VersloSavaite.lt   
2007 10 26, 11:35
IT konsultacija. Lietuviškų rašmenų naudojimas elektroniniame laiške

 

Image
J.Petronio nuotr.
„Dažnai su partneriais bei klientais bendrauju el. paštu. Ne kartą teko bandyti perskaityti el. laiškus su hieroglifais vietoje lietuviškų raidžių, todėl nusprendžiau pats rašyti „šveplai“ (be nosinių, varnelių ir pan.).

 

Sėkmingai kopiu karjeros laiptais ir sąžinė nebeleidžia „šveplinėti“ su kitų įmonių vadovais ar ypatingai svarbiais klientais, bet taip pat nesinori siųsti neperskaitomų laiškų. Kaip rašyti, kad adresatas visada galėtų perskaityti mano taisyklinga lietuvių kalba parašytą laišką? O gal tai priklauso ne vien nuo siuntėjo?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja IT bendrovės „Avereast“ programuotojas Rytis Lukoševičius.

reklama

 

Visos šiuolaikinės programos atsižvelgia į elektroniniame laiške nurodytą simbolių koduotę, kuri nustato kaip turėtų būti atvaizduojami lietuviški rašmenys. Problemos su lietuviškų rašmenų skaitymu gali iškilti dėl kelių priežasčių:

  • Gavėjo pašto programa ignoruoja elektroniniame laiške nurodytą teksto koduotę arba vartotojas nustatęs, kad visi laiškai būtų interpretuojami tik naudojant konkrečią (netinkamą) koduotę.
  • Siuntėjo pašto programa arba pašto serveris nepridėjo arba pridėjo neteisingą laiško teksto koduotę. Jeigu susirašinėjant spaudžiate mygtuką „Atsakyti“, dažniausiai pašto programos laišką išsiunčia tokia koduotė, kokia jį gavo.

Lietuvos kompiuterininkų sąjunga rekomenduoja naudoti Windows-1257 teksto koduotę (kai kur žymimą kaip Baltic(Windows)), tačiau ši rekomendacija skirta norint išvengti kai kurių senų pašto programų (sukurtų iki 2002 metų) klaidų.

 

Rekomenduočiau naudoti UTF-8 teksto koduotę, dar kitaip vadinama Unikodu. Šis standartas tarptautinis ir labai plačiai paplitęs, jis leidžia tame pačiame laiške naudoti daugelį įvairių kalbų – viename laiške galite rašyti lietuviškai, rusiškai ar japoniškai. Patarimus, kaip nustatyti konkrečias pašto programas, kad naudotų Unikodą, galite rasti šiame puslapyje.

 

Populiariausios Lietuvoje Windows pašto programos Outlook Express ir Microsoft Outlook jau nuo pirmųjų savo versijų teisingai atvaizduoja Unikodu rašytus laiškus. O kitas lietuviškas koduotes pilnai atvaizduoja tik nuo 2003m. išleistos programų versijos. Paskutinių ketverių metų asmeninė patirtis rodo, kad Unikodo naudojimas nesukelia nesklandumų.

 

„AVEREAST“

Programuotojas Rytis Lukoševičius

www.nemokamossvetaines.lt

Užduokite savo klausimą IT specialistui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: