VersloSavaite.lt   
2009 05 14, 15:43
Teisinė konsultacija. Vadovo atleidimas iš darbo

Image
Henrieta Valatkevičiūtė
„Esu įmonės direktorė. Akcininkas yra tik vienas. Šiuo metu norėčiau atsisakyti direktorės pareigų ir išeiti iš darbo. Kokie turi būti mano veiksmai, kad kuo greičiau ir teisėtai išeičiau iš darbo? Ar galiu būti atleista akcininkui nepasirašius mano prašymo dėl atleidimo?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Į klausimą atsako teisės firmos „Amber Law“ teisininkė Henrieta Valatkevičiūtė.

 

Visų pirma, pažymėtina, jog įmonės administracijos vadovo (direktoriaus), kaip vienasmenio bendrovės valdymo organo, padėtis bendrovėje yra specifinė ir jo atžvilgiu ne visada yra taikomos Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) nuostatos, kaip kitiems bendrovės darbuotojams.

 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra ne kartą pabrėžęs, kad akcinės bendrovės administracijos vadovo, dirbančio bendrovėje pagal darbo sutartį, teisinė padėtis yra specifinė, nes iš esmės jį ir bendrovę sieja ne darbo teisiniai, bet civiliniai teisiniai santykiai, atsirandantys pavedimo sutarties pagrindu.

 

Administracijos vadovo rinkimo arba skyrimo, taip pat atšaukimo bei atleidimo iš pareigų tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas. Šio įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta absoliuti kompetentingų bendrovės valdymo organų (valdybos arba stebėtojų tarybos), o jeigu jie bendrovėje nesudaromi, – visuotinio akcininkų susirinkimo teisė atšaukti bei atleisti iš pareigų jų išrinktą bendrovės vadovą.

 

Todėl šiuo atveju priimti sprendimą dėl atšaukimo iš direktoriaus pareigų, kurio pagrindu būtų įformintas darbo sutarties su direktoriumi nutraukimas, gali priimti tik vienintelis bendrovės akcininkas.

 

Atsižvelgiant į tai, kad bendrovės direktorius yra materialiai atsakingas už žalą, padarytą įmonei jo ėjimo direktoriaus pareigas metu, būtina kiek įmanoma apsisaugoti dėl galimos atsakomybės, jei direktorius nutrauks darbą bendrovėje be akcininko sprendimo atšaukti ir atleisti direktorių iš jų užimamų pareigų.

 

Todėl šiuo atveju manytina, jog bendrovės direktoriui nėra pakankama pranešti apie darbo sutarties nutraukimą jo iniciatyva ne vėliau kaip prieš 14 (keturiolika) dienų iki darbo sutarties nutraukimo dienos, kaip bet kurio kito darbuotojo atveju.

 

Visų pirma, direktorius, norėdamas nutraukti darbo sutartį, turi informuoti bendrovės organą, kompetentingą paskirti ir atšaukti bendrovės direktorių iš pareigų, šiuo atveju – vienintelį akcininką, apie tai, kad direktorius nori išeiti iš darbo ir tuo pačiu informuoti akcininką apie visuotinio akcininko susirinkimo sušaukimo vietą ir laiką, kada akcininkas turi atvykti ir patenkinti prašymą dėl direktoriaus atsistatydinimo iš užimamų pareigų bei tinkamai įforminti visus dokumentus.

 

Susirinkimą sušaukti reikia, vadovaujantis bendrovės įstatuose įtvirtintomis nuostatomis apie susirinkimo sušaukimo, laikantis pranešimo apie susirinkimą tvarkos ir terminų. Paprastai apie susirinkimą turi būti pranešama ne vėliau kaip likus 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų iki jo dienos viešai įstatuose nurodytame dienraštyje arba tiesiogiai akcininkui registruotu laišku.

 

Tame pačiame prašyme apie darbo sutarties nutraukimą bei pranešimą apie visuotinį akcininkų susirinkimą rekomenduotina nurodyti, kad už visus nuostolius bei veiksmus po to dienos (visuotinio akcininkų susirinkimo) direktorius jokių veiksmų kaip administracijos vadovas neatliks, todėl negalės būti atsakingas už įmonės patirtą žalą.

 

Toks ilgas terminas būtinas tam, kad akcininkas turėtų laiko susirasti kitą direktorių, nes faktiškai įmonė be administracijos vadovo (direktoriaus) funkcionuoti negali. Žinoma, jei akcininkas sutinka (pasirašytinai), galima susirinkimą sušaukti ir nesilaikant įstatuose numatytos tvarkos.

 

Jeigu nutiktų taip, kad akcininkas neatvyktų, teoriškai reikėtų šaukti pakartotinį visuotinį akcininkų susirinkimą, tačiau, turint omenyje, jog akcininkas yra tik vienas, ir jei neatvyko vieną kartą, greičiausiai neatvyktų ir antrą, galima raštu surašyti aktą su kokiu nors liudininku (ar geriau dviem), kurie galėtų paliudyti, kad vienintelis akcininkas neatvyko, nors buvo informuotas tinkamai ir pan.  

 

Tada reikėtų įforminti reikalingus darbo sutarties nutraukimo dokumentus (darbo sutartį, nors akcininko parašo ir nebūtų), pranešti Sodrai apie atleidimą iš darbo ir pan. Būtina turėti visų dokumentų kopijas bei dokumentus, patvirtinančius, kad jie buvo išsiųsti registruotu paštu ir pan.

 

Apibendrinant, pasakytina, jog saugiausia vis dėlto būtų užsitikrinti, kad vienintelis akcininkas direktoriaus prašymo pagrindu priimtų ir surašytų sprendimą atšaukti direktorių iš užimamų pareigų.

Pateikiama informacija yra bendrojo pobūdžio ir jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė teisinė konsultacija (kitaip panaši paslauga būtų mokama). Tai autorės nuomonė, grindžiama Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, kuri nėra absoliuti tiesa ir gali būti nuginčijama.

www.amberlaw.lt

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu \n This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: