VersloSavaite.lt   
2010 09 13, 16:45
Psichologo konsultacija. Konfliktai draugei tapus bendradarbe

Image
Lina Jundulaitė
„Priėmiau į darbą draugę, tačiau po kurio laiko pradėjome pyktis. Esu nepatenkinta jos darbo rezultatais, tačiau ji manęs negirdi. Ką daryti?“, klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja psichologė Lina Jundulaitė.

 

Klausimas. Sveiki. Yra posakis, kad jei nori susipykti su draugu – priimk jį į darbą. Galvojau, kad galiu paneigti šią teoriją, tačiau... Labai gaila, bet esu įdarbinusi savo draugę. Pradžia buvo paprasta – ji niekur nedirbo, aš planavau kurti savo įmonę, pasiūliau jai registruotis darbo biržoje iš kurios su subsidijomis aš ją ir įdarbinčiau.

reklama

 

Viskas ėjosi kaip ir planavau – atsidarėme parduotuvę – siuvyklą, ją įdarbinau pardavėja. Buvau išsakiusi, ko tikiuosi iš jos, iš jos darbo. Bet dabar, praėjus jau beveik pusmečiui aš nesu patenkinta jos darbu. Bandžiau jai tai sakyti, tačiau atgal gaunu tik atsakymą: „nepatinka - atleisk iš darbo“. Įvardija, kad aš bloga vadovė, kad visada nepatenkinta, kad dažnai šaukiu.

 

Ji pati išeiti iš darbo nenori, nes negalės puse metų registruotis darbo biržoje, o aš jos atleisti irgi negaliu, nes darbo sutartis pasirašyta metams.

 

Per pokalbį apie darbą ji minėjo visokius asmeninius dalykus, prikaišiojo mano santykius su šeima, žodžiu visi draugiški santykiai apsivertė ir pasidarė tik priekaištais: „kai tau reikėjo aš padėjau, o va dabar kai viskas gerai aš jau nebeįtinku“.

 

Ką aš ne taip darau? Reikia kalbėtis? Tačiau aš jai nieko nebegaliu pasakyti, nes ji įsiaudrina, pradeda šaukti, prisimena visas smulkmenas dar iki darbo kartu, žodžiu aš irgi susijaudinu ir  nutraukiu pokalbį, nes tai mane skaudina.

 

Gal toliau dirbti ir nekreipti dėmesio? Bet tai mano verslas kurį aš noriu padaryti patrauklų, malonų. Kentėti iki metų galo? Tai reiškia, kad ir draugystei bus galas. Labai prašau, patarkit.

 

 

Atsakymas. Panašu, kad liaudies išmintis ne iš piršto laužta. Daugelis iš mūsų tiki, kad „taip gali nutikti bet kam, bet ne man“, o tuomet ir prasideda bėdos. (Išimčių pasitaiko, tačiau dėl to reikia daug dirbti, investuoti daug laiko, kantrybės ir pan.).

 

Pirmiausia, norisi atkreipti dėmesį į jūsų pastangas ir norą padėti savo draugei – iš pradžių darbo birža, po to – darbo pasiūlymas. Atrodo, kad pirmiausia jūs ją suvokiate kaip draugę, dėl to dedate daug pastangų, kad jai būtų geriau. Tačiau tai, kad ji pas jus dirba, jau iš principo keičia jūsų santykį.

 

Kai santykiai įgauna darbinį atspalvį, kartu keičiasi ir turima jėga, kuri siejasi su užimamu statusu, pareigomis, o bendravimo būdas daugiau mažiau įgauna tam tikrą naują formą. Panašu, kad jūs tai suvokiate, o jūsų draugė ne – ji liko draugė, tačiau ne darbuotoja. O čia jau puiki terpė manipuliacijoms – tai psichologinio spaudimo priemonė, kuri padeda pasiekti to, ko nori, per kitus asmenis.

 

Dėl to čia susipina viskas – tarpasmeniniai santykiai, pareigos ir jų supratimas, jėga, spaudimas, kaltės, beviltiškumo, „įvarymo į kampą“ jausmai. Šiuo atveju, jūsų draugė manipuliuoja jūsų draugyste, jausmais, šeimos temomis bei komentuoja jūsų asmenybės / vadovės bruožus. Kaip manote, ko ji siekia?

 

Dažnai manipuliacijas stabdo jų atpažinimas. Jei jaučiate spaudimą, kyla su konkrečiu kontekstu nesusiję jausmai, kai jaučiate, kad kažką „turite padaryti, nes kitaip (užbaikite jūs pati)...“ ir pan., laikas susikaupti ir kiek patyrinėti šią situaciją.

 

Pirmiausia, kokie kyla jausmai jums pačiai? Ar suprantate, ko iš jūsų nori? Dėl kokių priežasčių taip elgiasi? Ar yra kitų variantų, kaip galima sureaguoti į manipuliacijas? Kai pačiai pasidarys situacija aiškesnė, tuo reikia pasidalinti su drauge. Čia gali praversti „aš“ kalba, t. y. kai įvardijate kaip jūs jaučiatės dėl tam tikro draugės elgesio, įvardijate, kaip jūs suvokiate šią situaciją, ir pasakote ko jūs norite ir siekiate.

 

Pavyzdžiui: Mane labai skaudina tavo kalbos, kai sakai, kad esu „bloga draugė“ ar vadovė. Man mūsų draugystė svarbi, dėl to stengiausi tau padėti ir tave įdarbinau, tačiau tai yra mano verslas, kuris man irgi yra labai svarbus ir aš siekiu kokybės. Noriu, kad ir tu man padėtum siekti kokybės ir dėtum daugiau pastangų darbe.“

 

Svarbu sau pačiai atsakyti, ką leidžiate ir ko ne, savo draugei- uždėti tam tikras ribas jos elgesiui, nes kitu atveju ji gali elgtis ir kalbėti ką nori. Gerbkite save. Svarbu aiškiai išsakyti, ko jūs iš jos tikitės ir norite,  taip pat išsiaiškinti, kaip ji supranta savo pareigas ir atsakomybe darbe bei jūsų draugystei.

 

Minėjote, kad ją įdarbinote metams, tai kiek komplikuoja situaciją, tačiau galbūt galimi kokie nors kitokie variantai, kad jai primintumėte, kad jūs ją įdarbinote, t.y. keisti darbo laiką, galbūt kažką koreguoti, galbūt kartais kartu padirbėti ir parodyti kitokį pavyzdį, kaip galima dirbti. Paieškokite daugiau galimų sprendimų variantų.

 

Galbūt galima imtis kokių veiksmų, siekiant suaktyvinti visą kolektyvą, kelti jų motyvaciją, galbūt konkurencingumą ar pan., tuomet galbūt vaizdžiau pasimatys, kas kaip dirba ir ką galima daryti toliau. Ir norisi priminti, kad ne viskas, ką draugė sako ar siūlo, yra gerai- jūs turite savo nuomonę ir nebijokite jos išsakyti, taip pat sveika išmokti atsakyti „ne“. Svarbu atskirti asmeniškumus ir darbą (vargu ar problemą išspręstų, jei jūs į jos kalbas atsakytume savo versija apie „Ievos ir Adomo“ sukūrimą).

 

Galiausiai kilo klausimas, o kiek jums svarbi ši draugystė? Nesu tikra, ar atsakiau į jūsų klausimą, bet tikiuosi, kad bent kilo minčių, kaip toliau elgtis ar į ką atkreipti daugiau dėmesio. Sėkmės!

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: