VersloSavaite.lt   
2011 08 16, 16:54
Teisinė konsultacija. Vidutinio darbo užmokesčio paskaičiavimas

Image
Austė Juronytė
„Kokia tvarka yra nustatomas vidutinis darbo užmokestis, kai darbuotojas pagal LR darbo kodekso 258 str. 1 d. turi padengti padarytą žalą darbdaviui?“, klausia VersloSavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja teisinių paslaugų kontoros „D Legals“ teisininkė Austė Juronytė.

 

Klausimas. Kokia tvarka yra nustatomas vidutinis darbo užmokestis, kai darbuotojas pagal LR darbo kodekso 258 str. 1 d. turi padengti padarytą žalą darbdaviui? Ar vidutinis darbo užmokestis yra skaičiuojamas nuo atlyginimo, gaunamo „į rankas“, kurio šiuo metu gaunu 2500 Lt ar nuo atlyginimo, nurodyto „ant popieriaus“, kuris šiuo metu siekia 3500 Lt? Kokią sumą man reikės sumokėti darbdaviui?

reklama

 

Atsakymas. Skaitytojas kelia klausimą dėl LR darbo kodekso (toliau – LR DK) 258 str. 1 d. nuostatos, numatančios, kad darbuotojas žalos padarymo atveju darbdaviui turi padengti padarytą žalą, ne didesnę nei jo vidutinis darbo užmokestis, aiškinimo, todėl toliau dėl jos ir pasisakoma.

 

Sąvokos, kas yra laikoma vidutiniu darbo užmokesčiu, bei jo skaičiavimo tvarkos, LR DK nepateikia, todėl siekiant išsiaiškinti, ką reiškia vidutinis darbo užmokestis, reikia vadovautis LR Vyriausybės nutarimu Nr. 650, kuriuo yra patvirtintas darbuotojo ir valstybės tarnautojo vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas).

 

Nors šiame teisės akte ir nėra tiesiogiai nurodyta, kad vidutinis darbo užmokestis yra laikomas darbo užmokesčiu „ant popieriaus“, tačiau tai išplaukia iš Aprašo 2 p., nurodančio, kad „valstybinio socialinio draudimo išmokos, priklausančios nuo darbuotojo darbo užmokesčio ir mokamos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšų, skaičiuojamos pagal teisės aktus, reglamentuojančius valstybinio socialinio draudimo išmokas“, bei kitų šio Aprašo nuostatų.

 

Taigi darbdavys turi teisę iš darbuotojo reikalauti žalos atlyginimo, kuris neviršija darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių („ant popieriaus“), kas Jūsų atveju sudarytų 3500 Lt.

 

Pažymėtina, kad nagrinėjamu atveju taip pat yra taikomas LR DK 255 str., numatantis išskaitų iš darbo užmokesčio tvarką. Remiantis šiuo straipsniu, darbdavys kas mėnesį turi teisę išskaityti tik tokią sumą iš Jūsų algos, kuri neviršija 70 % „į rankas“ mokamo darbo užmokesčio.

 

Klausime nurodėte, kad, atskaičius mokesčius, Jums yra mokamas 2500 Lt vidutinis mėnesinis atlyginimas, o atlyginimas neatskaičius mokesčių yra 3500 Lt, taigi pirmąjį mėnesį darbdavys iš Jūsų atlyginimo išskaičiuotų 1750 Lt (2500 Lt * 70 %), o likusius 1750 Lt išskaičiuotų kitą mėnesį, taigi visą žalos sumą darbdavys iš Jūsų išsiieškotų per du mėnesius. Be abejo, darbdaviui sutinkant, galite susitarti ir žalą kompensuoti per ilgesnį laikotarpį.

 

Primintina ir tai, kad darbdavys turi įrodyti ir pagrįsti darbuotojo padarytos žalos dydį, o jeigu žala padaroma turtui, vertinant patirtų nuostolių dydį turi būti atsižvelgiama į jo nusidėvėjimą, ypač jeigu tai yra ilgalaikis turtas. LR DK taip pat yra numatęs ir galimybę atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes sumažinti atlygintinos žalos dydį.

 

Tai gali būti sąlygos, trukdžiusios darbuotojui gerai atlikti darbą, blogas darbo organizavimas, didelis darbo krūvis, menka darbo patirtis ir pan. Esant darbuotojo padarytai žalai, darbdavys vidutinio darbo užmokesčio neviršijantį žalos atlyginimą iš darbuotojo gali išsiieškoti, tik jeigu per 1 mėnesį laiko nuo žalos paaiškėjimo dienos įformina tai savo įsakymu (LR DK 258 str. 2 d.). Jeigu priteistinos žalos dydis viršija asmens vidutinį darbo užmokestį, žalos atlyginimo darbdavys gali siekti tik teismine tvarka.

 

Tad jeigu per 1 mėnesį nuo žalos paaiškėjimo dienos darbdavys tokio žalos atlyginimo neįformina atitinkamu įsakymu, patirtos žalos dydžio jis tiesiogiai įrodyti negali ar jeigu yra kitos aplinkybės, dėl kurių manote, kad atlygintinos žalos dydis gali būti sumažintas, galite reikalauti darbdavio žalos dydį sumažinti arba iš viso atsisakyti ją atlyginti.

 

Šioje teisinėje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip absoliučiai teisinga ir išsami. Dėl išsamesnės individualios konsultacijos galite kreiptis į teisinių paslaugų kontorą DLEGALS.

 

 

 

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu  This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: