Tautvydas Padgurskas   
2007 10 05, 06:35
IT konsultacija. Kaip apsaugoti nešiojamojo kompiuterio duomenis?

  

„Įsigijau nešiojamąjį kompiuterį ir norėčiau užtikrinti jo duomenų saugumą. Ar užtenka vien prisijungimo prie „Windows“ slaptažodžio, kad patekęs į svetimas rankas išjungtas kompiuteris išsaugotų viduje esančius duomenis? O jei kompiuterį nugvelbęs konkurentas iš jo išimtų kietąjį diską? Ar prisijungimui prie „Windows“ skirtas slaptažodis duomenis apsaugos ir tokiu atveju?“ – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas Artūras. Konsultuoja IT bendrovės „Avereast“ programuotojas Rytis Lukoševičius.

 

Norint apsaugoti svarbius duomenis reikia juos užšifruoti, jeigu to nepadarėte ir praradote kompiuterį, jūsų duomenys visiškai neapsaugoti. Pasirinkę „Windows XP“ arba „Windows Vista“ operacines sistemas, duomenų šifravimui gali pasitelkti standartines „Windows“ priemones.

reklama

 

Duomenų šifravimas

 

Jeigu kietasis diskas naudoja NTFS failų sistemą, galite užšifruoti pasirinktą failą, katalogą arba visą kietojo disko turinį. Norintiems pasiekti efektyviausią apsaugą rekomenduočiau viso disko turinio šifravimą. Pats šifravimo procesas bus nematomas ir vyks visiškai automatiškai, juos atidarant, kopijuojant ar perkeliant.

 

Katalogų ir failų šifravimas

 

Kaip failo ar katalogo šifravimo pavyzdį pateiksiu veiksmus, kuriuos reikia atlikti norint užšifruoti „My Documents“ katalogą. Jį turėtumėte matyti ant savo darbastalio.

  1. Spauskite dešinį pelės klavišą ir atsidariusiame meniu pasirinkite punktą „Properties“.
  2. Viršuje pasirinkite grafą „General“ ir spauskite mygtuką „Advanced“.
  3. Atsidariusiame lange matysite keturias varneles, pasirinkite „Encrypt contents to secure data“, ją pažymėję paspauskite „OK“, pradiniame lange taip pat „OK“.
  4. Bandant užšifruoti katalogą paklaus ar norite užšifruoti tik šį katalogą, ar ir visų jame esančių katalogų turinį – pasirinkite „Apply changes to this folder, subfolders and files“ ir spauskite „OK“.

Atlikus šiuos veiksmus, kiti vartotojai negalės peržiūrėti šio katalogo turinio.

 

Visų duomenų šifravimas

 

Norint apsaugoti visą sistemą, reikia, kad saugus būtų ir visas krovimosi procesas. Turiu perspėti, kad, pamiršus savo slaptažodį, sistema taps nepasiekiama ir, norint atgauti savo duomenis, teks kreiptis į specialistus.

  1. Paspauskite mygtuką „Start“, tada pasirinkite punktą „Run“ ir į atsidariusį langą įvedę „syskey“ paspauskite „OK“.
  2. Atsidariusiame langelyje pasirinkite „Update“.
  3. Pažymėkite „Password Startup“ ir įveskite slaptažodį (nuo jo sudėtingumo ir ilgio priklausys, kaip ilgai kažkam teks stengtis, kad pasiektų tai, ką norite paslėpti).

Šie metodai padės apsisaugoti nuo konkurentų, kurie negali skirti pakankamai laiko ir lėšų duomenų išgavimui, tačiau absoliutus saugumas iš viso neegzistuoja.

 

Jei konkurentai turės galimybę fiziškai prieiti prie kietojo disko, įrankius bei specifinių žinių, tokia apsauga nepadės.

 

Pageidaujantiems aukštesnio saugumo lygio rekomenduočiau komercines šifravimo priemones, veikiančias PGP ar AES algoritmų pagrindu. Konkrečias programų savybes galima panagrinėti Wikipedia pateikiamoje lentelėje.

 

„AVEREAST“

Programuotojas Rytis Lukoševičius

www.nemokamossvetaines.lt

 

Užduokite savo klausimą IT specialistui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba tiesiog užpildę šią formą.

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: