VersloSavaite.lt   
2011 08 25, 16:32
Teisinė konsultacija. Nėščiosios atleidimas bandomuoju laikotarpiu

Image
Austė Juronytė
„Įsidarbinau vos prieš savaitę, mano bandomasis laikotarpis pagal sutartį tęsis 3 mėn., bet sužinojau, kad jau 6 savaites laukiuosi. Ar mane gali atleisti iš darbo? Jei taip, ar man priklausytų kokia nors kompensacija? Kaip tada būtų dėl motinystės pašalpos? Kada apie nėštumą reikėtų pranešti darbdaviui?“ klausia VersloSavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja teisinių paslaugų kontoros „D Legals“ teisininkė Austė Juronytė.

 

Atsakymas. 1. Dėl to, ar darbdavys gali bandomojo laikotarpio metu atleisti darbuotoją iš darbo sužinojęs, kad ji laukiasi. Bandomasis laikotarpis paprastai yra laikomas darbuotojo ir darbdavio susitarimu nustatytas darbuotojo išbandymas, kad darbdavys per nurodytą laikotarpį įvertintų darbuotojo tinkamumą pavestam darbui, užduočių atlikimo efektyvumą, savarankiškumą ir kitas darbuotojo darbines savybes. Bandomasis laikotarpis gali būti nustatomas ir darbuotojo naudai, t. y. darbuotojas galėtų įvertinti ar darbdavys atitinka jo lūkesčius ir reikalavimus, bet tai gana retas atvejis. Bandomasis laikotarpis esant darbuotojo išbandymui pasižymi tuo, kad darbuotoją atleidžiant iš darbo nepasibaigus šiam laikotarpiui, darbuotoją atleisti iš darbo yra gerokai paprasčiau:

reklama

 

1.                   darbdavys apie atleidimą iš darbo gali darbuotojui pranešti prieš tris dienas;

2.                   darbdavys atleidžiamam darbuotojui neprivalo mokėti išeitinės kompensacijos;

3.                   darbdavys gali darbuotoją atleisti net ir nenurodant itin svarbių atleidimo priežasčių, kurių būtų reikalaujama išbandymo laikotarpiui pasibaigus, t. y. praėjus trims mėnesiams  nuo įdarbinimo pradžios. 

 

Vis tik LR Darbo kodeksas (toliau – LR DK) numato itin plačias garantijas nėščioms moterims ir įsakmiai nurodo, kad darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą. Vienintelės šios nuostatos išimtys yra nurodytos LR DK 136 str. 1 ir 2 d. (tai apima tokius atvejus kaip darbuotojo nuteisimas bausme, darbdavio likvidavimas, įstatymų įgaliotų organų ar pareigūnų reikalavimas nutraukti darbo sutartį ar kiti itin išimtiniai atvejai), taip pat pasibaigus laikinosios darbo sutarties terminui.

 

Tai yra baigtinis sąrašas atvejų, kai nėščia moteris gali būti atleista iš darbo prieš jos valią, todėl jokiais kitais atvejais, t. y. nei darbdaviui norint atleisti darbuotoją dėl nepatenkinamų darbuotojo rezultatų išbandymo laikotarpiu, nei pasibaigus terminuotos sutarties laikotarpiui, nei kitais atvejais, nepatenkančiais į LR DK 136 str. 1 ir 2 d. bei laikino darbo pabaigą, darbdavys negali atleisti nėščios darbuotojos iš darbo.

 

Momentas, nuo kurio darbdavys nebegali atleisti nėščios moters, yra medicininės pažymos pateikimas, taigi patartina tokią pažymą darbdaviui pristatyti kiek įmanoma operatyviau.

 

Taigi nuo to momento, kai pateiksite darbdaviui privačios ar valstybinės medicinos įstaigos išduotą medicininę pažymą apie nėštumą, darbdaviui neliks nieko kita, tik atėjus išbandymo laikotarpio pabaigai leisti Jums dirbti pagal Jūsų pasirašytos darbo sutarties nuostatas. Tokiu atveju darbdavys Jūsų negalės atleisti iki tol, kol nepraeis vienas mėnuo po nėštumo ir gimdymo atostogų. Vėliau (iki tol, kol vaikui sueis treji metai) darbdavys Jus galės atleisti nebent esant Jūsų kaltei (LR DK 132 str.).

 

2. Motinystės pašalpos mokėjimo sąlygos ir rūšys. Šiuo metu pašalpų, mokamų būsimo/esamo vaiko motinai ir/ar tėčiui dydį reglamentuoja neseniai pakeistas LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas (toliau – Ligos ir motinystės įstatymas) bei LR Vyriausybės patvirtinti nuostatai dėl ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų (toliau – Nuostatai). Kadangi skaitytoja nepateikė konkrečių duomenų apie savo amžių, turimą darbo stažą ar duomenų apie anksčiau dirbto darbo pobūdį, toliau pateikiami bendrieji pašalpų mokėjimo sąlygų principai. 

 

Pirmas reikalavimas asmeniui, siekiančiam gauti vieną iš toliau nurodytų pašalpų - tai Nuostatuose reikalaujamo minimalaus ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo turėjimas – darbuotoja ir/ar būsimo vaiko tėvas per paskutinius 24 mėnesius iki atitinkamos pašalpos gavimo pradžios privalo turėti mažiausiai 12 mėnesių darbo stažą. Šis reikalavimas laikomas išpildytu, kai asmens draudžiamosios pajamos per paskutinius 24 mėnesių viršija 12 minimalių mėnesinių algų dydį). Šiai nuostatai yra dvi išimtys:

 

1) išimtis yra taikoma asmenims (motinoms), kurios neturi reikiamo ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose – tokiu atveju stažas joms yra skaičiuojamas pagal 24 mėnesių laikotarpį, buvusį iki vaikui sukako dveji metai;

 

2) kai asmuo (nėščia moteris) iki nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios yra mažiau nei 26 metų amžiaus ir reikalaujamo stažo neįgijo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais mokėsi bendrojo lavinimo ar profesinėse mokyklose pagal dieninę mokymo formą bei aukštosiose mokyklose pagal dieninę arba nuolatinę studijų formą ir pertrauka nuo mokslo pabaigos, kol ji tapo apdraustuoju asmeniu, neviršija 3 mėnesių.

 

Jeigu asmuo turi reikalaujamą ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, jis turi teisę gauti šių rūšių pašalpas: 

 

1) motinystės pašalpa (arba nėštumo ir gimdymo pašalpa) – ši pašalpa suteikiama nėščioms moterims nėštumo ir gimdymo atostogų metu 126 kalendorinėms dienoms - 70 kalendorinių dienų suteikiama iki gimdymo ir 56 kalendorinės dienos suteikiamos po gimdymo. Esant priešlaikiniam, komplikuotam gimdymui ar pagimdžius daugiau nei vieną vaiką, bei kitais išimtiniais atvejais dienų skaičius, kurio metu mokama pašalpa, yra skaičiuojamas kiek kitaip.

 

Motinystės pašalpos skyrimo pagrindas nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu yra nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas, išduotas asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojo akušerio ginekologo arba šeimos gydytojo;

 

2) tėvystės pašalpa – tai pašalpa, mokama apdraustajam asmeniui (tėčiui) tėvystės atostogų metu, kol vaikui sueis vienas mėnuo;

 

3) motinystės (tėvystės) pašalpa (arba vaiko priežiūros atostogų metu motinai arba tėčiui mokama pašalpa) – tai pašalpa, mokama apdraustajam asmeniui vaiko priežiūros atostogų metu, kol vaikui sueis vieni arba dveji metai.

 

3. Pašalpos dydis. Atitinkamos pašalpos dydis skiriasi priklausomai nuo jos rūšies:

 

1) motinystės pašalpos atveju, t. y. nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu, yra mokama 100 % kompensuojamojo uždarbio dydžio pašalpa. Ši pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė už nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalį t. y. šiuo metu tai sudarytų ne mažiau nei 390 Lt/mėn. (1170 Lt draudžiamųjų pajamų dydis, nustatytas 2010 m. LR Vyriausybės nutarimu * 1/3). Jeigu moteriai gimsta daugiau nei vienas vaikas, išmokų suma didinama 100 % kiekvienam gimusiam vaikui, pavyzdžiui, gimus trims vaikams, moteriai mokama trigubo dydžio išmoka.

 

Paminėtina ir tai, kad įstatymai numato ir maksimalų šios išmokos dydį – jis pagal dabartinį reglamentavimą negali viršyti draudžiamųjų pajamų 4 dydžių sumos, t. y. 4680 Lt/mėn. (1170 Lt * 4) neatskaičius mokesčių. Ši maksimali suma yra taikoma ir tais atvejais, kai moteriai gimsta du ar daugiau vaikų, t. y. visais atvejais, moteris negali gauti didesnės nei 4680 Lt dydžio pašalpos neatskaičius mokesčių. Atskaičius mokesčius, moteris „į rankas“ galėtų gauti apie 3500 Lt, ši suma skiriasi priklausomai nuo turimo vaikų skaičiaus bei kitų aplinkybių.

 

2) tėvystės pašalpos atveju taip pat mokama 100 % kompensuojamojo uždarbio dydžio pašalpa. Ši pašalpa per mėnesį irgi negali būti mažesnė už tėvystės atostogų suteikimo mėnesį galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalį (390 Lt/mėn.), bei didesnė nei 4680 Lt/mėn. neatskaičius mokesčių.

 

3) motinystės (tėvystės) pašalpos dydis skiriasi priklausomai nuo to, kiek laiko apdraustasis pageidauja gauti šią pašalpą – kol vaikui sueis vieni ar dveji metai:

 

1) jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią pašalpą, kol vaikui sueis vieni metai  nuo nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, jam yra mokama 100 % kompensuojamojo uždarbio dydžio pašalpa.

2) jeigu apdraustasis pasirenka gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, kol vaikui sueis dveji metai, šios pašalpos dydis nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, kol vaikui sueis vieni metai, yra 70 %, o kol vaikui sueis dveji metai, – 40 % pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

 

Ši pašalpa per mėnesį taip pat negali būti mažesnė nei 390 Lt/mėn. ir didesnė nei 4680 Lt/mėn. neatskaičius mokesčių. Pasirinkus pašalpos mokėjimą kol vaikui sueis dveji metai, išmokos maksimali suma yra atitinkamai mažinama iki 70 % sumos pirmaisiais metais ir iki 40 % sumos antraisiais metais, pavyzdžiui, antraisiais metais išmoka vaiko motinai ar tėvui negalėtų viršyti 1872 Lt/mėn. neatskaičius mokesčių (4680 Lt * 40 %). Minimali išmokos suma tuo tarpu niekada negali būti mažesnė nei 390 Lt/mėn., taigi pašalpos dydis ir antraisiais atostogų metais negalėtų būti mažesnis nei 390 Lt.

 

Atitinkamos pašalpos dydis yra skaičiuojamas pagal kompensuojamąsias pajamas ir pagal tai apskaičiuotą vidutinį dienos kompensuojamąjį uždarbį, t. y. apdraustojo asmens draudžiamosios pajamos, turėtos per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš nėštumo ir gimdymo, tėvystės arba vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesio yra dalijamos iš to paties laikotarpio darbo dienų pagal kalendorių skaičiaus (taikoma 5 dienų darbo savaitė), atsižvelgiant į perkeltas poilsio dienas.

 

Tokiu būdu yra apskaičiuojama vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis, kuris yra pagrindas apskaičiuoti vidutinį mėnesinį pašalpos dydį. Kaip jau minėta, jeigu apskaičiavus pašalpą, ji yra mažesnė nei 390 Lt/mėn., asmeniui yra mokama 390 Lt/mėn. dydžio pašalpa.

 

Tai gali būti aktualu skaitytojos atveju, jeigu ji, pavyzdžiui, iki gimdymo būtų dirbusi tik devynis mėnesius iš paskutinių dvylikos ir dėl to kompensuojamųjų pajamų dydis būtų gerokai mažesnis nei dirbant visus paskutinius dvylika mėnesių, taip pat pasirinkus motinystės (tėvystės) pašalpą kol vaikui sueis dveji metai.

 

Šioje teisinėje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip absoliučiai teisinga ir išsami. Dėl išsamesnės individualios konsultacijos galite kreiptis į teisinių paslaugų kontorą DLEGALS.

 

 

 

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: