VersloSavaite.lt   
2023 10 31, 10:25
Palūkanų normos – kada tikslinga pirkti būstą?

Image
Foto
Ar verta pirkti būstą, kai palūkanos tokios didelės? EURIBOR lygis šiuo metu yra aukščiausias nuo pat 2008-ųjų krizės – šiandien 6 mėnesių EURIBOR tarpbankinės rinkos palūkanų norma viršija 4,1 proc. Žinoma, kiekviena situacija yra individuali, tačiau ekspertai numato, kad jau kitais metais ECB normas pradės mažinti, o tai kreditų turėtojams sutaupys pinigų.

 

Tačiau ar įmanoma sutaupyti perkant būstą būtent dabar?

 

Perkantys asmeninį būstą su kreditu turėtų ruoštis iš anksto

 

Tokių palūkanų laikais daugelis priima sprendimą atidėti nuosavo būsto įsigijimą imant kreditą. Tačiau kaip pastebi „M Capital“ būsto kreditų konsultantas Mindaugas Dauksevičius, priežasčių įsigyti nekilnojamą turtą vėliau bus visada: „Vienu metu žmonėms gali atrodyti per aukštos palūkanos, kitu metu jau gali pabrangti patys būstai, o kartais gali tiesiog trūkti pasirinkimo. Gerokai iš anksto planuojantiems įsigyti būstą su paskola ir tinkamai tam pasiruošusiems, nelieka priežasčių atsisakyti jo net ir kylant palūkanoms ar brangstant nekilnojamam turtui”.

 

Istoriškai, nekilnojamas turtas (NT) brangsta: štai vien antrąjį šių metų ketvirtį NT Lietuvoje brango 2,4 proc. ir panašu, kad artimiausiu metu kainos nežada smarkiai kristi.

 

Be to, skirtingai nei NT, perkamas investicijai nuosavas būstas negeneruoja jokios piniginės grąžos. Tiesa, su laiku NT vertė kyla, o patogumas gyventi savo namuose yra finansiškai nepamatuojamas. Todėl radus gerą ir būtent jums tinkamą būstą, atidėlioti jo pirkimo, jeigu tikrai leidžia galimybės, nėra prasmės. Imant kreditą banke, svarbu suprasti sutarties sąlygas, kad pasirinktumėte tinkamai – vien tai gali padėti sutaupyti pinigų.

 

Perkantys dabar – po kelių metų turėtų gerokai atsikvėpti

 

Nors būsto pirkimas, kai palūkanų normos yra didelės, gali atrodyti nelogiškas, reikia atsižvelgti į tai, kad aukštos palūkanų normos dažnai sutampa su laikotarpiais, kai ekonomika sparčiai auga ir infliacija didėja. Tai yra gera žinia turintiems paskolas, nes teoriškai, paskolos vertė su laiku paprasčiausiai mažėja, o būsto vertė didėja.

 

Be to, didesnės palūkanų normos lemia didesnį būstų pasirinkimą ir mažesnę paklausą, o dėl to kainos gali sumažėti arba, kaip šiuo atveju, kilti gerokai lėčiau.

 

Žinoma, pirmuosius kelis metus tokios paskolos įmokos gali atrodyti ganėtinai skausmingos, kadangi palūkanos – ypač aukštos ir, kai kuriais atvejais, gali sudaryti apie tris ketvirtadalius būsto kredito įmokos vertės. Visgi, ateities sandorių rinka rodo, kad jau kitais 2024 metais ECB palūkanų normą sumažins 0,75 proc. punkto, o po kelerių metų galima tikėtis palūkanų normos normalizacijos. Tiesa, tai nereiškia, kad grįšime prie buvusių EURIBOR nulinių palūkanų –  ECB to greičiausiai vengs – nulinės palūkanos yra laikomos viena iš ekonominės politikos klaidų.

 

Bet kuriuo atveju, kai palūkanų normos kris, perkantys būstą turėtų mokėti gerokai mažesnes įmokas. Na, o kritus palūkanų normoms, galima tikėtis didesnių būsto kainų, dėl ko perkantys vėliau, tikriausiai nesutaupys – sumokėję mažiau pinigų bankams, sumokės daugiau pinigų būsto pardavėjams.

 

Tarp rizikų – galima krizė ar palūkanų normos mažinimo nukėlimas

 

Nepaisant labai viliojančių mažų įmokų, ilgainiui sumažėjus palūkanų normoms, pirkti būstą dabar gali būti  rizikinga. Dar tikrai per anksti sakyti, kad išvengėme recesijos ar net rimtos krizės. „JAV šiuo metu gerokai išaugo įsipareigojimų nevykdymo statistika, o Europoje tokie įvykiai dažnai kiek atsilieka. Taip pat stebimas krentantis prekybos aktyvumas globaliu mastu – kai kuriose šalyse, įskaitant JAV ar Ispaniją, užfiksuotas ir infliacijos augimas“, – pastebi M. Dauksevičius. Prasidėjus krizei, būstą įsigijęs žmogus gali prarasti darbą. Na, o jeigu infliacija nuspręstų vėl kiek išaugti visos euro zonos mastu, nereikėtų atmesti ir dar kelių palūkanų normų kėlimų – tokias rizikas reikėtų įsivertinti.

 

Tad neturint bent pusės metų išlaidų vertės finansinės pagalvės ar paskaičiavus, kad pakilus palūkanų normai įmokos taptų per didelė našta, būsto pirkti tikriausiai nereikėtų. Tiesa, šie patarimai galioja ne tik dabar, tačiau ir bet kuriuo kitu metu. Rizikos šiuo metu yra tos pačios kaip ir visada, tik jų išsipildymo tikimybė – didesnė nei įprasta.

 

Visgi, jeigu šiuo metu jūsų finansinis stabilumas atrodo ganėtinai tvirtas, turite finansinę pagalvę net ir palūkanoms dar kiek pakilus, sunkumų jums nekiltų, tad radus tinkamą būstą – laukti tikrai neverta. Ekspertai dažnai sako, kad geriausias laikas pirkti būstą buvo vakar ir netgi tokiu išskirtiniu laikotarpiu kaip šis, toks posakis daugeliu atveju vis dar išlieka teisingas.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: