Agnė Razgūnienė Esame bendraturčiai su dėde vieno buto, kuriame jis gyvena. Aš siūliau jam jį parduoti, tačiau jis nesutinka nei jo parduoti, nei pirkti mano dalį. Ką jūs patartumėte daryti, kadangi aš turiu savo butą, kuriame gyvenu ir moku komunalines, o už šį butą mokėti nenoriu. Gal man reikėtų pasirašyti su juo panaudos sutartį? Gal galėtumėte patarti, ką toje sutartyje turėčiau paminėti, kad už komunalines išlaidas jis turėtų mokėti ir žinoma visos skolos būtų dedikuotos jam?
Konsultuoja teisės įmonės UAB „Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė. Konsultacija. Egzistuoja galimybė parduoti Jums priklausančią buto dalį, t.y. net ir Jūsų dėdei atsisakius pirkti dalį buto, šią dalį Jūs galite parduoti trečiajam asmeniui. Šiuo atveju, parduodant dalį buto svarbu yra laikytis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (LR CK) 4.79 straipsnio, numatančio, jog bendraturčiai turi pirmenybės teisę pirkti bendrąja nuosavybe esančią parduodamą dalį ta kaina, kuria ji parduodama, ir kitomis tomis pačiomis sąlygomis, išskyrus atvejus, kai parduodama iš viešųjų varžytynių.
Šio straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, jog dalies, esančios bendrąja nuosavybe, pardavėjas privalo raštu pranešti kitiems bendraturčiams apie ketinimą parduoti savo dalį ne bendraturčiui ir kartu nurodyti kainą bei kitas sąlygas, kuriomis ją parduoda. Kai parduodama dalis nekilnojamojo daikto, į kurį turima bendrosios nuosavybės teisė, apie tai pranešama per notarą. Kai kiti bendraturčiai atsisako pasinaudoti savo pirmenybės teise pirkti arba šios teisės į nekilnojamąjį daiktą neįgyvendina per vieną mėnesį, o į kitą daiktą – per dešimt dienų nuo pranešimo gavimo dienos, jeigu bendraturčių susitarimu nenustatyta kitaip, tai pardavėjas turi teisę parduoti savo dalį bet kuriam asmeniui. Priešingu atveju, t.y. pažeidus įstatymo numatytą pirmenybės teisę, kitas bendraturtis turi teisę per tris mėnesius teismo tvarka reikalauti, kad jam būtų perkeltos pirkėjo teisės ir pareigos. Galite sudaryti ir panaudos sutartį, kurią reglamentuoja LR CK VI knygos XXXII skyrius (6.629 - 6.643 straipsniai). Įstatymas numato panaudos gavėjo ir panaudos davėjo teisės bei pareigas, reglamentuoja kitus svarbius klausimus. Sudarant sutartį, atsižvelkite į minėtus LR CK straipsnius. Patartina sutartyje numatyti, kokios būklės yra perduodamas daiktas, jeigu daiktas yra be trūkumų - tą būtina pažymėti sutartyje, būtina numatyti perduodamo daikto naudojimo paskirtį. LR CK 6.636 straipsnis numato, jog panaudos gavėjas privalo išlaikyti ir saugoti jam pagal sutartį perduotą daiktą, taip pat daryti turto einamąjį ir kapitalinį remontą bei apmokėti visas daikto išlaikymo išlaidas, jeigu sutartis nenumato ko kita, todėl patartina sutartyje numatyti ir šių panaudos gavėjo pareigų įgyvendinimo tvarką. LR CK 6.641 straipsnyje numatyti panaudos sutarties nutraukimo prieš terminą pagrindai, tad reikėtų numatyti ir sutarties galiojimo terminą. Panaudos sutartis gali būti sudaryta ir neterminuotam laikotarpiui, tačiau tokiu atveju norint nutraukti sutartį bet kuriai iš sutarties šalių reikės laikytis LR CK 6.642 straipsnyje numatytos teisės atsisakyti daikto neatlygintinio naudojimo sutarties nutraukimo tvarkos. Minimo straipsnio 2 dalis numato, jog, jeigu ko kita nenustato sutartis, panaudos gavėjas turi teisę bet kada nutraukti ir terminuotą panaudos sutartį, įspėjęs kitą šalį apie numatomą sutarties nutraukimą ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį. Taigi sutartimi galite numatyti ilgesnį informavimo terminą tuo atveju, jei panaudos gavėjas norėtų nutraukti sutartį. Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsni negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.
Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu
This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it
arba užpildę šią formą.
VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. |
|
Susiję straipsniai:
|