VersloSavaite.lt   
2013 07 18, 10:31
Atleidžia iš darbo dar galiojant darbo sutarčiai. Ar priklauso išeitinė kompensacija?

Image
Agnė Razgūnienė
„Mano terminuota darbo sutartis galioja iki 2014-03-02. Dirbu biudžetinėje įstaigoje. Šiandien, direktorius pareiškė, kad nuo liepos 1 d. mane atleis, nes grįžta iš dekreto moteriškė. Ar man priklauso kompensacijos? Man jokio įspėjimo lapelio neįteikė“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja teisės įmonės UAB „Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė.

 

Konsultuoja. Pagal Jūsų pateiktą situacijos aprašymą darytina išvada, jog su Jumis yra sudaryta darbo sutartis, kurios terminas yra apibrėžtas konkrečia data, t.y. 2014-03-02, o ne tam tikrų sąlygų buvimu, t.y. darbuotojos, kurią pavaduoti buvote terminuotai įdarbintas/-a, sugrįžimu į darbą.

reklama

 

Šiuo atveju Jums gali būti taikoma Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau - LR DK) 129 straipsnio 5 dalis, numatanti, jog darbdavys turi teisę nutraukti terminuotą darbo sutartį iki jos termino pabaigos, laikydamasis šio ir 130 straipsnio nuostatų, tik ypatingais atvejais, jei negalima darbuotojo perkelti jo sutikimu į kitą darbą, arba sumokėjęs darbuotojui už likusį darbo sutarties galiojimo laiką vidutinį darbo užmokestį. LR DK 130 straipsnio 1 dalyje numatyta, jog darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį raštu pasirašytinai įspėjęs darbuotoją prieš du mėnesius.

 

Atsižvelgiant į šias įstatymo normas, darytina išvada, jog terminuota darbo sutartis su Jumis gali būti nutraukta tik esant ypatingoms aplinkybėms, prieš tai Jums pasiūlius kitą darbą, o jeigu ypatingų atvejų nėra - jis (darbdavys) privalo Jums mokėti vidutinį darbo užmokestį, už laikotarpį nuo faktinio atleidimo dienos iki 2014-03-02.

 

Kadangi, kaip jau minėta, Jūs darbo sutartyje nebuvo sulygę, jog dirbsite iki darbuotojos, esančios vaiko priežiūros atostogose, grįžimo į darbą, taip pat, preziumuojame, jog nebuvote susitarę, kad šios darbuotojos grįžimas į darbą yra ypatinga sąlyga, darbdavys Jūsų atleisti remdamasis ypatingomis aplinkybėmis, negali. Lieka viena galimybė - atleidžiant Jus sumokėti visą darbo užmokestį, kuris būtų Jums mokamas iki terminuotoje darbo sutartyje nurodytos jos galiojimo dienos.

 

Bet kuriuo atveju Jūs turėjote būti raštu informuotas/-a prieš du mėnesius.

 

Paminėtina ir tai, jog LR DK 140 straipsnis numato, jog nutraukus darbo sutartį pagal šio Kodekso 129 straipsnį, atleistam darbuotojui išmokama jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamąjį stažą toje darbovietėje.

 

Darbuotojui, pagal šio Kodekso 129 straipsnį ir 136 straipsnio 1 dalies 6 punktą atleistam iš darbo valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonėje, viešojoje įstaigoje, kurių savininkė yra valstybė arba savivaldybė, ar Lietuvos banke, šio straipsnio 1 dalyje nustatyta išeitinė išmoka pradedama mokėti praėjus mėnesiui nuo darbuotojo atleidimo dienos ir mokama kas mėnesį lygiomis dalimis (LR DK 140 straipsnio 2 dalis).

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsni negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.

 


Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.


Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: