VersloSavaite.lt   
2007 12 14, 06:36
IT konsultacija. Microsoft Office ar OpenOffice?

Image
Verslosavaite.lt nuotr.
„Iki šiol naudojomės nelegalia MS Office programine įranga, bet dabar planuojame plėtrą, bus daugiau nei keli kompiuteriai, todėl norėtųsi legalizuotis. Išgąsdino didelė Microsoft Office kaina. Gal yra pigesnių alternatyvų?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja IT bendrovės „Avereast“ programuotojas Rytis Lukoševičius.

 

Įmonėms ir vartotojams perkant naujus kompiuterius dažnai susiduriama su problema – neskaitant nemažos operacinės sistemos Windows kainos, pilnaverčiam darbui užtikrinti reikalingas ir Microsoft Office paketas. Pasidairius internete operacinės sistemos Windows kaina svyruoja nuo 300 Lt iki 700 Lt, o Microsoft Office (Small Business) nuo 700lt.

reklama

 

Jeigu vertinsime, kad vidutinė ofisui skirto kompiuterio kaina svyruoja apie 1500lt, tai matome, kad už programinę įrangą tenka sumokėti dar apie 20-50% kompiuterio kainos, kartais ir daugiau. Ar galima šias lėšas sutaupyti nepatiriant didelių problemų? Mano manymu, ne tik galima, bet ir verta pabandyti.

 

Operacinės sistemos keitimas į atviro kodo nemokamą alternatyvą daugeliui vartotojų sukeltų nemažai nepatogumų, tačiau MS Office paketui nemokama alternatyva tikrai yra ir ji verta jūsų dėmesio ir laiko – tai OpenOffice.

OpenOffice

 

Šis ofiso programų paketas veikia praktiškai visose operacinėse sistemose (Windows, Linux, OSX, FreeBSD, Solaris ir t.t.) ir turi visus pagrindinius atitikmenis populiariajam Microsoft Office:

 

  • Writer – MS Word atitikmuo, teksto redagavimui;
  • Calc – MS Excel atitikmuo, darbui su lentelėmis;
  • Impress – MS PowerPoint atitikmuo, skaidrių apdorojimui ir prezentacijų rengimui;
  • Base – MS Access atitikmuo, darbui su duomenų bazėmis;
  • Draw – MS Visio atitikmuo, diagramų braižymui.

Didžiausia vartotojų baimė prieš naudojant naują OpenOffice paketą gali būti išreikšta klausimu: „Ar galėsiu redaguoti savo senus MS Office failus?“. OpenOffice leidžia laisvai kurti ir redaguoti MS Office naudojamus .doc ir .xls failus. Programinio paketo išvaizda išoriškai primena Office 2003 išvaizdą, todėl vartotojams tikrai nebus sunku priprasti naudotis naujais įrankiais.

 

Galite įdiegti ir visiškai sulietuvintą paketą, tam reikalingus priedus rasite: www.openoffice.lt/parsisiusti_openoffice, Macintosh kompiuterių savininkai gali naudotis OpenOffice versija skirta Apple OSX sistemai NeoOffice. Programa turi lietuvišką gramatikos taisymą, moka skiemenuoti žodžius ir žodžių užbaigimo funkciją.

 

OpenOffice failų saugojimui siūlo naudoti OpenDocument formatą, kuris yra patvirtintas pasaulinės ISO standartų organizacijos. Šiuo formatu saugomi dokumentai užima ženkliai mažiau vietos diske ir juos galima redaguoti kitomis programomis palaikančiomis OpenDocument.

 

Kartais kai kurie MS Office failai atidaromi su nedideliais iškraipymais, dažniausiai tai susiję su šrifto, kurio neturi OpenOffice naudojimu. Norėdami, kad visi dokumento skaitytojai matytų jį vienodai išsaugokite jį PDF formatu.

 

Galimybė išsaugoti dokumentą PDF formatu MS Office atsirado tik su 2007 versija, OpenOffice nuo pat pirmųjų versijų palaiko dokumentų išsaugojimą PDF formatu. Norint redaguoti nauju MS Office failų formatu (OpenXML) išsaugotus failus, reikia įdiegti šį papildymą.

 

Microsoft Office

 

Daugelis specialistų sutinka, kad kompanija Microsoft išleisdama MS Office 2007 programų paketą pati pastūmėjo vartotojus ieškoti alternatyvų savo naujam produktui. Naujausią programų versija turi visiškai naują vartotojo sąsają, kuri verčia vartotojus iš naujo mokytis naudotis senai pažįstamomis programomis.

 

Ženkliai pasikeitusi išvaizda neatnešė tiek daug funkcinių pokyčių, kurie būtų vertingi klientams, todėl tapo sudėtingiau įtikinti pirkėją, kad naujoji versija tikrai padidins darbo našumą ir atneš naudos, atsižvelgiant į aukštą produkto kainą. Naujasis Office paketas taip pat standartiškai naudoja naują failų formatą OpenXML, kuris nėra suderinamas su senesnėmis Microsoft produkto versijomis, taip pat nėra patvirtintas kaip oficialus dokumentų standartas.

 

Ar man tinka?

 

Į šį klausimą galima atsakyti remiantis Pareto principu – 80% paketo vartotojų naudojasi tik iki 20% jo funkcijų, todėl jeigu jūsų darbas dažniausiai susijęs su kasdieniais darbais MS Office aplinkoje, tai jūs esate dalis tų 80%, kuriems OpenOffice tikrai tinka.

 

Jeigu dažnai naudojate sudėtingesnes MS Office funkcijas:

 

  • VBScript įskiepiai,
  • Turite daug paruoštų nestandartinių dokumentų šablonų,
  • Pivot lenteles Excel programoje,

jums galbūt neverta keisti Office paketo, nes susidurtumėte su suderinamumo problemomis.

 

„AVEREAST"

Programuotojas Rytis Lukoševičius
www.nemokamossvetaines.lt

 

Užduokite savo klausimą IT specialistui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.


Verslosavaite.lt

 

  
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: