VersloSavaite.lt   
2009 09 01, 12:54
Psichologo konsultacija. Nebesusitvarkau su savo vaiku

Image
Edita Dijokaitė
„Dvejų metų dukra manęs nebeklauso. Gal tam įtakos turi mano ir vyro ne itin geri santykiai?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja psichologė Edita Dijokaitė.

 

Klausimas. Dukrai dveji metai ir trys mėnesiai, su ja neįmanoma susitvarkyti, vyras visiškai nesikiša į dukros auklėjimą, mažai su ja bendrauja. Mes gyvename kartu, neesame išsiskyrę.

reklama

 

Mergytė visą dieną laukia tėčio, o jis su ja nežaidžia, visada piktas, dukra verkia kad tėtis jos nemyli. Aš ją labai myliu, kitų nuomone lepinu, nors man taip neatrodo. Problema ta, kad ji, atrodo, manęs negirdi, išmėto žaislus. Aš prašau padėti man surinkti, bet ji tarsi negirdi, ypač neklauso ką jai sakau, arba neateina kai šaukiu kada šalia yra kitų žmonių.

 

Mušti jos nenoriu, bet kaip priversti ją klausyti? Kartais ji labai gera: ir apkabina, ir bučiuoja, ir padeda tvarkytis. Gal įtakos turi mano ir vyro ne itin geri santykiai?

 

Atsakymas. Net neabejoju, kad Jūsų ir vyro santykiai bei bendravimo forma turi įtakos Jūsų dukros augimui ir elgesiui. Vaikystėje vaikai pagrinde mokosi elgesio iš suaugusiųjų. Kitaip tariant, tai, ką jie mato bendraujant suaugusiems, išbando ir patys, nesuprasdami, ar tai geras, ar blogas elgesys.

 

Galbūt ji kviečia savo tėtį ateiti kartu su ja pažaisti, tačiau jis neina (iš Jūsų pasakojimo, panašu, kad taip ir yra). Tokį elgesio modelį ji galėjo perkelti ir į judviejį bendravimą, t.y. Jūs kviečiate, o dukrytė neateina.

 

Kitas veiksnys, galintis paskatinti tokį mergaitės elgesį, yra jos amžius. Būdami dvejų/trejų metų amžiaus vaikai pereina į kitą vystimosi etapą. Kaip ir rašiau ankstesnėse konsultacijose apie vaikus, perėjimas iš vieno vystimosi etapo į kitą gali pasireikšti nepaklusniu vaiko elgesiu, prieštaravimais. Plačiau apie tai paskaitykite konsultacijose „Negalime nuraminti vaiko“, „Vaiko isterija“.

 

Apskritai visoje vaikystėje vaikai tikrina elgesio ribas. Tokiame amžiuje vaikai patys to nesuvokdami tikrina, kokį elgesį tėvai toleruoja ir kokio ne, kas bus jeigu jie pasielgs vienaip, ir kas – jeigu kitaip. Gali būti, kad Jūsų dukra pamatė, jog nieko nenutinka, jeigu ji savo žaislų nesutvarko.

 

Kalbant apie žaislus, vaikui jų daug nereikia. Žaislų vaikui reikia duoti tiek, kiek jis po to sugeba padėti į vietą, t.y. susitvarkyti pažaidęs. Kas kartą leiskite dukrai išsirinkti, su kuriais žaislais ji norės dabar žaisti, nesudėkite visų iš karto, nes dalis jų tiesiog bus išmėtyti po kambarį (mat vaikas nesugebės jų visų įtraukti į žaidimą).

 

Tuo pačiu priminkite, kad pažaidusi žaislus turės padėti į jiems skirtą vietą. Žaidimo pabaigoje dar kartą priminkite apie tai. Jeigu tai neveikia, bandykite su ja tartis, kad tik po to kai susitvarkys žaislus galės daryti kažką kitą (užsiimti jos mėgstama veikla).

 

Kalbėkite su dukrele apie jausmus. Kai kviečiate dukrą ateiti pas Jus, tačiau ji to nepadaro, pabandykite nueiti pas ją pati ir pasakyti, kaip Jūs dėl to jaučiatės (kad Jums liūdna ar pan., kai ji Jūsų neklauso). Tokiu būdu dukra mokysis suprasti emocijas, jausmus, galbūt jai pavyks Jus suprasti, o taip pat plėsis jos kalbos žodynas.

 

Taip pat paskatinkite dukrą nupasakoti savo jausmus. Ne itin svarbu, kokiais žodžiais jai pavyks tai padaryti, svarbiausia, kad vaikas mokytųsi reikšti jausmus, nelaikytų jų viduje nelabai juos suprasdamas.

 

Tai ypač svarbu, kai vaikas negauna vieno iš tėvų dėmesio. Vaikai labai jaučia ir jautriai reaguoja į artimo žmogaus (tėčio ar mamos) abejingumą, pyktį. Tokio amžiaus vaikai dažnai patys jaučiasi dėl to kalti, nesuprasdami, ką daro negerai.

 

Tokiu būdu vaikui gali kilti nepilnavertiškumo jausmas. Tad svarbu, kad bent su vienu iš tėvų vaikas galėtų pasidalinti savo jausmais ir mintimis. Žinoma, svarbu ir kad vaikui būtų viskas tinkamai paaiškinta.

 

Kas kartą pagirkite dukrą už gerą elgesį (už susitvarkymą, už apkabinimą ir pan.). Pagyrimai skatina norimą elgesį kartotis. Vaikas pradeda suprasti, ką jis daro gerai. Geriau daugiau paskatinimų nei draudimų.

 

Būkite kantri. Dukros mušimas norint, kad ji klausytų, vargu ar duos norimų rezultatų, gali situaciją net gi dar labiau pabloginti.

 

Taip pat patarčiau rimtai pakalbėti su vyru apie įsitraukimą į dukters auklėjimą (jeigu dar nesate to padariusi). Auklėjimui reikalingi abu tėvai. Ypatingai, kai pats vaikas laukia tėčio, kad galėtų su juo pabūti, pažaisti. Priminkite vyrui, kad abu esate tėvai ir abu esate atsakingi už vaiko visapusę gerovę ir sveiką vystimąsi (psichologine/emocine prasme).

 

Sėkmės.

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: