TOP promo
 

reklama

reklama

VersloSavaite.lt   
2011 01 14, 16:52
Psichologo konsultacija. Kodėl vadovas nuolat didina darbo krūvį?

Image
Lina Jundulaitė
„Su darbais susitvarkau puikiai, nors dirbti tenka nelengvai. Tiesiog nenoriu, kad jų eilė stovėtų, tad viską padarau kruopščiai gerai ir laiku aišku kartais ir užsibūdama po darbo laiko. Tačiau kai mano visi darbai atlikti vadovas didina darbo krūvį galvodamas, kad per mažai darbo. Kaip rasti kompromisą?“, klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja psichologė Lina Jundulaitė.

 

Klausimas. Su darbais susitvarkau puikiai, nors dirbti tenka nelengvai. Tiesiog nenoriu, kad jų eilė stovėtų, tad viską padarau kruopščiai gerai ir laiku aišku kartais ir užsibūdama po darbo laiko. Tačiau kai mano visi darbai atlikti vadovas didina darbo krūvį galvodamas, kad per mažai darbo.

 

Taigi peršasi mintis, kad turiu specialiai vilkinti darbus arba parodyti, kad jų turiu daug, kad nedidintų darbo apimčių. Tokiu atveju vadovas manys, kad aš prasta darbuotoja. Kaip rasti kompromisą? Aš tiesiog manau, kad čia yra vadovo mąstymo problema.

 

Atsakymas. Neretai pastaruoju metu girdime tokius žodžius kaip „darboholizmas“ (savotiška priklausomybė nuo darbo, negalėjimas nuo jo atsitraukti) arba „perfekcionizmas“ (tobulybės siekimas). Neretai šios sąvokos susijusios. Taip pat greta jų neretai kalbama ir apie tai, kad tai nėra siekiamybė (dirbantiesiems), bet tai yra tai, ko nori dauguma darbdavių.

 

Nes ar gali būti kas nors geriau už daug dirbantį, motyvuotą, precizišką darbuotoją, kuris/kuri gali dirbti viršvalandžius kone savo noru, nebūtinai prašant papildomo užmokesčio, nes neretai darbas tampa ne tik darbu, bet ir laisvalaikiu.

 

Perskaičiusi jūsų situaciją, kilo mintis, kad galbūt tai yra vienas iš būdų – situacijų, kai žmonės nejučia verčiami tapti darboholikais. Dėl ko taip sakau? Peršasi prielaida, kad jums jūsų darbas yra svarbus – jūs dėl jo stengiatės, puikiai su juo susitvarkote (vargu, ar nemėgiamam darbui atidirbinėtume viršvalandžius nebent būtų kitų svarbių motyvų).

 

Taip pat susidaro įspūdis, kad jums jūsų vadovas yra autoritetas ar bent jau žmogus, kurio nuomonė jums yra svarbi – norite išlaikyti savo gerą įvaizdį, kurį būtų galima pavadinti „gera darbuotoja“. Turbūt reiktų pridėti ir jūsų žinias ar tiesiog gebėjimus, kurie padeda užduotis atlikti greičiau ar kokybiškiau. Turbūt visa tai papildo ir asmeninės savybės tokios, kaip valia arba darbų nevilkinimas.

 

O galbūt kaip tik priešingai – kyla įtampa dėl darbų gausos ir dėl to juos skubate atlikti kiek įmanoma greičiau? Nesu tikra, ar visi šie dalykai išties tiksliai atspindi jūsų situaciją, ir esu tikra, kad yra ir kitų papildomų veiksnių, turinčių įtakos jūsų dabartinei situacijai, tačiau būtent čia ir norisi stabtelti.

 

Tad kur yra tikroji problema: ar tai, kad didėja darbo krūvis, ar tai, kad savo vadovui atrodysite „prasta darbuotoja“, o gal tai, kad atrodo, kad jūsų įdirbis yra nepastebimas ar nepakankamai vertinamas, o gal problema turėtų būti formuluojama dar kitaip? Panašu, kad visi šie klausimai turi skirtingus atsakymus.

 

Pabandykite pagalvoti, ką būtų galima daryti kiekvieno atveju.

 

Didėjantis darbo krūvis. Kaip suprantu, jūsų supratimu, darbo yra pakankamai ir kartais ne viską spėjate, tad tenka dirbi viršvalandžius. Minėjote, kad šią problemą galbūt galėtų išspręsti darbo „tempimas“ ir atidėliojimas.

 

Na tikėtina, kad tai gali suveikti, tačiau kyla abejonės, ar nepradės vadovas ieškoti kito žmogaus? Tada tai pradeda sietis su kita galima problema – jūsų įvaizdis prieš vadovą. Čia kyla mintis, kad galbūt padėtų jūsų iniciatyvos. Tai yra atlikite savo darbus jums priimtinu tempu, taip, kaip jums išeina.

 

Nedirbkite viršvalandžių, atskirkite darbo ir poilsio laiką (tuomet nereikės tempti laiko). O kai pastebėsite, kad jūsų darbas eina prie pabaigos, prieš pristatant jį darbdaviui, pagalvokite, ką jūs galėtumėte padaryti, kad parodytumėte savo įsiraukimą į darbą, domėjimąsi, tačiau neapsikrautumėte savęs sunkiais darbais, kuriuos jums sugalvos vadovas. Jei vadovui atrodo, kad dirbate mažai, pristatant savo darbą, pateikite sunkumų, su kuriais susidūrėte, kaip juos sprendėte, tam, kad parodytumėte savo kompetenciją. Galbūt jūsų vadovas tiesiog nežino jūsų įdirbio bei jūsų pastangų?

 

Galiausiai, kas yra gera ir prasta darbuotoja? Kaip jūs suprantate, kaip ji / jis galėtų būti apibūdinti? Kokie turėtų būti kriterijai? Ir pagal ką sprendžiate, kaip darbą vertina jūsų darbdavys? Galbūt tai net nesusiję su darbuotojų vertinimu geru ar blogu, o tiesiog darbdavys nori gauti iš jūsų daugiau naudos, dėl jūsų kompetencijų. O čia jau pereinama į manipuliacijas galia, įvaizdžiu ir kitais dalykais.

 

Taigi, stengiausi jūsų problemą apžvelgti kiek plačiau, tačiau visgi gana keblu kažkaip giliau pakonsultuoti, nes regis, daug nežinomų svarbių veiksnių, tačiau tikiuosi, kad sukėliau šiek tiek daugiau minčių galvoje ir bus pačiai/pačiam lengviau rasti atsakymus. Nereiktų pamiršti ir kitų kolegų- galbūt su jais vertingi apie tai padiskutuoti? Galbūt jie irgi susiduria su panašiomis problemomis-klausimais?

 

Norisi palinkėti „neužsiklijuoti“ etiketės „darboholikė / -as“. Sėkmės.

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

K2 zodz grand

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama

reklama