VersloSavaite.lt   
2009 09 18, 15:28
Psichologo konsultacija. Patarimai kaip planuoti laiką

Image
Edita Dijokaitė
„Pastaruoju laiku pajutau, kad nesugebu tinkamai planuoti laiko ir viskas slysta iš rankų neatlikus darbo efektyviai arba visai nepavyksta jo atlikti. Labai norėčiau patarimų, apie laiko planavimą“, – rašo Verslosavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja psichologė Edita Dijokaitė.

 

Gaila, kad neparašėte, kokioje sferoje  kyla sunkumų planuojant laiką – asmeninėje/šeimyninėje veikloje, darbe, ar bendrai. Vis tik laiko kontrolės sunkumai yra gana dažnai pasitaikantis reiškinys.

reklama

 

Kodėl žmonės nesugeba kontroliuoti laiko?

 

1. Kai kurie žmonės mano, kad laiką reikia išnaudoti racionaliai, prasmingai, prisiimti kuo daugiau įsipareigojimų. Tačiau kai prisiimama pernelyg daug darbų pasidaro sunku juos įveikti ir tuomet kyla panika.

 

2. Kai kurie žmonės nepakankamai pasitiki savimi ir nemoka pasakyti „ne“, kai jiems pavedami neprivalomi darbai ar yra prašomi pagalbos (kuriai pats žmogus fiziškai negali skirti laiko). Kitaip tariant, pasiduoda manipuliacijai.

 

3. Kita priežastis – nesubalansuotas gyvenimas. T.y. kuomet kažko darom per daug, o kažko – per mažai.

 

4. Taip pat kai kurie žmonės nemoka darbų/veiklos suskirstyti pagal prioritetus (kas svarbu, skubu, kas – ne).

 

5. Jaučiamas nerimas taip pat veikia laiko kontrolę ir planavimą. Tiesiog dalis žmonių vadovaujasi šūkiu “Nedaryk nieko šiandien, ką gali padaryti rytoj”. Tuo tarpu, darbų atidėliojimas ir kelia nerimą.

 

Ką galima padaryti?

 

1. Pildyti laiko panaudojimo dienyną ir jį analizuoti.  Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje „Laiko planavimas“(psich. A. Gudaitis).

 

Norint išmokti efektyviai valdyti laiką reikia nustatyti, kas svarbiausia, ir kur galima gauti laiko, kad tai, kas svarbiausia padaryti. Tačiau teisingai kontroliuoti savo laiką nereiškia atlikti viską per maksimaliai trumpą laiką. Tai susiję ir su prioritetais.

 

2. Reikia išskirti prioritetus. Ant tuščio popieriaus lapo užrašykite  viską, kam norėtųsi skirti daugiau laiko. Taip Jūs išskirsite užsiėmimus, kurie jums atrodo vertingi ir kuriuos atlikdami patiriate daugiausiai malonumo (pvz., bendravimas su sutuoktiniu/vaikais/draugais, rūpinimasisi savimi, asmeniniai interesai, skaitymas, sportas, kelionės, dvasinis tobulėjimas ir pan.)

 

Pravartu išskirti ir tai, kam skirti daug laiko nenorėtumėte (pvz., tvarkymuisi, viršvalandžiams darbe, nedominantiems renginiams, darbui su popieriais ir kt.).

 

3. Sudaryti dienotvarkę. Kai jau būsite išanalizavęs savo dienotvarkę, pamatęs, kur “dingsta” Jūsų laikas, sudėliojęs prioritetus, turite susidaryti dienotvarkę. Kiekvieną dieną vakare peržiūrėkite sąrašą, kad susiplanuotumėte kitą dieną. O dienos metu, įvykdęs tam tikrą punktą išbraukite jį ir naujai įvertinkite jo svarbą.

 

Sudarinėdamas kitos dienos dienotvarkę visada remkitės, užsiėmimų, kuriems norėtumėte skirti daugiau laiko, sąrašu. Taip pat reikėtų pamąstyti, išsiaiškinti, kaip gyventumėte, jeigu atsisakytumėte vienų ar kitų dalykų.

 

Kitaip tariant, pagalvokite apie tai, kaip užsiėmimams iš antrojo sąrašo (nelabai mėgstama veikla) būtų galima skirti kiek galima mažiau laiko.

 

• Galite deleguoti pareigas („nuimti“ nuo savęs). Pamąstykite, galbūt kas nors gali už Jus atlikti tam tikrus nesvarbius ar neskubius darbus (darbe ar namuose). Tokiu būdu liktų daugiau laiko neatidėliotiniems reikalams, kuriuos sutvarkyti galite tik Jūs.

 

• Panašių darbų atlikimas vienu metu taip pat padeda sutaupyti laiko (pvz., mokesčių mokėjimas vienu metu, o ne atskirai).

 

Kurdamas ir analizuodamas/koreguodamas savo dienotvarkę išmoksite paskirstyti savo laiką taip, kad atliktumėte būtinas, svarbias užduotis bei skirtumėte laiko Jums malonumą teikiančiai veiklai. Nepamirškite, kad dienotvarkę visada galima koreguoti.

 

Gali būti, kad pradėjęs gyventi pagal suplanuotą dienotvarkę jausitės kur kas geriau nei anksčiau. Tačiau galimas ir priešingas variantas. Galbūt pasijusite suvaržytu, kuomet atrodys, jog esate įspraustas į kažkokius rėmus, kuriuose nelieka vietos spontaniškumui, ir galbūt toks gyvenimo būdas pasirodys skirtas ne Jums.

 

Tačiau pabandyti tikrai verta. Sėkmės!

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu  This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: