VersloSavaite.lt   
2010 09 21, 10:37
Psichologo konsultacija. Nesulaukiu jokios paguodos iš vyro

Image
Lina Jundulaitė
„Man įtariama sunki liga, tačiau iš vyro nesulaukiu jokio paguodos ar užuojautos, priešingai – erzina. O skirtis jis nesutinka. Patarkite kaip gyventi toliau, nes gyvenu baimėje“, klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja psichologė Lina Jundulaitė.

 

Klausimas. Laba diena, esu pakankamai jauna, bet jau metus laiko atliekami tyrimai stebėjimai, galiausiai įtariama limfoma, tai limfos vėžys. Nes jau keli metai, kai tas limfmazgis didėja. Rugsėjo viduryje pagaliau atliks biopsiją.

reklama

 

Bandau rasti savyje jėgų kovoti ir tikėti, kad tai ne vėžys (esu rizikos grupėje), turiu mažą vaiką, dėl kurio ir stengiuosi pasveikti. Esu ištekėjusi, bet santykiai su vyru nepakenčiami, jis nuolat mane veda iš kantrybės, nervina žinodamas mano sveikatos būklę, niekada neužjaučia ar nepasako gero žodžio.

 

Kartoja, kad manęs nemyli, ir kad ligone būdama, visiškai neturiu šansų susirasti kito. Skirtis jis nesutinka, o gyventi gražų gyvenimą trise taip pat nenori. Jau nebežinau, kaip man gyventi, neviltis ir nuolatiniai skausmai, o dar tie vyro išpuoliai dėl menkniekiu, jaučiu kaip silpstu akyse, o taip norisi gyventi.

 

Neapsikentusi pradėjau ieškoti draugo, gražiai bendraujam, abipusiai jausmai, noriu skirtis su vyru. Bet nuolatinė baimė, kad sergu sunkia liga verčia mane atsiriboti nuo žmonių, taip pat nuo naujo draugo, labiausia bijau, kad sužinojęs, jog sergu nebenorės bendrauti, ir aš ji suprantu. Patarkite kaip gyventi toliau, tas laukimas iki ištyrimo toks ilgas, nuolatinėje baimėje.

 

Atsakymas. Kai žmogus atsiduria nežinomybėje, pasidaro labai sunku. Vis kyla minčių „o kas bus jeigu...?“, „kodėl man?“, neretai imama savęs gailėtis ir laukimo laikas tarsi suparalyžiuoja – mintys labai sunkios ir stabdančios veikimą, judėjimą į priekį, sunku ką nors planuoti bei dairytis į praeitį.

 

Neretai tampa net taip, kad vietoj problemų sprendimų variantų galvoje lieka vietos tik problemoms. Tačiau turbūt toks laikas kaip tik labiausiai ir turi būti koncentruotas į „čia ir dabar“, o ne spėliojimą, kas bus. Spėliojimai juk lieka tik spėliojimai- neduoda atsakymų.

 

Iš jūsų aprašytos situacijos susidarė įspūdis, kad esate vienas iš tų žmonių, kurie negali sėdėti rankų sudėję ir leisti, kad jūsų gyvenimas būtų nugyventas už jus. Panašu, kad jūs turite jėgų pasipriešinti tam, kas jus skaudina, bei ieškoti problemų sprendimų variantų.

 

Kita vertus, atrodo, kad kontroliuojate savo gyvenimą bei už jį prisiimate daug atsakomybės – didelė atsakomybė už vaiką, dėl kurio rūpinatės savo sveikata, santykiai su vyru ir siūlymas skirtis iš jūsų pusės, naujo draugo / galimo partnerio paieškos ir radimas – visa tai rodo, kad jūs priimate sprendimus. Tačiau pirmiausia norisi paklausti, ko jums šiuo metu labiausiai reikia? Tyrimų rezultatų?

 

Panašu, kad dabar jau yra tas laikas, kai biopsija bus paimta ir dar maždaug už poros savaičių gausite rezultatus. Ar esate pasiruošusi juos išgirsti? Tikiu, kad šiuo metu mintys sukasi, kaip bus, jei liga bus patvirtinta, ir kaip viskas bus, jei tai bus kažkas kita. Atsakymas ateis.

 

Ir panašu, kad jis turės įtakos jūsų gyvenimui po jų gavimo. Tačiau dabar yra laikas, kai reikia rasti jėgų laukti ir stabdyti mintis tiek nuo „tikėjimo, kad tai ne vėžys“, tiek nuo ruošimosi, kad tai gali būti vėžys. Nors ir labai norisi, tačiau negaliu sakyti, kad „viskas bus gerai“, labiau tiktų – „bus, kaip turės būti“. Dabar reiktų rasti jėgų priimti situaciją tokią, kokia ji yra.

 

Tokios situacijos padeda pervertinti tai, ką turite, kas svarbu, paieškoti gyvenimo prasmės. Norisi tikėti, kad viskas, kas vyksta – turi savo prasmę, tik prasmę reikia rasti patiems. O gal ši situacija ko nors moko?

 

Susidarė įspūdis, kad jums šiuo metu labai reikia paramos, kurios negaunate iš vyro. Ar jos gaunate iš naujo draugo? Minėjote, kad jus sieja abipusiai jausmai, gražiai bendraujate, tačiau ar pasitikite juo? Ir kiek jis apie jus žino – apie vyrą, santykį su juo, vaiką, sveikatą? Ar iš jo jūs gaunate paramos ar tik daugiau klausimų – kaip jis elgsis – o tai vėlgi kelia nerimą?

 

Gal yra daugiau žmonių, kurie jums yra svarbūs ir gali paremti, kai yra sunku – artimieji, giminės, draugai, kolegos, kaimynai ar kas kita? Jei tokių nėra, gal yra kokia nors veikla, kuri teikia jums pasitenkinimo ar padeda atsipalaiduoti? Meditacija? Pasivaikščiojimai? Filmai? Skaitymas? Piešimas? Galbūt kol laukiate atsakymų, galite prisijungti prie kokios palaikymo grupės, kur renkasi sergantys asmenys ir jų šeimos nariai?

 

Sunku ką nors rekomenduoti, kai nežinau, iš kokio jūs miesto, tačiau tokios informacijos galima pasiieškoti ligoninėse, klausti gydytojų ar psichologų, ypač kurie dirba toje ligoninėje. Gal net keletas psichologo konsultacijų būtų į nauda, žinoma tik tuo atveju, jai kyla noras iš vidaus pasikalbėti, pasidalinti savo situacija bei paieškoti vidinės ramybės. Galbūt šis laikas tinkamas ir daugiau laiko praleisti su savo vaiku.

 

Mėgautis buvimu kartu. Taip pat kyla klausimas, ar jis / ji žino ką nors apie jūsų sveikatą? Taip, pat kiek jam/jai metų. Nes reikia paminėti ir tai, kad vaikai intuityviai jaučia, kad kažkas ne taip- tiek šeimoje, tiek šeimos nariams. Galbūt jam / jai reikia žinoti, kas vyksta. Tačiau informaciją geriau pateikti jam suprantama forma ir ne per daug (tam, kad jo per daug neišgąsdinti). Jei vaikas yra ikimokyklinio amžiaus, galbūt užtektų, kad vaikas žinotų, kad „mamytei skauda“.

 

Kilo mintis, kad šiuo metu turbūt ieškote ir patvirtinimo, kad esate sveika. O daugiau pykčio ir apmaudo kelia vyro priekaištai bei komentarai: „kad ligone būdama, visiškai neturiu šansų susirasti kito“. Yra dėl ko pykti. Tačiau galbūt tokį bendravimą lemia kylanti įtampa, susijusi su sveikata? Dėl to kilo klausimas-  ar santykiai su vyru pablogėjo, kai suprastėjo jūsų sveikata, ar dar prieš tai? Galbūt jūsų vyras nežino, kaip išreikšti savo jausmus bei kaip jus palaikyti?

 

Galbūt jam irgi baisu arba jaučia jums atsakomybę –  dėl to ignoruoja skyrybas?  Taip pat kilo klausimų – ko jūs norite iš vyro?  Taip pat- ko jis nori iš jūsų ir judviejų santuokos? Vėl sustiprinti savo ryšį ar jį nutraukti? Neretai atrodo, kad atvirumas santykiams labai daug duoda. Tik reikia abiejų atvirumo bei sugebėjimo suprasti.

 

O tai jau nėra taip paprasta. Norisi atkreipti dėmesį ir į tai, kad žmogaus patrauklumas priklauso ne tik nuo sveikatos, o iš paties žmogaus – laimingumas, gebėjimas mėgautis gyvenimu, bendravimas ir kitų daugybė aspektų. Ir akivaizdu, kad vyro ištarti žodžiai reiškia ką kitą – pavydą, nenorą jūsų paleisti ar ką kitą.

 

Pastebėjau ir tai, kad sau prieštaraujate (puola neviltis, tačiau daug noro gyventi ir pan.), tai tik rodo, kad šiuo metu esate sutrikusi. Tai irgi jausmai ir labai natūralūs. Beje, kuriuos būtina išlieti. Kitaip jie kaupiasi viduje- o tai nepadeda sveikti ar geriau jaustis.

 

Dėl to norisi jums palinkėti ramybės ir rasti jėgų priimti situaciją tokią, kokia ji yra. O taip pat mėgautis tuo kuo turite – santykiais, veiklomis, pačiu buvimu.

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: