Rasa Banelė, VersloSavaite.lt   
2015 02 20, 11:54
Išlaikyti meno galeriją – taip pat menas

Image
Rasa Art
Meno kūriniai – ne pirmo būtinumo prekė, todėl Lietuvoje išlaikyti meno galeriją vis dar yra labai sunku, sako VersloSavaite.lt kalbinti didžiųjų šalies miestų galerininkai.

 

Galerijų savininkai pasigenda ir konstruktyvaus valstybės požiūrio bei pačių menininkų atsakomybės ir supratingumo.

reklama

 

Atrado alternatyvą tapybai

 

Pasak kaunietės menininkės, „Rasos Art“ paveikslų galerijos įkūrėjos, Rasos Andrikienės, dauguma pirkėjų nori kaip visada – daug, pigiai ir gerai.

 

„Bet ne visi. Į tą, „ne visi“ ir stengiuosi orientuotis“, – teigia pašnekovė.

 

Menininkei 2014 m. profesine prasme buvo atradimų metai.

 

„Pradėjau tapyti ant šilko. Atradau, kad žmonėms tai patinka, taigi, į rinką išleidau naują savo darbą – natūralaus šilko rankomis tapytas skareles. Kadangi buvo intensyvus periodas asmeniniame gyvenime, tad susikaupti paveikslų tapybai buvo gana sudėtinga. Tačiau kurti norėjau. Skarelės tapo puikia alternatyva“, – džiaugiasi Rasa.

 

Paveikslų pardavimai pernai buvo prastesni nei ankstesnieji metai. Tačiau moteris prisipažįsta, jog nelabai ką darė, kad būtų kitaip.

 

„Nežinau kaip kitiems, bet man norint parduoti reikia pabūti ir vadybininke, ir prekybininke, o 2014-aisiais labiau buvau mama ir tik truputį – menininke“, – sako pašnekovė. Paklausta ko sau palinkėtų šiais metais Rasa nusiteikusi optimistiškai: „Tik geryn ir tik pirmyn. Keliauju į užsienio rinkas.“

 

 

Galerijos apeinamos

 

Kita pašnekovė, Vilniaus širdyje įsikūrusios galerijos savininkė, nusiteikusi ne taip optimistiškai.

Pasak jos, išlaikyti galeriją yra sunkus darbas, nes pelno užtenka tik nuomai susimokėti ir šioji situacija nesikeičia metai iš metų.

 

„Lietuviai į meną neinvestuoja, mieliau pinigus išleidžia kelionėms, – atsidūsta ji. – Tačiau yra grupė žmonių kurie jaučia meno aurą“.

 

Anot moters, šalyje neteisingai suformuota kainų politika, kuri ir neleidžia gyvuoti meno galerijoms. Galerijos dažnai apeinamos ir kūriniai perkami už jų ribų. Kadangi Lietuva – maža valstybė, kolekcininkai dažnai po galerijoje surengtos parodos kreipiasi tiesiai į menininką, kuris kūrinį parduoda mažesne nei galerijos nustatyta kaina. Lietuvoje dar tik formuojasi tradicija pirkti meno kūrinį galerijoje.

 

Pasak pašnekovės, situacija labai pagerėtų jei patys autoriai prisilaikytų verslo etikos – menininko ir galerijos santykio bei atsakomybės vienas kitam.

 

„Užsienyje net valstybiniai muziejai perka meno kūrinius ne iš menininkų dirbtuvių, o iš galerijų, taip palaikydami jas kaip svarbias meno rinkos žaidėjas. Reikia sprukti į užsienį“, – liūdnai juokavo pašnekovė.

 

Ieško įvairiausių sprendimų

 

Ne vienerius metus uostamiestyje gyvuojančios galerijos „Pėda“ savininkas Vytautas Karčiauskas pritaria, kad menas nėra pirmo būtinumo prekė.

 

Tai – prestižo ir prabangos prekė, o vertinančių meną pirkėjų ratas nedidelis ir jis nesikeičia. Todėl tiek kaip menininkas, tiek kaip galerijos savininkas jis nesnaudžia, bet verčiasi per galvą ieškodamas įvairiausių sprendimų.

 

„Galerija nėra suvenyrų parduotuvė, todėl reikia dirbti atsipalaidavus, bet profesionaliai, kad kūrinys gyventų metus, du ar daugiau“, – teigia pašnekovas.

 

 

Tikrasis menas turi išliekamąją vertę

 

Anot menininko, pastaruoju metu plinta mada puošti namus pačių pasigamintais kūriniais, juos dovanoti artimiesiems, draugams. Prie to prisideda ir žiniasklaida, formuodama požiūrį kad kiekvienas žmogus gali būti menininku.

 

„Tačiau tai nėra menas. Menas yra profesionalus dalykas, kuris turi išliekamąją vertę, kuris gyvuos metai iš metų“, – dėsto V. Karčiauskas.

 

Pasak pašnekovo, kad išlaikytų galeriją jis privalo pataikauti pirkėjui, todėl galerijoje „Pėda“ kūrinių kainos prasideda nuo 15 ar 20 eurų, nes ne kiekvienas gali išleisti 500 ar 600 eurų ieškodamas draugui dovanos.

 

„Daugeliui meno kūriniai ne tik per brangūs, bet ir esą neįdomūs. Žmonės dovanojimui mieliau perka menkaverčius, masinės gamybos darbus“, - apgailestauja galerijos savininkas.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: