VersloSavaite.lt   
2007 08 22, 09:46
Finansų valdymo konsultacija. Ką daryti, kai pagrindines pajamas sudaro nepastovūs honorarai?

Image
Verslosavaite.lt nuotr.
Klausimas:„Esu meno pasaulio atstovas, uždirbamomis pajamomis skųstis negaliu, tačiau slegia dideli mokėjimai už paskolą, o meno pasaulyje honorarai nors jau ir nemaži, tačiau sunkiai prognozuojami ir išmokami neperiodiškai. Ar yra kažkokia išeitis?“ Į klausimą atsako UAB „Management information“ direktorė Vida Čiuberkienė Kumpikienė.

 
Problemų netrūksta 

reklama

Pirmiausia, pradėkime nuo aksiomos, kad išeitis visuomet yra. Iš bet kokios situacijos ir padėties. Pabandykime jos paieškoti kartu.

 

Minėtos problemos užgula ne tik menininkų – dailininkų, aktorių, bet ir pramogų pasaulio atstovų pečius – dainininkus, renginių vedėjus, šokėjus, įvairius kitus artistus. Tikra tiesa – atėjo tokie laikai, kai ir šių profesijų atstovai Lietuvoje gauna didelius honorarus.

 

Visi jie susiduria su tokia pačia problema – gaunamos išmokos, nors ir didelės, yra sunkiai prognozuojamos, gaunamos neperiodiškai, ir pačios sumos gali stipriai svyruoti.

 

Menininkai, kaip ir visi normalūs žmonės, turi šeimas, tai reiškia, kad turi turėti būtiną pinigų sumą pragyvenimui kiekvieną mėnesį, turi vaikų, tai reiškia, kad būtina konkreti pinigų sumą kad būtų išlaikytas tinkamas pragyvenimo lygis. Jie taip pat turi įvairių įsipareigojimų – paskolos už būstą, lizingo įmokos už automobilį, alimentai, ir kiti periodinio pobūdžio įsipareigojimai.

 

Artistai ir menininkai irgi kartais suserga, ir ne visi turi medicininį socialinį draudimą, reiškia, kad būtinos gydymo išlaidos.

 

Lėšas paskirsto tolygiai

 

Be šių, kasdienio išsilaikymo problemų, ne mažiau svarbus klausimas – iš ko reikės gyventi senatvėje? Kas mane išlaikys? O jei aš nebebūsiu populiarus ir į mano koncertus niekas nebeis? Šis klausimas artistams ir menininkams yra aštresnis nei tiems žmonėms, kurie turi nuolatinį darbą. Nes paprastai artistai dirba sau ir neturi nuolatinio socialinio draudimo senatvės pensijai.

 

Problema tikrai egzistuoja, tačiau nagrinėta dar labai mažai. Tokiu atveju reikėtų rinktis asmeninių finansų valdymo paslaugą privatiems asmenims. Ši paslaugą ir yra siūloma menininkams ir artistams, susiduriantiems su minėtomis problemomis.

 

Profesionalus finansų specialistas padeda nustatyti vidutinį asmens pajamų lygį per metus ir sukuria priemones jį paskirstyti taip, kad menininkas bei jo šeima savo banko kortelėse turėtų visuomet tokią pačią pinigų sumą kasdieninėms pragyvenimo išlaidoms. Tuomet tiek pats asmuo, tiek jo šeimos nariai žino, kokiomis mėnesio dienomis pasipildo jų banko kortelės ir kokiomis sumomis, ir atitinkamai gali be vargo planuotis einamąsias pragyvenimo išlaidas.

 

Gali pasirinkti tinkamiausią variantą

 

Likusi suma, kuri uždirbama sėkmės atveju, tai yra jei artistui pavyko uždirbti daugiau nei skirta einamosioms reikmėms, yra taupoma pirkiniui, taupoma kaip santaupos, investuojama. Specialistas parenka labiausiai tinkamus finansines priemones, priklausomai nuo to, kokie yra konkretaus asmens tikslai – ar užsitikrinti kuo didesnę pensiją, ar užsitikrinti kuo greitesnį paskolos išmokėjimą, ar užsitikrinti kuo didesnes santaupas „juodai dienai“, ar tiesiog kuo daugiau uždirbti per tą laikotarpį.

 

Labai svarbu, kad įmonė, parinkdama bankines institucijas ir jų teikiamas paslaugas, pati nėra niekaip suinteresuota, kurį variantą parinkti. Todėl parenka tokį sprendimą, kuris labiausiai atitinka konkretaus menininko ar artisto bei jo šeimos poreikius, o ne banko poreikius.

 

Šiuo atveju praktika rodo viena – dažniausiai menininko ar artisto profesija gali uždirbti gerus pinigus, tačiau yra sunku tikėtis, kad toks žmogus pats suras tinkamiausius būdus ir sprendimus stabiliai ir patikimai susitvarkyti ilgalaikę finansinę pusę. To nereikia gėdintis.

 

Tai visiškai normalu. Kaip ir normalu, kad finansininkas nenutapys genialaus paveikslo ar nesudainuos šimtmečiais nesenstančios dainos. Svarbiausia – ieškoti sau naudingiausio sprendimo ir nebijoti šių klausimų aptarti su finansininku.

 

Pasilikite sau daryti tai, ką jūs geriausiai sugebate ir iš ko uždirbate daugiausiai. Visą kitą laiką skirkite poilsiui ir jėgų atgavimui. O galvos skausmą dėl stabilios finansinės ateities palikite tiems, kurie tai išmano.

 

Užduokite savo klausimą finansų valdymo ir apskaitos specialistei el. paštu.konsultacijios@verslosavaite.lt arba tiesiog užpildę šią formą.

 

UAB Management information
www.maninfo.lt

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: