Robertas Naudžiūnas   
2010 01 17, 21:01
Skaitytojo dienoraštis. Kodėl nenorime gyventi geriau?

Image
Žmonės
Sausio mėnesio pradžioje pasaulyje gerai žinomam gyvenimo kokybę įvairiose pasaulio šalyse vertinančiam internetiniam portalui InternationalLiving.com paskelbus 2010 metų gyvenimo kokybės 194 pasaulio šalyse vertinimus, Lietuvoje nuaidėjo platūs reakcijos į minėtąjį tyrimą atgarsiai.

 

Padidintas lietuvių domėjimasis užsienio žiniasklaida yra sveikintinas reiškinys (ir šito labai trūksta, tiesa, nekalbant apie rusiškosios informacinės erdvės invaziją į mūsų šalį). Tačiau verta paminėti faktą, kad dauguma tautiečių buvo nepatenkinti per aukšta minėto tyrimo pagrindu užimama Lietuvos pozicija galutiniame sąraše.

 

Reakcija į šį tyrimą buvo nedviprasmiška – internetinius naujienų portalus užplūdo komentarų lavina, koneveikianti nieko „neišmanančius“ užsieniečius bei lietuviškų portalų administracijas už jų begalinį įžūlumą perspausdinant tokią „eretišką“ informaciją. 

 

Sakyčiau, paradoksas. Kai dauguma išsivysčiusioms save priskiriančių valstybių piliečių sveikina ir didžiuojasi aukštais gyvenimo kokybės rodikliais savo šalyse, lietuviai, šalinasi gerų žinių.

 

Tikriausiai Lietuvos žiniasklaida visgi teisingai elgiasi ribodama gerųjų naujienų srautą pasiekiantį kiekvieną iš mūsų, kadangi kitu atveju, žinant Lietuvos skaitytojus ir žiūrovus, vertinančius tik negatyvias naujienas, žiniasklaidos lauktų bankrotas.

 

Kaip gi kitaip kaimynui pasiguosi, padejuosi kolegoms, jeigu visi žinos, kad gyvename ne taip jau ir blogai, o gal net ir pirmajame geriausiai gyvenančiųjų valstybių pasaulyje dvidešimtuke.

 

Teisybės dėlei reiktų paminėti, jog InternationalLiving.com galutinis šalies gyvenimo kokybės indeksas remiasi ne vien konkrečios šalies ekonominiais rodikliais, bet universaliais žmogaus gyvenimo kokybės šalyje vertinimais, apimančiais šalyje esamomis laisvalaikio, kultūros, sveikatos apsaugos užtikrinimo galimybėmis, taipogi šalies infrastruktūros, žmogaus saviraiškos, nuomonių sklaidos laisvės, klimato palankumo, bendro vidaus saugumo bei potencialiai galimų kilti stichinių nelaimių grėsmės įverčiais.

 

Susumavus minėtųjų vertinimų rezultatus Lietuva pakyla į aukštą 22 vietą visų tiriamų 194 pasaulio valstybių tarpe, aplenkdama tokias svarbias valstybes kaip Didžioji Britanija, Graikija ar netgi Japonija.

 

Buvo ir blogiau...

 

Visi Lietuvoje besibaigiant pirmajam XXI a. dešimtmečiui linkę kalbėti tik apie šiuo metu šalį užgriuvusius ekonominius sunkumus, tačiau daugelis kalbėtojų, matyt, spėjo nugramzdinti užmarštin prisiminimus, ką Lietuvai teko išgyventi ne tokioje jau senoje praeityje.

 

Kai tam tikrų produktų kategorijų buvo galima nusipirkti tik pagal specialius talonus ar per senas pažintis, kai degalinėse dėl Sovietų Sąjungos vykdomos blokados nebuvo likę nei lašelio benzino, kai mokyklose šalo vaikai. O „geraisiais“ sovietų laikais sukauptus pinigus prarijo pirmaisiais nepriklausomybės metais šuoliuojanti infliacija bei nesąžiningų verslininkų sukelta tuometinių komercinių bankų griūtis.

 

Prisimimus visa tai, galima teigti: taip, Lietuva šiandien negyvena geriausiais savo laikais, kaip 2007-aisiais, tačiau šimteriopai geriau, negu kada nors anksčiau.

 

Taip, Lietuvoje pastaraisiais mėnesiais nedarbas siekia 12 proc., tačiau net ir demokratijos bei kapitalizmo citadele laikomose JAV šiandien jis viršija 10 proc., o Ispanija, savo ruožtu, kenčia net nuo 18 proc. siekiančios bedarbystės.

 

Taip, daug žmonių pastaraisiais metais išvažiuoja dirbti svetur, tačiau ar ne tai ir yra tikrasis Lietuvoje pasiektos laisvės atspindys, kai kiekvienas gali laisvas pats sau pasirinkti, kur norėtų gyventi, dirbti bei vystyti savo ūkinę veiklą.

 

Taip, dabar labai madinga peikti Lietuvos švietimo sistemą, tačiau lietuviai pasirodo ne ką prasčiau tarptautiniuose mokslo projektuose bei laimi aukščiausio lygio tarptautinius mokslo konkursus.

 

Taip, gal Lietuva ir nėra pati geriausia šalis gyventi pasaulyje, tačiau daugelis pasaulio gyventojų pavydi mums mūsų gyvenimo kokybės, todėl išmokime vertinti tai, ką turime, bandykime pakeisti savo požiūrį į mus supančią aplinką, ir gyvenimas pasikeis. Nes gyvenimas – tai Aš.

 

 Šioje skiltyje dienoraštį galite rašyti ir Jūs. Savo tekstus siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it .This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: