ilgalaikį investavimą ir įmokėjote pirmąsias įmokas, dažnai kyla noras vis stebėti, kaip jums sekasi. Nors tikėtina, kad prieš pradėdami investuoti nusibrėžėte tikslus, numatėte, kiek laiko mažiausiai investuosite ir įsivardijote sau aiškiais taisykles, tik pradėjus investuoti savo portfelį tikrinate kur kas dažniau negu įprastai ir dažniau, negu to reikėtų. Taip pat imate lankytis ir naujienų svetainėse bei stebėti finansų rinkos informaciją. Žinoma, jei investuojate aktyviai, toks elgesys bus tikslingas, tačiau, jei pasirinkote pasyviai valdomus fondus ir periodines investicijas, dažnai tokie veiksmai bus pertekliniai.

 

Kuo daugiau ir dažniau stebėsime savo portfelį, kaip investicijų vienetų vertė keičiasi kasdieną, tuo daugiau nerimo ir klausimų sau sukelsime. Nerimausime, kai investicijų vertė kris, džiaugsimės, kai ji kils.

 

Kuo daugiau emocijų, tuo didesnė tikimybė, kad, susiklosčius nepalankioms aplinkybėms, priimsite klaidingą sprendimą ir atsisakysite pasirinktos investavimo strategijos. Ypač jei iš pradžių investicijų portfelis „raudonuoja“, galima per anksti suskubti ir tiesiog parduoti visas investicijas nė nesulaukus, kokią vertę iš tiesų galima buvo sukurti per daugelį metų.

 

Žinoma, nereikėtų ir visiškai pamiršti savo investicijų, tačiau pasyviai investuojant kasdien stebėti ir analizuoti kiekvieno portfelio pokyčio nereikėtų. 

 

Neduoti savo investicijoms laiko augti

 

Dar viena dažna klaida, kuri irgi susijus su emocijomis, baime ir impulsyvumu, yra ta, kad neleidžiame savo investicijoms dirbti joms skirto darbo. Jei investicijų vertė krenta, baimindamiesi dar didesnio nuostolio, suskumbame parduoti, patiriame nuostolį. Ir atvirkščiai, jei matome, kad investicijų vertė auga, bijodami prarasti, ką uždirbome iš vertės pokyčio, skubame parduoti ir gauti pelną.

 

Atgavus investuotą sumą kartu su prieaugiu, vėl reikia ieškoti sprendimo, kur toliau investuoti pinigus – tikėtina, jau didesnę sumą negu keliasdešimt ar šimtą eurų per mėnesį. Tada finansų rinkų analizės ir tikslumo reikia jau daugiau.

Kai stengiamės uždirbti iš investicijų vertės pokyčio, perkame ir parduodame, tai vadinama spekuliacija, ne investavimu. Spekuliavimas iš esmės nėra blogas dalykas, tačiau tai didelės rizikos investavimo strategija, kurią pasirinkę turime suprasti, ko siekiame.

 

Spekuliuoti rekomenduojama tik su ta investicijų dalimi, kurios nebūtų gaila prarasti.  Periodinio investavimo tikslas turėtų būti sukaupti kapitalą, kuris ilgainiui taptų pasyvių pajamų šaltiniu.

 

Vaikytis tendencijų

 

Šiais laikais socialinė medija kupina įvairiausių patarimų, kur, kaip ir į ką investuoti. Vaikytis tendencijų, kurias jau aprašė visi nuomonės formuotojai ir naujienų portalai, – dažnai gana tiesus kelias į nuostolį. Jei apie tendenciją žino visi, dažnai investuoti ir greitai pasipelnyti jau yra per vėlu.

 

Pasirinkus ilgalaikę investavimo strategiją svarbu žinoti, kad neįmanoma paaiškinti ir numatyti kiekvieno trumpalaikio rinkos pokyčio, nes dažnai jie yra atsitiktiniai, kartais paremti nepaaiškinama investuotojų elgsena.

Jei investuoti planuojate bent dešimtmetį ar ilgiau, verčiau stebėkite ilgalaikes prognozes, kurios daug vertingesnės negu trumpalaikiai aidai rinkoje.

 

Investuoti pinigus, kurių greitai prireiks

 

Kartais, kaupdami pinigus didesniam pirkiniui ir norėdami, kad taupyti eitųsi greičiau, sugalvojame taupomus pinigus investuoti. Tačiau toks žingsnis iš tiesų yra labai rizikingas. Jei pasirinksite fiksuoto pajamingumo vertybinius popierius, aukšto reitingo obligacijas ir jus tenkins siūloma grąža bei laikotarpis, žinoma, investuoti, kad greičiau sutaupytumėte, galima.

 

Tačiau, jei pasirinksite didesnės rizikos investicijas, iš kurių siekiame ir didesnės grąžos, toks sprendimas gali nepasiteisinti – atėjus laikui įsigyti ilgai planuotą pirkinį, metas parduoti turimas investicijas gali būti nepalankus, o turima investicijų vertė – sumenkusi. Tuomet reikės rinktis – parduoti investicijas ir patirti nuostolį ar atidėti pirkinį iki geresnių rinkoms laikų.

 

Dėl šios priežasties investuoti tų pinigų, kurių prireiks, tarkime po metų ar dvejų, nerekomenduojama.

 

Apskritai pradėti investuoti patariama tuo metu, kai jau turite sukaupę finansinę pagalvę, lygią bent trijų–šešių mėnesių būtinųjų išlaidų sumai. Juk niekuomet nežinote, kas laukia ateityje ir su kokiais finansiniais iššūkiais gali tekti susidurti.

 

Atidėlioti investicijas

 

Nepaisant įvairių baimių padaryti neteisingus sprendimus, didžiausia klaida yra bijoti ir dėl to iš viso nieko nedaryti. Arba laukti, kol išauš palanki ir tobula diena. Tokia diena yra šiandien.

 

Tiesa ta, kad sunkiausia yra pradėti Investuoti. Investavimo kelionėjevisos klaidos tampa vertingomis pamokomis, kurias turime išmokti  geriau – kuo anksčiau.

 

Jei išdrįsime ir pradėsime kad ir po truputį periodiškai investuoti, sukaupsime kapitalą, kuris ateityje taps finansinio saugumo pagrindu.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: