VersloSavaite.lt   
2007 03 28, 00:00
Fondų valdytojo konsultacija. Investuoti patariama Rytų Europoje

Image
Andrejus Cyba
Norėčiau paklausti, kokie yra investiciniai fondai, koks vidutinis jų pelningumas, pradinis įnašas ir kur šiuo metu rekomenduotumėte investuoti? Žilvinas Bučmys iš Vilniaus.

 

Investicinių fondų rūšių pasaulyje yra daug, jie investuoja į pačias įvairiausias sritis, kuriose mato potencialą uždirbti kuo didesnį pelną. Turbūt net neįmanoma būtų suskaičiuoti, kiek fondų įregistruota pasaulyje. Lietuvoje jų taip pat netrūksta – platus tiek šalyje registruotų, tiek užsienio fondų, kuriuos platina šalies finansų institucijos, pasirinkimas. Lietuvoje populiariausi fondai – investuojantys į akcijas, obligacijas arba mišrūs – t. y. investuojantys į abiejų minėtų rūšių vertybinius popierius.

reklama

 

Priklausomai nuo to, į ką investuoja fondas ir koks yra akcijų ir obligacijų balansas fonde, prognozuojama ir jo grąža. Štai pavyzdžiui fondai, investuojantys tik į obligacijas, skirti vengiantiems rizikos žmonėms, generuoja ir nedidelę investicinę grąžą – apie 3-4 %.

 

Gera fondų investicinė grąža laikoma apie 15 proc. per metus, tačiau dažnas atvejis, kad profesionaliai valdomi fondai uždirba net daugiau nei 40 proc. per metus. Sėkmė labai priklauso nuo valdytojo profesionalumo, patirties konkrečiame investavimo regione – pavyzdžiui Rytų ir Centrinėje Europoje, Rusijoje.

 

O dabar atsakysiu į antrąja klausimo dalį – apie pradinį įnašą ir investavimo sritis.

 

Pradinis įnašas gali būti nustatomas kiekvienam fondui skirtingas: valdymo įmonės pačios pasirenka, kokia tai turėtų būti suma. „Finastos“ investiciniuose fonduose jis yra 100 Lt, taigi pajusti investavimo skonį galima su pakankamai nedidelėmis lėšomis.

 

Šiuo metu perspektyviausiu vis dar laikome Centrinės ir Rytų Europos regioną: jo augimas vis dar nėra pasibaigęs, ypač atsižvelgiant į besitęsiančią Europos Sąjungos plėtrą bei didelę finansinę ES paramą šių šalių ekonomikos gerinimui bei atskirų ūkio šakų plėtrai. Taigi, nusprendusiems investuoti, labai rekomenduotume pasirinkti fondus, investuojančius į šį regioną.

 

Taip pat labai patrauklios investicijoms Pietų Europos šalys, buvusios Jugoslavijos sudėtyje. Jose jau prasidėjo struktūriniai pokyčiai, ateina vis daugiau ES pinigų ir manome, kad jų ėjimas link Europos Sąjungos ir galiausiai įstojimas pakartos panašius rinkos pokyčius, kuriuos stebėjome Lietuvoje ir kuriuos dar kartą pakartojo naujausios ES narės Rumunija ir Bulgarija – akcijų kainų augimas buvo pelningas tiek privatiems investuotojams, tiek investiciniams fondams.


Į klausimą atsakė AB FMĮ „Finastas" fondų valdytojas Andrejus Cyba.

 

Savo klausimą siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

Verslosavaite.lt

 

  
 


VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: