Martynas Žilionis   
2011 05 06, 18:33
Mokėjimams internete įstatymai negalioja?

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Pastaruoju metu verslo bendruomenėje nemažai diskutuota apie elektroninių mokėjimų įmonę, kuri nusprendė tęsti veiklą neturėdama tam reikalingos licencijos.

 

Bendrovė ne tik nutarė verstis nelegaliai, bet ir viešai tą deklaravo klientams, vartotojams, o kartu ir licenciją turinčiam išduoti Lietuvos bankui.

 

Tokio sprendimo argumentai mažų mažiausiai keisti: esą prieš pusantro mėnesio bankui pristatyti visi dokumentai licencijai gauti, įmonė atitinka visus reikalavimus ir tik biurokratai kalti, kad licencija neišduota.

 

Keista dėl to, jog įstatymas, reikalaujantis turėti licenciją mokėjimams internete, priimtas ne prieš pusantro ir ne prieš tris mėnesius, o dar 2009 m. Tad laiko atlikti visus formalumus buvo daugiau nei pakankamai – tai patvirtina kitų bendrovių, jau gavusių atitinkamas licencijas, pavyzdžiai.

 

Sunku įsivaizduoti, kad kokia maksima pardavinėtų alkoholį neturėdama licencijos. Arba dar sunkiau įsivaizduoti, kad po iškaba „Bankas“ kas nors iš pardavėjų ar pirkėjų surinkinėtų pinigus. Tačiau jei kas nors panašaus vyksta internete, tai jau normali praktika?

 

Į panašius klausimus, matyt, turėtų atsakyti Lietuvos bankas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir kitos valstybės institucijos, privalančios užtikrinti šalyje galiojančių įstatymų laikymąsi. Tačiau oficialių komentarų šiuo klausimu negirdėti.

 

Įdomu, ką tokiu atveju turi manyti elektroninės parduotuvės savininkas, priimantis iš pirkėjų pinigus per nelegaliai veikiantį tarpininką. Ar bendrovės, kurių veiklos teisėtumas kelia abejonių, nepaverčia bendrininkais ir savo partnerių? O ar pirkėjai gali būti ramūs, kad tikrai gaus įsigytą prekę, pervedę už ją pinigus nelegaliam tarpininkui?

 

Juk daugelis dar prisimena, kaip praėjusį gruodį per pačią Kalėdinės prekybos karštinę atsirado kelios fiktyvios elektroninės parduotuvės. Nors aferistai ir buvo surasti, tačiau vartotojams nuostolių išvengti nepavyko (nekalbant jau apie sugadintus nervus ir prarastą laiką mėginant atgauti pinigus).

 

Tai, kad internetinius mokėjimus vykdanti įmonė prisipažįsta pažeidinėjanti įstatymą, o valstybės institucijos nesiima jokių priemonių pažeidimus išsiaiškinti ir užkirsti jiems kelią, yra puikus teisinio nihilizmo pavyzdys. Į jį, be kita ko, regis visai ramiai reaguoja ir minėtos bendrovės konkurentai, jau gavę įstatyme numatytas licencijas.

 

Veikiausiai tai ir gera mūsų santykio su informacinėmis technologijomis iliustracija. IT bendrovės ir joms pataikaujantys valdininkai nuolat giriasi interneto skvarba, greičiu, piliečių kompiuteriniu raštingumu. O realiai matome, kad klesti savivaliavimas, ir pelno bet kokia kaina vaikymasis.

 

Šioje skiltyje dienoraštį galite rašyti ir Jūs. Savo tekstus siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: