VersloSavaite.lt   
2009 07 24, 14:09
Psichologo konsultacija. Baimė prieš egzaminus (patarimai kaip ją įveikti)

Image
Edita Dijokaitė
„Sveiki, esu III-io kurso kolegijos studentė. Taigi ir diplominio darbo gynimas ne už kalnų, tačiau einu iš proto, kai apie tai pagalvoju. Labai save nuvertinu, bijau, kad bus užduota tokių klausimų, į kuriuos nesugebėsiu atsakyti, ir net nežinau, ko tikėtis iš komisijos.

 

Norėčiau į baigiamojo darbo gynimą eiti kaip į šventę, nes tai juk paskutinis atsiskaitymas, bet jaučiu diskomfortą ir bijau.

reklama

 

Kiap save nuteikti, kad bijoti neverta?“, klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Atsako psichologė Edita Dijokaitė.

 

Atsakymas. Tokią baimę, kaip ir egzaminų baimę, geriausiai įveikti padėtų Jūsų pastangos ir keletas apsilankymų pas psichologą. Su baimėmis reikia „dirbti“. Psichologas, pasitelkdamas tam tikrus įveikimo metodus, padėtų Jums eiti atitinkama kryptimi. Tai yra procesas, kurio trukmė priklauso nuo noro ir pastangų tas baimes įveikti.

 

Jei vis tik Jūsų baimė Jums atrodo ne tokia jau didelė ir nuspręsite pas psichologą neiti, galite pabandyti pasinaudoti keletu patarimų.

 

Pirmiausia reikėtų tiksliai išsiaiškinti, kokios mintys neduoda Jums ramybės, pagalvojus apie diplomų įteikimą. Ko bijote ir dėl ko jaudinatės? Ar jaudinatės dėl pažymio, kuriuo įvertins komisija... ar neramina mintys, kad nežinosite atsakymo į komisijos klausimus, ir dėl to jausite gėdos jausmą... o gal neduoda ramybės būsimas jaudulys, ir kad su juo nesusitvarkysite... galbūt bijote, kad nepasirodysit tobulai prieš pašalinius asmenis, kurie stebės gynimą?

 

Daugybė galimų variantų. Reikia aiškiai suprasti, kas iš tiesų neramina, kas kelia baimę, ir tik tada svarstyti, su kuo iš tiesų reikėtų susidoroti ir kaip tai būtų galima padaryti.

 

Minėjote, kad save labai nuvertinate. Tuomet reikėtų stiprinti Jūsų savivertę (tam geriausiai padėtų psichologas susitikimų metu). Pagalvokite, kiek Jūsų kelyje pasitaikė situacijų, kuriose nesugebėjote atsakyti į klausimus. Jeigu tokių situacijų nebuvo, tai vargu ir ar diplominio darbo gynime komisija galės Jus išmušti iš vėžių.

 

Juolab, kad komisijos klausimai dažniausiai būna susiję su diplominiu darbu, tad jeigu būsite įsigilinusi į savo darbą, abejoju, kad nerasite atsakymų į klausimus. Kitaip tariant, turite realiai įvertinti tikimybę neatsakyti į komisijos klausimus. Kita vertus, nei vienas studentas taip pat nežino, kokių klausimų gali tikėtis iš komisijos, todėl nurimkite, esate tokia ne viena.

 

Galite pasimokyti save atpalaiduoti ir tada atlikti atpalaiduojančius pratimus prieš pat diplominio darbo gynimą (kvėpavimo pratimais, savitaiga). Atsipalaidavęs/nesujaudintas žmogus lengviau mąsto, tad jeigu būsite nusiraminusi, galbūt lengviau rasite atsakymą į komisijos klausimą.

 

Taip pat galite vizualizuoti, t.y. įsivaizduoti diplominio darbo gynimo procesą. Tai turite daryti daug kartų. Įsivaizduokite, kaip sklandžiai  viskas vyksta. Kaip lengvai ir su pasitenkinimu Jūs pristatote savo darbą, tada komisija užduoda keletą klausimų ir Jūs į juos ramiai pagalvojusi atsakote. Turėtumėte šį pratimą kartoti daug kartų, kol galiausiai pati tuo patikėsite ir jausitės užtikrinta savimi.

 

Galima vizualizuoti ir priešingą situaciją. Galite įsivaizduoti pačią blogiausią situaciją, kokia tik gali nutikti diplominio darbo gynimo metu. Vaizdiniuose pajuskite/išgyvenkite tokią situaciją. O kai jau ateis gynimo laikas galite būti rami, nes nieko blogesnio įvykti jau negalės. Tai, kas blogiausia galėjo nutikti, jau išgyventa. Dabar jau galės būti tik geriau.

 

Galiausiai, galite ir, manau, turėtumėte atvirai sau pasakyti, kiek Jums yra svarbus diplominio darbo gynimas bei įvertinimas. Jeigu visa tai neturės jokios įtakos tolimesnei Jūsų ateičiai, tai gal tuomet apskritai neverta jaudintis dėl  gynimo proceso?

 

Sėkmės Jums.

 

Užduokite savo klausimą psichologui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: