VersloSavaite.lt   
2012 07 05, 12:56
Verslininkų kova dėl vištų

Image
Sxc.hu nuotr.
„Vičiūnai“ administratoriaus rankomis siekia perimti „Kauno grūdų“ grupei priklausančias vištas. Jei šie per 14 d. neišveš iš bankrutuojančio AB Vievio paukštyno daugiau nei 750 tūkst. jiems priklausančių vištų, paukštyno bankroto administratorius UAB „Valeksa“ ketina jas perimti ir pavesti antstoliui vištas parduoti.

 

Vištų taip greitai išvežti neįmanoma

reklama

 

Kadangi per tokį trumpą laiką fiziškai neįmanoma išvežti tokio didelio kiekio vištų dedeklių, „Vičiūnų“ grupei bus sudarytos sąlygos užvaldyti „Kauno grūdų“ biologinį turtą, kurį pati įmonė vertina apie 12 mln. litų.

 

Toks sprendimas buvo priimtas antradienį Vilniaus apygardos teisme, kuris pritaikė visas paukštyno bankroto administratoriaus prašytas taikyti laikinąsias apsaugos priemones.

 

Teisininkų teigimu, pritaikytos priemonės yra perteklinės ir pažeidžia Civilinio proceso kodekso normas, todėl be išlygų jas pritaikęs teismas akivaizdžiai priėmė šališką sprendimą ir proteguoja vieną iš ginčo pusių.

 

Rinkos specialistų vertinimu, „Vičiūnai“ šiuo metu Vievio paukštyne esančius vištų dedeklių pulkus siekia perimti todėl, kad juos užveisti iš naujo užtruktų apie pusantrų metų. Atsivežti jau užaugintų vištų dedeklių į paukštyną negalima dėl higienos normų – paukštyne kiaušinius gali dėti tik ten išsiritusios ir užaugintos vištos. 

 

„Teismas elgiasi ciniškai – vidury baltos dienos leidžiama tiesiog atimti svetimą turtą, nes jo kažkam prireikė. Atrodo taip, lyg šioje istorijoje buvo nuspręsta visiškai atsisakyti sveiko proto ir drąsiai žengti į absurdo teritoriją. Jei šios priemonės nebus atšauktos, tektų pripažinti, kad Lietuvoje neveikia mechanizmai, kurie apsaugotų įstatymų ir bendražmogiškų moralės normų besilaikančius asmenis ar įmones“, – konstatuoja Tautvydas Barštys, „Kauno grūdų“ valdybos pirmininkas.    

 

Vievio paukštyno bankroto administratorius dar birželio mėnesį vienašališkai ir be kreditorių komiteto ar susirinkimo pritarimo nutraukė su „Kauno grūdais“ visas sutartis – bendradarbiavimo, pagal kurią prižiūrimos „Kauno grūdų“ vištos, bei pašarų tiekimo – atsisakė pirkti pašarus iš „Kauno grūdų“ ir pasirinko brangesnį tiekėją, atitinkamai pareikalavo brangiau mokėti už vištų priežiūrą. Todėl „Kauno grūdai“ jau pradėjo išvežti savo vištas iš Vievio paukštyno, tačiau jiems buvo suteiktas trijų mėnesių terminas – sutartis nustoja galioti tik rugsėjį.

 

„Iki rudens visas vištas išsivežtume, nes tai milžiniškas ir sudėtingas darbas. Tačiau per dvi savaites tai niekaip neįgyvendinamas uždavinys ir tai turėtų būti suprantama net niekuomet paukštyne nebuvusiems žmonėms“, – tikino T. Barštys.    

 

Įregistravo naują įmonę, užsiimsiančią vištų auginimu

 

Neseniai „Vičiūnų grupė“ pranešė, kad įregistravo naują bendrovę UAB „Vievio paukščiai“, kuri numato užsiimti vištų auginimu. Tačiau kol vištos užauga, reikia didelių investicijų ir negaunama jokių pajamų, todėl perimti jau dedančius vištų pulkus jiems yra itin naudinga. 

 

Teismas, pritaikęs bankroto administratoriaus prašytas laikinąsias apsaugos priemones, taip pat leido areštuoti „Kauno grūdams“ priklausančio kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už daugiau nei 10 mln. litų.

 

Pasak teisininkų, šios pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės yra perteklinės – jei keliamas ieškinys dėl žalos atlyginimo, kaip šiuo atveju, pirmiausia turėtų būti įsitikinama atsakovo finansinėmis galimybėmis atlyginti reikalaujamą žalą, jei ji būtų įrodyta. Taip pat paprastai areštuojamas atitinkamos vertės nekilnojamasis turtas arba tiesiog deponuojama reikiama pinigų suma teismo depozito sąskaitoje.

 

„Šiuo atveju akivaizdžiai matyti, kad administratoriui, ar tiksliau vienam iš kreditorių, reikia vištų, o ne žalos atlyginimo, todėl visas ieškinys taip ir parengtas – sudarytos nerealios sąlygos, siekiant perimti vištų dedeklių pulkus. Teismas turėjo įžvelgti šį kėslą ir pritaikyti teisingas laikinąsias apsaugos priemones, kaip reikalauja Civilinio proceso kodeksas bei šiuo klausimu suformuota gausi teismų praktika. Įstatymais nevienareikšmiškai įtvirtinta, kad teismo taikomos laikinosios apsaugos priemonės privalo kuo mažiau kenkti atsakovui, ko šiuo atveju visiškai nepaisoma“, – pabrėžė Aivaras Raišutis, Vilniaus advokatų kontoros SPES advokatas.

 

Dabartinį paukštyno bankroto administratorių UAB „Valeksa“, paskirtą prieš du mėnesius, teismui pasiūlė „Vičiūnų“ grupė, paprašiusi nušalinti ligtolinį paukštyno bankroto administratorių UAB „Įmonių bankroto administravimo ir teisinių paslaugų biuras“.

 

Atsisakė priimti paskolą

 

Naujasis administratorius atsisakė priimti „Kauno grūdų“ dar balandį siūlytą apie 54 mln. litų tikslinę paskolą, kuria Vievio paukštynas galėtų atsiskaityti su visais kreditoriais ir nutraukti bankroto procesą, nes šį atsiskaitymą teisme užblokavo vienas kreditorius – „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausanti bendrovė „Bona Lux“, o administratorius jo neužginčijo.

 

Tačiau, pasak teisininkų, Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktikoje ne kartą išaiškinta, kad visi bankroto administratoriaus veiksmai privalo būti nukreipti kaip galima operatyviau užbaigti bankroto procedūras, patenkinti kreditorių reikalavimus ir kiek įmanoma išsaugoti bankrutuojančio subjekto turtą. Šiuo atveju panašu, kad visi naujojo administratoriaus veiksmai perėmus paukštyną buvo nukreipti tik vieno kreditoriaus – „Vičiūnų“ grupės – interesams tenkinti.   

 

„Kauno grūdai“, vienas iš Vievio paukštyno akcininkų ir smulkiųjų  kreditorių, toliau kovos legaliomis teisinėmis priemonėmis prieš jo interesus pažeidžiančius administratoriaus veiksmus. Pirmiausia bus prašoma teismo pakeisti pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones, netaikant apribojimų vištoms dedeklėms ir suteikiant protingą terminą vištoms išvežti.     

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: