VersloSavaite.lt   
2023 11 28, 12:15
Tyrimas: lietuvių verslumas po truputį atsigauna

Image
Eurai
SEB banko iniciatyva atliktas tyrimas rodo, kad gyventojai dėl tarptautinės įtampos ir nuosaikių ekonomikos perspektyvų ir toliau yra atsargūs. Per artimiausius vienus–trejus metus nuosavą verslą steigti planuoja 19 proc. lietuvių, pusė (51 proc.) tokių planų neturi, dar 26 proc. yra neapsisprendę.

 

Per ateinančius vienus–trejus metus steigti įmonę Estijoje planuoja 17 proc. tyrimo respondentų. Tai žemiausias rodiklis tarp Baltijos šalių. Lietuvoje kurti nuosavą verslą norėtų beveik penktadalis (19 proc.) žmonių, o Latvijoje vos ne kas ketvirtas (24 proc.) turi su verslu susijusių siekių.

 

„Palyginti su analogišku tyrimu pavasarį, svarstančių apie savo verslo kūrimą Lietuvoje per pusmetį šiek tiek padaugėjo. Dar sudėtinga pasakyti, ar tai yra ilgalaikė teigiama tendencija, nes tyrimo duomenimis, vis dar apie pusė Lietuvos ir Latvijos gyventojų nenori tapti verslininkais. Estijoje šis skaičius didžiausias – 55 procentai. O naujų įmonių steigimasis yra vienas pagrindinių sėkmingos ekonomikos ypatumų, tad turėtume daugiau dėmesio skirti priežastims, trukdančioms kurti naujas įmones šalyje“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė.

 

Pabrėžia nežinomybę dėl ateities

 

Baltijos šalių gyventojai skirtingai nurodo, kas turi didžiausią įtaką verslui steigti. Lietuviams didžiausios  kliūtys yra per mažas verslo finansavimas pradiniame etape (32 proc.), netikrumas dėl verslo idėjos (29 proc.), administracinė našta (24 proc.). Be to, penktadalis (20 proc.) lietuvių nurodo nežinomybę dėl ateities.

 

Tyrimo metu Latvijoje dažniau minėtas pradinio kapitalo trūkumas (45 proc.), nežinomybė dėl ateities (27 proc.), finansinio stabilumo trūkumas (24 proc.). Estijos gyventojai kaip pagrindinius kliuvinius išskiria kapitalo trūkumą (37 proc.), žinių ir įgūdžių, būtinų verslui, stoką (23 proc.), nežinomybę dėl ateities (20 proc.).

 

„Baltijos šalių gyventojai, svarstydami, ar verta kurti nuosavą verslą, labai dažnai nuogąstauja dėl nenuspėjamų geopolitinių ir makroekonominių veiksnių, todėl verslo idėjos ir sprendimai dažniausiai ir yra atidedami. Tačiau pastarųjų metų patirtis rodo, kad įmonės geba prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir atrasti naujas galimybes vykdyti veiklą net ir neapibrėžtumo laikotarpiu“, – komentuoja SEB atstovė.

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: