VersloSavaite.lt   
2012 11 19, 13:41
Sunkvežimis cukraus – gera investicija?

Image
Sxc.hu nuotr.
Investavimas – tai ne tik akcijos, obligacijos ir įvairūs fondai. Investuoti galima ir į žaliavas tokias kaip cukrus, kviečiai, auksas ir kitos. Deja, apie šį investavimo būdą dažniausiai žinoma mažiausiai.

 

Toks investavimas reikalauja specifinių žinių ir polinkio rizikuoti, tačiau pasikonsultavus su investavimo specialistais galima savo investicijas paversti itin sėkmingomis. Apie investavimą į žaliavas pasakoja Povilas Kaselis, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Priežastys investuoti į žaliavas

 

Auganti globali ekonomika nuolat reikalauja vis daugiau žaliavų, jų pasiūla paprastai truputį atsilieka, kainos natūraliai auga, todėl investicija į jas yra pakankamai pelninga. Be to, žaliavos yra atskira investicinio turto klasė, kuri turi savitą ekonominį ciklą, kitokį nei akcijų ar obligacijų.

 

Šis faktas yra privalumas investuotojams, nes papildoma turto klasė yra priemonė sumažinti svyravimų riziką ir užtikrinti didesnį turto išskaidymą. Būtent todėl didesnės diversifikacijos siekiantys investuotojai formuodami portfelį jo dalį skiria žaliavoms.

 

Be to, svarbu ir tai, kad tam tikros žaliavos turi ypatingą statusą. Vienas geriausių pavyzdžių yra auksas, kuris nuo senų laikų suprantamas kaip ilgalaikė turto išsaugojimo priemonė ir alternatyva popieriniams pinigams. Kilus rimtiems neramumams arba pradėjus bijoti ekonomikos žlugimo aukso paklausa išauga labiausiai.

 

Paskutiniaisiais metais auksas buvo itin paklausus, jo kaina padidėjo kelis kartus, nes pastaroji ekonomikos krizė yra laikoma viena rimčiausių per paskutinius šimtą metų. Vis dėlto sunku prognozuoti, ar ši tendencija išsilaikys ir toliau, mat aukso perspektyvos ir kainų svyravimai yra priklausomi nuo investuotojų lūkesčių. Jei baimės dėl ekonomikos ateities mažėja, auksas nebetampa toks aktualus.

 

Kaip investuoti?

 

Investuoti į žaliavas galima keletu skirtingų būdų. Žinoma, paprasčiausia jas pirkti tiesiogiai, pavyzdžiui, įsigyti gabalėlį aukso. Vis dėlto toks investavimas gali sukelti ne vieną nepatogumą – kyla klausimų, kaip transportuoti, kur laikyti ir kaip saugoti turimas žaliavas. Dėl to tiesioginis investavimas į žaliavas yra tinkamas arba labai smulkiems, arba labai dideliems investuotojams.

 

Šiandien populiariausia investuoti į žaliavas pasinaudojant išvestiniais vertybiniais popieriais. Įmanoma sudaryti ateities sandorius arba kreiptis pagalbos į žaliavas investuojančius fondus. Pasirinkus šį būdą investuojant nereikia sukti galvos dėl fizinio nusipirktų žaliavų tvarkymo ir būti tikriems, kad vertybinių popierių kaina atspindės žaliavų vertę ir jų perspektyvų pokyčius.

 

Žinoma, įmanomas ir dar paprastesnis būdas – rinktis su žaliavomis susijusias investicijas. Jei žaliavų kaina kyla, dažniausiai brangsta ir žaliavų gavyba užsiimančių įmonių akcijos ir tai gali vykti ir stambiu mastu. Pavyzdžiui, žaliava yra reikšminga šalies eksporto dalis, todėl greičiausiai brangstanti žaliava turės teigiamos įtakos ir visos šalies akcijų indekso vertei. Vienas geriausių to pavyzdžių – Rusija, kurioje indeksai koreliuoja su naftos kainų pokyčiais.

 

Reikalauja specifinių žinių

 

Vis dėlto prieš renkantis investavimą į žaliavas reikia suprasti, kad tai yra rizikinga veikla. Visų pirma, svarbu labai gerai išmanyti ir suprasti pasaulinę ekonomikos situaciją, turėti pakankamai žinių ir informacijos apie žaliavų gavybos ir panaudojimo specifiką, atsargų bei resursų situaciją ir turėti tokio investavimo patirties.

 

Dėl to pradedančiajam investuotojui nerekomenduojama didelę ar visą dalį savo investicijų portfelio skirti tik žaliavoms. Tiesa, pasikonsultavus su profesionaliais investicijų konsultantais savo finansinį portfelį investicijomis į žaliavas papildyti būtų naudinga.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: