2008 01 11, 00:01
IT konsultacija. Saugių slaptažodžių naudojimas

Image
Verslosavaite.lt nuotr.
„Kaip galima palengvinti naujų slaptažodžių kūrimą ir įsiminimą, nes jų kiekis vis didėja?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja IT bendrovės „Avereast“ programuotojas Rytis Lukoševičius.

 

Slaptažodžių saugumas, turbūt viena iš tų amžinų problemų, kurioms nuolat ieškoma geresnio sprendimo. Blogiausia, kad vartotojai linkę visur naudoti vienodus, o dažnai ir lengvai atspėjamus arba nulaužiamus slaptažodžius.

reklama

 

 

IT specialistai, siekdami padidinti sistemų saugumą, dažnai automatiškai generuoja saugius ir ilgus slaptažodžius, tačiau vartotojai jų neprisimena ir užsirašinėja.

 

Dažnai galima pamatyti vaizdą biure, kai darbuotojo monitorius apklijuotas lapeliais su priminimais ir kai kurie iš jų, su įvairių sistemų prisijungimais ir slaptažodžiais. Svarbiausia šioje situacijoje pasiekti balansą tarp slaptažodžių saugumo ir pastangų norint jį prisiminti, nes mažiausiai vieną vis tiek reikės išmokti. Yra keletas problemos sprendimo būdų ir kiekvienas iš jų turi savų pliusų ir minusų.

 

Kokie slaptažodžiai yra saugūs

 

Pagrindiniai faktoriai:

 

  • Slaptažodžio ilgis;
  • Specialių simbolių naudojimas;
  • Skaičių naudojimas;
  • Didžiųjų bei mažųjų raidžių naudojimas.

Kiekvienas iš šių faktorių svarbus. Jeigu jūsų slaptažodis bus per trumpas, tai visi kiti faktoriai nebeturės lemiamos reikšmės. Siūlyčiau naudoti bent dešimties ar daugiau simbolių slaptažodžius sudarytus iš didžiųjų ir mažųjų raidžių, bei kitų simbolių.

 

Kaip sugalvoti įsimenamą ir saugų slaptažodį

 

Remiantis tuo faktu, kad žmogaus atmintis veikia asociacijų principu, tai lengviausia naująjį slaptažodį atsiminti tada, kai jis susideda iš pirmųjų iškilusių asociacijų su tinklalapiu ar programa, kuriai jį kuriate.

 

Galima slaptažodžius sieti su atitinkamais puslapiais, kuriems jie skirti, tarkim tinklalapis verslosavaite.lt ir slaptažodis „VersloSavaite1410“ (susijęs su istorija), „VersloSavaitesLogika“ (pirma iškilusi asociacija), tiesiog pridedant kažkokį tik jums prasmingą skaičių arba žodį, kuris nebūtų jūsų gimimo diena ar panaši informacija, kuri yra laisvai prieinama. Toks metodas užtikrina, kad jūs lengvai įsiminsite sugalvotą slaptažodį, nes jums tie žodžiai turės prasmę, o kitam asmeniui tai nešaus į galvą.

 

Kitas galimas variantas – tai modifikuoti kažkokį gerai žinomą ir pakankamai ilgą sakinį – anekdotą, patarlę, aforizmą ir panašiai. Galima tiesiog išmesti visas balses iš sugalvoto sakinio ir tada “Melagis melavo per tiltą važiavo” tampa “MlgsMlvPrTltVzv”, ar naudoti tik pirmas žodžių raides, arba tiesiog parašyti visą sakinį ir pridėti atsitiktinį skaičių.

 

Šio metodo privalumas tas, kad priėję prie bet kurio kompiuterio, galėsite lengvai prisijungti prie reikiamų sistemų, tačiau nebus galima užtikrinti tokio saugumo lygio, kaip su kompiuterių generuotais slaptažodžiais.

 

Kompiuterio generuojami slaptažodžiai

 

Naudojantis šiuo metodu tereikės prisiminti vieną slaptažodį, tačiau jo kūrimui greičiausiai reikės pasinaudoti prieš tai aprašytais metodais.

 

Programinė įranga gali už jus prisiminti įvairių sistemų prisijungimo vardus ir slaptažodžius ir juos atitinkamai apsaugoti. Tokio pobūdžio programos dažniausiai gali ne tik prisiminti, bet ir sugeneruoti saugius ir labai ilgus slaptažodžius. Nemokamos atvirojo kodo programos:

 


„AVEREAST“

Programuotojas Rytis Lukoševičius
www.nemokamossvetaines.lt

Užduokite savo klausimą IT specialistui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: