Image
 

Šiemet gyventojų perkamoji galia atsigauna, darbo rinka yra gana stabili, o pramonės gamyba taip pat po truputį lipa iš duobės. Tą rodo ir per pirmą ketvirtį 0,8 proc. padidėjęs šalies BVP – toks augimo tempas buvo istoriškai įprastas per pastarąjį dešimtmetį.

Image
 

Vėl atgijusi infliacija JAV tolina palūkanų mažinimo prognozę. Be to, auganti viešoji skola toliau lems infliacines tendencijas, dėl kurių aukštesnių palūkanų aplinka gali išsilaikyti kur kas ilgiau nei tikimasi rinkoje. Tai lems aukštesnį JAV dol. lygį kitų valiutų atžvilgiu ir, atitinkamai, brangesnes žaliavas pasaulinėse rinkose ar brangesnį skolinimąsi JAV doleriais.

Image
 

Artėjant gyventojų 2023 m. gautų pajamų deklaravimo terminui, būtina atkreipti dėmesį į tai, kaip teisingai deklaruoti pajamas, gautas iš investicijų į kriptovaliutas.

Image
 

Šie metai atneša spartesnio ekonomikos atsigavimo viltį. Energijos kainų šokas išsikvėpė, o infliacija atsitraukia, taip atgaivindama gyventojų perkamąją galią. Vyrauja vis tvirtesnis įsitikinimas, kad centriniai bankai jau tuoj tuoj pradės mažinti palūkanas.

Image
 

Keli pastarieji metai buvo ekonominių sukrėtimų laikotarpis. Viskas prasidėjo nuo pandemijos, kai ekonomika buvo tiesiog sustojusi, po kurios turėjome metus atokvėpio.

Image
 

„Swedbank“ ekonomistai mato daugiau ekonomikos atsigavimo ženklų ir gerina daugelio šalių augimo prognozes. Pagrindinės rizikos išlieka susijusios su geopolitiniais procesais, protekcionizmu bei galimomis ekonominės politikos klaidomis.

Image
 

Šiandien Europos Centrinis Bankas (ECB) bazinių palūkanų normų nesumažino, tačiau labai tikėtina, kad tai padarys sekančio valdančios tarybos susitikimo metu birželį. Sparčiai mažėjant infliacijai ir neatsigaunant ekonomikos augimui nebelieka priežasčių laikyti palūkanas aukščiausiame lygyje per pastaruosius du dešimtmečius.

Sarp Demiray
 

Nuo šio dešimtmečio pradžios Lietuva yra viena iš pirmaujančių valstybių pagal finansinių technologijų („fintech“) indeksą. Kaip pastebi finansų ekspertai, per sąlyginai nedaug metų Lietuva šiame sektoriuje susikūrė visą pluoštą pranašumų prieš kitas, kur kas didesnes pasaulio valstybes ir pirmavimas vystant šį sektorių ateityje neš dar daugiau naudos, kadangi prognozuojama, kad vien šiemet „fintech” naudotoju jau bus kas antras pasaulio gyventojas.

Image
 

Bankrotas dažniausiai vis dar siejamas su nusistovėjusia sudėtinga teisine procedūra ir įgyvendinimo tvarka, pamirštant teisminio bankroto alternatyvą – bankroto procesą ne teismo tvarka. O kaip tik ši alternatyva gali būti pranašesnė ir dėl mažesnės trukmės, ir dėl mažesnių kaštų, tvirtina advokatų kontoros „TGS Baltic“ asocijuotoji partnerė, Transporto industrijos grupės vadovė Žydrūnė Stuglytė.

Image
 

Retai pasitaikantis dėsningumas, kai vienu metu akcijų ir aukso kainos siektų aukštumas, kaip tik stebimas šiuo metu. Tai nėra geras ženklas akcijoms. Kita vertus, gerų žinių turėtų atnešti centrinių bankų Europoje ir JAV planuojami bazinių palūkanų mažinimai šią vasarą.

Image
 

Manau, didžiajai daliai sėkmingų verslų anksčiau ar vėliau iškyla dilema, ką daryti su laisvomis įmonės lėšomis? Šis klausimas ypač aktualus šiuo metu, kai globali ekonominė situacija nėra aiški. Dėl to kai kurie verslai nesiryžta priimti sprendimų investuoti į naują įrangą ar plėtrą ir įmonės lėšas laiko banko sąskaitose laukdami geresnių laikų. Tačiau ne naujiena, kad dėl infliacijos šie pinigai ilgainiui nuvertėja.

Image
 

Dažnas darbuotojas svajoja apie algos pakėlimą, tačiau stokoja įgūdžių, kaip to pasiekti. Neretai kliūtimi tampa stresas, nepasitikėjimas savimi ar nežinojimas kaip pradėti pokalbį su darbdaviu. Ekspertė ramina ir dalijasi trimis patarimais, kurie gali padėti gauti norimą atlyginimą.

Image
 

Du dešimtmečiai Europos Sąjungoje (ES) atnešė neabejotiną ekonominį progresą – didėjantį šalies konkurencingumą, augančias gyventojų pajamas ir perkamąją galią. Tačiau nemažiau svarbu įvertinti ir demografinius bei socialinius pokyčius, kurie nebuvo tik teigiami.

Image
 

Naujausias trečiadienį, kovo 27 d., pasirodęs Europos Komisijos verslo ir vartotojų lūkesčių tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai išlieka didžiausi optimistai Europos Sąjungoje, o estai – vieni didžiausių pesimistų.

Image
 

Praėjusią savaitę Jungtinių Tautų (JT) paskelbta „Pasaulio laimės ataskaita“, kaip ir kiekvienais metais, indikuoja apie pasaulio, o tuo pačiu ir Lietuvos, progresą laimės link. Bendroje ataskaitoje Lietuva pakilo vienu laipteliu aukštyn į rekordiškai aukštą - 19-ąją vietą. Palyginimui, prieš dešimt metų, buvome 71-oje vietoje.

Image
 

Lietuvos paštas dalinasi atsakymais į aktualiausių klausimų penketą, kuriuos užduoda siuntų laukiantys klientai.

Image
 

Šį pavasarį švenčiame du jubiliejus – lygiai prieš 20 metų Lietuva tapo Europos Sąjungos (ES) ir NATO nare. Ką pavyko pasiekti per šiuos du dešimtmečius, kaip šis progresas atrodo kitų šalių kontekste ir ko galima tikėtis ateityje? Pirmoje dalyje apžvelkime gal ne tai kas svarbiausia, bet tai, ką lengviausia pamatuoti – pinigus.

Image
 

Eksportuojančios Lietuvos įmonės vis dažniau susiduria su naujomis užsienio įmonių ar verslo partnerių sąlygomis – reikalavimais pateikti su veiklos tvarumu susijusius duomenis. Todėl verslas, norėdamas išmokti vertinti ir nustatyti savo veiklos poveikį tvarumo srityje, dažniausiai kreipiasi į tvarumo konsultantus. Jie pastebi, kad neretai kreipiamasi per vėlai, kai iki būtinumo pateikti tvarumo duomenis jau būna likę itin mažai laiko.

Image
 

2022 m. infliacijos šokas paliko reikšmingų pėdsakų tiek makroekonominiu, tiek įmonių finansų lygmeniu. Ekonomikos dalyviai tiesiogiai patyrė sąnaudų spaudimą ir perkamosios galios praradimus.

Image
 

Skyrybos tiek asmeniniame gyvenime, tiek verslo santykiuose yra sudėtingas ir daug neigiamų emocijų keliantis procesas. Ir nesvarbu, ar skiriasi žinomi asmenys, ar nuostolių dydis siekia milijonus, o gal tik centus, išdavystės faktas yra visiems vienodai skaudus.

Image
 

Kasmet, ypač pajamas deklaruojantiems pirmuosius kartus, deklaravimo sezonas virsta nedidele loterija – teks susimokėti papildomai ar pavyks susigrąžinti dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tačiau spėlioti neverta, o ir ne visuomet paranku, tad aptarkime, kada reikėtų būti pasiruošus susimokėti, o kada – atgauti permoką.

Image
 

Kasmet publikuojamame „Mercer“ globaliame pensijų indekse Nyderlandai ir Danija kelerius metus iš eilės yra tituluojamos kaip šalys, turinčios vienas geriausių pensijų sistemų pasaulyje. Apie tai, ko iš šių dviejų valstybių galėtų pasimokyti Lietuvos gyventojai, pasakoja Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Image
 

Gyvename laikmečiu, kai 12-metis paauglys, pažiūrėjęs filmuką internete, gali įsilaužti į įmonės IT sistemas, o dirbtinio intelekto sugeneruotas įmonės vadovo veidas skambučio metu gali paprašyti pervesti milijonines sumas į sukčių sąskaitą. Kokios verslo galimybės nepaslysti ir atsilaikyti pasaulyje, kuriame kibernetiniu nusikaltėliu gali tapti praktiškai bet kas, turintis priešiškų ketinimų?

Image
 

Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.

Image
 

Iki 2022-ųjų vidurio kone ištisą dešimtmetį gyvename nulinių ar net neigiamų palūkanų aplinkoje. Jas centriniai bankai grindė poreikiu skatinti ekonomiką ar išvengti defliacijos. Situacija prieš kelis metus dramatiškai pasikeitė – daugelyje pasaulio šalių kainos kilo sparčiausiu tempu nuo naftos krizės laikų 1970-aisiais.

Image
 

Mažiau krito, bet mažiau ir kilo – taip būtų galima apibūdinti automobilių rinkos dinamiką Lietuvoje pastaraisiais metais. Kai visoje Europos Sąjungoje naujų lengvųjų automobilių pardavimo apyvarta pandemijos laikotarpiu krito kone trečdaliu (30 proc.), Lietuvos rinka patyrė nuosmukį penktadaliu (18 proc.).

Image
 

Lietuvos teismai pirmą kartą pasisakė dėl populiarios akcininkų sutarties nuostatos, įpareigojančios akcijas parduodantį asmenį užtikrinti, kad naujasis akcininkas taptų sutarties šalimi. Tokio pobūdžio ginčai Lietuvos teismų praktikoje nėra dažni. Tad šiame komentare nagrinėjamos bylos pavyzdys yra išskirtinis ir leidžiantis įvertinti teismų požiūrį į akcininkų ginčus. Šis teismo sprendimas siunčia svarbią žinutę verslui. Kokia ji?

Image
 

Tėvų pamokos apie investavimą vaikams gali tapti neįkainojama dovana, kuri padės atžaloms kelyje į finansinę nepriklausomybę ir sėkmę. Kokias žinias apie investavimą turėtų žinoti vaikai bei kaip tokią informaciją pateikti, kad ji būtų įdomi, pasakoja Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačios bankininkystės vadovas.

Image
 

Valstybės duomenų agentūros skaičiavimu, šių metų sausį vidutinės prekių ir paslaugų kainos buvo tik 0,7 proc. didesnės nei prieš metus. Įdomiau tai, kad vien prekių kainos pastaruoju metu mažėjo ir šiuo metu yra 1,5 proc. mažesnės nei prieš metus. Kodėl kai kurios prekės atpigo ir ar ši tendencija galėtų tęstis ir šiemet?

Image
 

Naujienų portalų antraštės skelbia pranešimus apie pasaulyje ir tuo pačiu Lietuvoje vykstančius kibernetinius incidentus. IBM Corporation duomenimis (Cost of a Data Breach Report 2023, IBM Security), vieno asmens duomenų pažeidimo kaina pasaulyje vidutiniškai siekia 165 JAV dolerius (apie 152 eurus).

Image
 

Infliacijos padariniai, ekonominės recesijos signalai bei prekių ir paslaugų paklausos sumažėjimas – tai vos keli iššūkiai, su kuriais pernai susidūrė verslai. Šiemet didžioji dalis organizacijų tikisi bent jau ne prastesnių metų nei buvo 2023-ieji, rašoma „Figure Baltic Advisory“ pranešime žiniasklaidai.

Image
 

Nuo šių metų sausio PVM tarifas maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui vėl yra 21 procentas. Lengvatinis 9 proc. tarifas galiojo pustrečių metų. Jis buvo nustatytas kaip priemonė padėti per pandemiją labai nukentėjusioms šio sektoriaus įmonėms.

Image
 

Ekonomistas Džonas Meinardas Keinsas 1940-aisiais parašė neilgą knygelę „Kaip susimokėti už karą“, kurioje išdėstė planą kaip tvariausiu būdu perskirstyti Jungtinės Karalystės valstybės resursus ir finansuoti vieną brangiausių karų pasaulio istorijoje.

Image
 

Tvarumo strategijos kūrimas ir plėtra, noras išmokti matuoti savo šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas, tvarumą palaikanti organizacijos kultūra – populiariausios didžiųjų šalies bendrovių investicijos tvarumui didinti, rodo rudenį SEB atlikta finansų vadovų apklausa. Tačiau nuo ko pradėti, kad ilgainiui investicijos kurtų tvarią grąžą?

Image
 

Darbo kodekso 126 straipsnio 2 dalis numato, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos.

Image
 

Nors už lango – žiema, socialiniuose tinkluose ir forumuose netyla diskusijos apie privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą, nuo šiol reikalingą ir kai kuriems paspirtukams bei traktoriams-žoliapjovėms.

Image
 

Kiekvienas esame susidūręs su situacija, kai pažadame neišlaidauti, bet jau kitą dieną „netyčia” nusiperkame ne visai mums reikalingą prietaisą, rūbą ar lėktuvo bilietus. Kokios yra tokių impulsyvių išlaidų rūšys, priežastys ir kaip jas suvaldyti, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

Image
 

Per pastaruosius metus daug Lietuvoje veikiančių įmonių platino savo obligacijas, o tariamai nedidelė rizika ir gana patraukli jų grąža patraukė net ir pirmąsias savo investicijas besirenkančius investuotojus.

Image
 

Lietuvos ekonomikos augimo prognozė ir toliau nekeičiama. Realusis BVP šiemet turėtų didėti nedaug – 1,5 procento. Ekonomikai smarkiau išsijudinti iš sąstingio neleis stagnuosiantis eksportas. 2024 metais BVP augimo prognozė siejama su geresniais namų ūkio vartojimo rezultatais. Būsto rinkoje atsigavimo, kol palūkanų normos akivaizdžiau nesumažės, nebus.

Image
 

Šiaurės Korėja – politinė atstumtoji ir atsiskyrėlė nuo pasaulio gausybe aspektų. Toks šalies įvaizdis yra gajus, bet kiek jis atitinka realybę? Pastarųjų įvykių kontekste Šiaurės Korėjos vaidmuo turėtų būti įvertinamas naujai.

Alberto San Juan apie Balenciaga
 

Balenciaga vardas puikiai žinomas mados industrijoje šiandien užkariauja animacinių filmų scenarijus, socialinės medijos erdves ir kripto pasaulį. Kas toks buvo šis vizionierius ir avantiūristas, padaręs didžiulę įtaką mados pasauliui, o jo genialumo įkvėpti mados dizaineriai jau šimtmetį semiasi drąsių idėjų iš jo kūrybos.

Image
 

Skolindamiesi pinigų dažnai patingime skaityti paskolos išdavimo sutartis, kuriose įvardintos pagrindinės sąlygos ir terminai – paskolai taikomos palūkanos, galutinė paskolos kaina ir pan. Neretai painiojami ir įvairūs terminai, pavyzdžiui, greitasis kreditas, kredito linija.

Image
 

Nelegaliai dirbantys asmenys pirmiausia daro didelę žalą patys sau – mažėja arba visai prarandama didžioji dalis jų socialinių garantijų.

Image
 

Verslo rizikos nuolat keičiasi, atsižvelgiant į įmonės verslo strategiją, bendrą verslo ekosistemą ir geopolitinius pokyčius. Verslo atstovai susiduria su nuolatine dilema – kaip numatyti aktualiausias rizikas savo verslui ir kiek resursų jų valdymui skirti. Kas turėtų šiemet neprasprūsti pro rizikas identifikuojančių profesionalų akis?

Image
 

Pirmosios 2024 m. sausio savaitės pabaigoje analitikai ir rinkos dalyviai nekantriai laukė praėjusių metų gruodžio euro zonos infliacijos duomenų.

Image
 

Neskausmingas JAV darbo rinkos atšalimas, sėkmė kovojant su infliacija ir lūkesčiai dėl kitų centrinio banko bazinių palūkanų normų sprendimų buvo pagrindiniai motyvai, užbaigę praėjusius metus pasaulio ekonomikoje. Tad kokio palūkanų normų sumažėjimo galime tikėtis šiemet ir ką rodo infliacijos prognozės?

Image
 

Investicijas Lietuvoje 2023 m. pritraukė 30 proc. mažiau startuolių nei metais prieš, tačiau vidutinė investicija į startuolį buvo didesnė ir siekė 10 mln. Eur, rodo Lietuvos startuolių asociacijos „Unicorns Lithuania“ stebimi duomenys.

Image
 

Šiuo metu Lietuvoje veikia septynios Laisvosios ekonominės zonos (LEZ). Nors vis dar dominuoja įsitikinimas, kad LEZ yra ypatingai svarbios pritraukiant užsienio investuotojus, tačiau jose vis dažniau kuriasi ir aukštą pridėtinę vertę generuojančios lietuviško kapitalo įmonės.

Image
 

Lapkritį euro zonos metinės infliacijos duomenys gerokai sumažėjo ir sparčiai artėjo prie pageidaujamos 2 proc. ribos. Kokios yra naujausios finansų analitikų prognozės dėl infliacijos 2024 m. ir kokio palūkanų mažinimo galime tikėtis iš Europos Centrinio Banko (ECB)?

Image
 

Jau tryliktus metus iš eilės „Google“ pateikia sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Lietuvos gyventojų dėmesio centre 2023-aisiais buvo pasaulio krepšinio čempionatas, Izraelio ir „Hamas“ karas, Lietuvos savivaldybių tarybų ir merų rinkimai, „Barbenheimeris“ ir  didžiausia Lietuvos istorijoje paramos akcija „Radarom“.

reklama