VersloSavaite.lt   
2009 07 03, 16:17
Psichologo konsultacija. Negalime nuraminti vaiko

Image
Edita Dijokaitė
Mūsų dvejų metų dukrą kamuoja isterijos priepuoliai ir niekaip negalime su tuo susitvarkyti. Ką turėtume daryti, kad jie liautųsi?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Atsako psichologė Edita Dijokaitė.

 

Klausimas. Labai norėčiau jūsų pagalbos, nes jau su vyru nebežinome, kaip elgtis. Mūsų dukrytei dabar 2 metai ir 2 mėn. Pradėjo lankyti lopšelį praeitų metų lapkritį. Priprato gal greitai ir dabar noriai eina į darželį.

reklama

 

Nežinau nuo ko čia viskas prasidėjo, tačiau ją ištiko priepuolis, kuris labai buvo panašus į epilepsinį. Ji išsilenkė, padarė beveik tiltelį, akutės užsivertė, pamėlo aplink lupytes... Šiuo klausimu kreipėmės į KMUK vaikų neurologus.

 

Buvo paaiškinta, kad tai iššauktiniai priepuoliai, nes ji nenorėjo valytis nosytės, rengtis ar dar kažko daryti. Ir daryti galvos encifologramos nėra reikalo.

 

O dabar jau kokius 2 men. ji dienomis (jei ko užsimano ir negauna), o naktimis (nežinia nuo ko) pradeda isteriškai rėkti, niekaip neina jos nuraminti gal kokį pusvalandį.

 

Ji nieko nenori, negalime mes su vyru net prie jos prisiliesti. Liepia išeiti iš kambario ir t.t. Jau su vyru išbandėme viską: ir dėmesio nekreipėme ir visaip stengėmės nukreipti jos dėmesį, bet niekas nepadeda...

 

Prašau, patarkite kaip susidoroti su šiais isteriniais rėkimais.

 

Atsakymas. Priepuoliai iš tiesų panašūs į epilepsinius, bet gali būti, jog jie tikrai yra iššauktiniai. Mat tarp 2–3 metų amžiaus vaikų pasitaiko tokių emocinių reakcijų, kurios reiškiasi labai stipriai, net priepuoliais.

 

Minėtame amžiuje dėl vaiko naudojamos kalbos (savo susikurtos kalbos) kylantis nesupratimas tarp vaiko ir tėvų dažnai sukelia vaiko nepasitenkinimą. Todėl vaikas pradeda protestuoti, priešintis, nesivaldyti. Tokie reiškiniai rodo, kad vaikas perėjo į naują vystimosi etapą, t.y. valingų veiksmų etapą. Vis tik tokios reakcijos, jei vaikas netinkamai auklėjamas, kaip ir minėjau, gali reikštis labai stipriai.

 

Kartais vaikas, kuriam ko nors neleidžiama arba kurio nesupranta, apimtas stiprios emocinės būsenos, krenta ant grindų, ima rėkti, daužo kojomis į grindis. Ko nors draudimas sukelia regresiją, t.y. vaikas savo elgesiu tarsi grįžta į jaunesnį amžių. Vėliau, vystantis vaiko asmenybei, tokie priepuoliai gali visai išnykti.

 

Verta paminėti, jog šio amžiaus vaikai pradeda siekti autonomijos. Tam turi įtakos nauji motoriniai (judėjimo) ir protiniai sugebėjimai. Vaikas didžiuojasi savo naujais sugebėjimais, todėl nori viską daryti pats – pats rengtis, pats valgyti, pats išvynioti saldainį iš popieriuko ir kt.

 

Jeigu tėvai supranta, kad vaikui yra būtina pačiam viską atlikti, yra pakankamai kantrūs, tai vaikas pamažu išmoksta kontroliuoti savo raumenis, norus ir šiek tiek – jį supančią aplinką. Vaikas išmoksta būti savarankiškas.

 

Tačiau vaikas, kurio tėvai yra labai nekantrūs, nuolat jį skubina, daro už jį tai, ką jis pats gali, skatina vaiką abejoti savimi. Kai kurie suaugusieji nuolat perdeda nelaimingų atsitikimų galimybę ir jų padarinius (pvz., „nelipk – nukrisi“, „nebėk – pargriūsi“, „neimk – išpilsi“ ir kt.).

Tai girdėdamas vaikas ima abejoti savo gebėjimais ir nepasitiki savimi (dėl to vaikui gali kilti sunkumų paauglystėje).

 

Ankstyvojoje vaikystėje gali pasireikšti ir vaiko užsispyrimas. Tai kai vaikas nori gauti kokį daiktą tik todėl, kad tai jis pareikalavo. Jis griežtai laikosi savo nuomonės arba sprendimo. Pavyzdžiui, vaikas, kviečiamas eiti namo, atsisako tai daryti. Vėliau, nors suaugusieji jį įtikina, kad jis tai turi daryti, vaikas vis tiek neina namo, nes jau atsisakė.

 

Besikeičiant vaiko santykiams su aplinkiniais žmonėmis ir jo paties požiūriui į save, vaikas patenka į gana daug išorinių ir vidinių konfliktų. Tai kartais gali sukelti tam tikrus simptomus, tokius kaip neramus miegas, kritimas ant grindų.

Susidoroti su isteriniais rėkimais ir priepuoliais jų metu yra labai sunku, nes kai žmogus būna apimtas stiprios emocinės būsenos, paprastai jis į nieką nereaguoja ir tenka laukti, kol ta būsena praeis savaime (paprastai ji netrunka ilgai).

 

Tačiau galima stengtis vengti situacijų, kurios iššaukia priepuolius ar nevaldomą rėkimą. Siūlyčiau daugumoje situacijų bandyti tartis su savo dukryte. Pavyzdžiui, kai einate apsipirkinėti kartu leiskite savo dukrytei išrinkti vieną produktą, kurį vistiek planuojate pirkti, iš visos produktų eilės.

 

Taip vaikas patenkins autonomiškumo jausmą. Arba leiskite dukrytei pačiai išsirinkti kurį sijonuką ar megztuką jai rengtis. Jeigu ji nori paliesti karštą puodelį, nešaukite, kad neliestų, o tiesiog ramiai perspėkite, kad puodelis karštas ir leiskite jai jį šiek tiek paliesti, kad dukrytė suprastų, ką reiškia šis žodis.

 

Kai kurias privalomus dalykus galite paversti žaidybine situacija. Pavyzdžiui, nosytės valymą paverskite žaidimu. Leiskite dukrytei paliesti nosinę, paturėti ją rankose, parodykite, kaip reikia išpūsti nosį, ir tai padarykite žaizmingai. Vaikai žaidimams labiau pasiduoda.

 

Bet kuriuo atveju, kalbėkitės su savo dukryte. Pasakykite jai, kaip Jūs jaučiatės, kai ji kažko nedaro ar daro. Pavyzdžiui,  galite sakyti „Man liūdna, kai tu nenori rengtis“ ir pan.

 

Nupasakokite savo jausmus (ir liūdesį, ir džiaugsmą). Tokio amžiaus vaikai jau pradeda skirti teigiamas ir neigiamas emocijas. Tuo pačiu padėsite vystytis dukrytės kalbai ir emocijų pažinimui. Taip pat pagirkite dukrytę už norimą jos elgesį, taip paskatindami pageidaujamą elgesį kartotis.

 

Stebėkite, kaip keičiasi mergaitės elgesys keičiantis Jūsų elgesiui. Jeigu isterijos ir priepuoliai nesiliaus, galite apsilankyti pas vaikų psichologą (darželyje ar poliklinikoje).

 

Sėkmės Jums.

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: