reklama

reklama

Vitalijus Balkus   
2012 07 03, 14:59
Vis dar tikintiems demokratija

Balsavimas
Balsavimas
Gerbiamieji ir gerbiamosios! Esu priverstas pranešti – į mus ir vėl nusivalė kojas. Vargu ar ko kitko buvo galima tikėtis, nes ciniška nepagarba saviems piliečiams yra ne tik įprasta, bet ir teisėta.

 

Stebiu, kaip aukštose tribūnose ilgai ir tuščiai vartota „pilietinės visuomenės“ klišė keičiama kitokiomis klišėmis. Ir ne šiaip kitokiomis, o visiškai priešingomis anksčiau vartotai. Dabar valdžia jau kalba apie „nekompetentingus“, „bandos jausmo apimtus“ ar net „užsienio įtakojamus“ piliečius.

 

Ir stebisi, kaip šie baisūs ir primityvūs piliečiai dar drįsta reikšti pretenzijas dėl savo konstitucinių teisių. Negi galima leisti netrukdomai rinktis į taikius susirinkimus, reikšti savo nuomonę ar, o siaubė, bandyti pasinaudoti referendumo teise?

 

Ilgai galvojau, su kuo galėčiau palyginti Lietuvos Konstituciją – su gerų norų, kuriais žinome kur kelias grįstas, sąrašu ar figos lapeliu, pridengiančiu klestinčių neteisybių „gėdą“. Galiausiai nutariau apsieiti be jokių aliuzijų į šį didingą, tačiau beprasmišką dokumentą.

 

Nematau prasmės džiaugtis visuomenininkų laimėta byla dėl neva pažeistos mitingo rengimo tvarkos, nes pats tokios bylos iškėlimo faktas mūsų šalyje aiškiai byloja apie sunkią autoritarizmo ligą. Jei žvelgtume giliau, atrastume ne vieną panašų atvejį. Pavyzdžiui, paprastas kelių Fabijoniškių rajono namų gyventojų noras pakeisti administratorių baigėsi tokia pat byla, nes kieme neva vyko „neteisėtas susirinkimas“. Vilniaus m. savivaldybės palaimintas vaikų piešinių renginys Vilniaus Katedros aikštėje baigėsi teisiniu organizatorių persekiojimu, nes aikštės prievaizdo teises savivaldybė yra perleidusi dar dviems institucijoms.

 

Konstitucijos dieną visiškai pagrįstai norisi pervadinti į, tarkime, „Klerko potvarkio dieną“. Tuo pačiu į atmintinų dienų sąrašą vertėtų įtraukti naują „Uolaus vykdytojo dieną“, juk bukaprotiškų  potvarkių vykdymas įmanomas tik tuomet, kai yra kam vykdyti tuos teisės, o tiksliau – beteisiškumo aktus.

 

Nepatiko vietinės VMI viršininkui komentarai apie jo šeimos narių „verslą“ – ir štai jums kelios dešimtys bylų dėl tariamo šmeižto. Gerai, jei viskas gerai baigiasi, tačiau pakankama įbauginimo priemonė yra jau vien būtinybė tariamam „nusikaltėliui“ minti policijos ar teismų slenksčius. Svarbiausia, kad už tai niekas neatsakys, kaip ir už tuos atvejus, kuomet teisingumas buvo atstatytas tik pasitelkus EŽTT. Viskam yra paaiškinimas: „Mes taikėme įstatymą“.

 

Na, jei ne įstatymą, tai vyriausybės potvarkį, ministro įsakymą, savivaldybės tarybos sprendimą arba pastarosios administracijos direktoriaus įsakymą. O jūs, mielieji, dabar gelbėkitės kaip išmanote, kad įrodytumėt savo tiesą. Jei būsite kantrūs – galėsite džiaugtis pergale jau (net!) po poros metų.

 

Gerai, jei problemos kyla dėl vieno vidutinio rango valdininkėlio savivalės. Tada dar turite šansą pasiekti sau palankų sprendimą. Kas kelis metus vykstantis porinkiminis figūrų perstumdymas kartais vis dėlto užbaigia net ir gerai įsitvirtinusių klerkų karjeras. Daug blogiau, jei turite įžūlumo įtikėti demokratine Lietuvos valstybės prigimtimi ir, tarkime, surengti referendumą ar įteikti įpareigojančią peticiją.

 

Tada teks sužinoti, kad būtinų referendumui parašų skaičius (reikia daugiau nei dešimtadalio šalies gyventojų parašų) Lietuvoje yra neproporcingai didelis net lyginant su Baltarusija ar Rusija. Apie Šveicariją net nenoriu kalbėti, kad negadinčiau nuotaikos nei jums, nei sau – palyginus su ja mes atrodome kaip griežto režimo barakas. Parašų rinkimą smarkiai apsunkina ir absurdiška tvarka, pagal kurią žmogus gali pritarti referendumo iniciatyvai tik pateikęs paso arba tapatybės kortelės numerį, kurių jis dažniausiai nesinešioja.

 

Autoritarai džiūgauja – nėra ko šunaujai žodį suteikti. Tie, kuriems ne vis vien, ar teks gyventi laisvoje visuomenėje, ar nominalios demokratijos šalyje, tradiciškai nusilaužo nagus, o tūkstančiai bendrapiliečių, matydami vien siauro politinio elito ir ją supančios biurokratijos savivalę, beviltiškai kraunasi lagaminus.

 

Visiškai logiška: jei piliečių ekonominė gerovė čia neužtikrinta, o politinės teisės tik nominalios – jie, tapdami emigrantais, politinių teisių naujoje tėvynėje neįgyja, tačiau bent jau nesikamuoja dėl nepritekliaus.

 

Visų blogiausia, kai ant galvos pasipila dr. Goebbelso vertų pamazgų srautas. Ko gero, supratote, kad kalbu apie nerangią ir primityvią naujos AE „reklamos“ kampaniją, iškėlusią šūkį „Rusai puola!!!“. Tiesa, džiugina tai, kad šioji kampanija, palyginus ją su „Mažeikių naftos“ pardavimo vajumi, susilaukia kur kas mažiau pritarimo visuomenėje. Piliečiai jau nebe tokie patiklūs.

 

Pats stebėjau, kaip Seime prastūmus sprendimą dėl koncesijos sutarties, prie referendumo reikalaujančių parašų rinkėjų vis dažniau prieidavo ne vien AE ar dabartinių valdančiųjų priešininkai, o būtent konservatorių simpatikai, neslepiantys savo palankumo pastariesiems, tačiau tuo pačiu nesutinkantis su piliečių teisės kvestionavimu.

 

Stengiausi juos pakalbinti. Vyresnio amžiaus piliečiai nekalbėjo mums įprasta tiesioginės demokratijos tema, tačiau visi iki vieno pilietinių teisių gynimo būtinumą grindė prisiminimais apie „Sąjūdį“.

 

Tai nuteikia teigiamai, nes taip jie palaiko pačią tiesioginės (neatstovaujamosios) demokratijos idėją. Ir tegul nutyla skeptikai, manantys, kad platesnis piliečių dalyvavimas šalies valdyme neišvengiamai sukels didelę priešpriešą. Daug daugiau pykčio ir konfliktų sukelia tarpusavyje kovojančių valdančio elito grupuočių ir jų įtakojamų piliečių tarpusavio susidūrimai.

 

Šioje skiltyje dienoraštį galite rašyti ir Jūs. Savo tekstus siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it     

 

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama

reklama