VersloSavaite.lt   
2007 12 07, 10:46
IT konsultacija. Duomenų saugojimas

Image
Verslosavaite.lt nuotr.
„Svarbius įmonės dokumentus išsaugome kompaktiniuose diskuose, kaupiame jų archyvą, kad bet kada galėtume pažiūrėti, kaip buvo prieš kelis metus, atlikti lyginimus ir pan. Teko girdėti, kad kompaktiniuose diskuose laikoma informacija po ilgesnio laikotarpio gali išsikraipyti. Gal galėtumėte patarti saugesnę laikmeną? Ar tai tik gandai?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja IT bendrovės „Avereast“ programuotojas Rytis Lukoševičius.

 

Optinių laikmenų nepatikimumas tikrai nėra konkurentų paskleisti gandai. Prieš keletą metų buvo paskelbti vienos JAV kompanijos eksperimento rezultatai, kurio metu buvo bandoma realiai išsiaiškinti kompaktinių plokštelių patikimumą.

reklama

 

Plokštelės su įrašyta informacija penkis metus buvo saugomos idealiomis sąlygomis, tačiau dalis jų vis tiek buvo nenuskaitomos.

 

Paaiškėjo, kad nepriklausomai nuo gamintojo žinomumo, patikimumas buvo labai panašus. Oficialiai teigiama, kad naudojant DVD diskus informaciją idealiomis sąlygomis galima saugoti iki 100 metų.

 

Optinių laikmenų (CD, DVD ir kitų) patikimumą labai lemia fizinės saugojimo sąlygos. Norint kaip galima ilgiau išsaugoti informaciją, reikia užtikrinti, kad diskai negautų tiesioginių saulės spindulių, idealiausia juos saugoti tamsoje. Labai svarbūs ir kiti fizikiniai parametrai:

 

  • Aplinkos temperatūra;
  • Oro drėgnumas;
  • Dulkių kiekis.

Manau, kad optinėmis laikmenomis duomenų saugojimui galima pasitikėti, jeigu duomenys aktualūs tik keletą metų, bet jeigu norima juos išsaugoti dešimtmečiams ar dar ilgiau, reikia naudoti kitas technologijas.

 

Pasaulyje ilgalaikiam atsarginių kopijų saugojimui kol kas populiariausia naudoti juostinius įrenginius (angl. tape drive), kurie per penkiasdešimt savo egzistavimo metų gerokai patobulėjo ir naujausios kartos įrenginiai gali saugoti šimtus gigabaitų informacijos.

 

Dažniausiai įrenginiai naudoja duomenų sutankinimo technologijas taip dar labiau padidindami naudingą talpą. Šių įrenginių kaina gerokai aukštesnė nei paprastų optinių laikmenų, todėl juos įsigyti verta tik planuojant ilgalaikį svarbių duomenų saugojimą. Šiuo metu juostinio įrenginio, galinčio talpinti 800GB nesutankintos informacijos, kaina svyruoja apie 6000-7000Lt, todėl toks pirkinys smulkiai ar vidutinei įmonei yra pakankamai rimta investicija.

 

Kadangi duomenų saugojimo technologijos yra pakankamai specifinės ir reikalauja tam tikrų žinių bei investicijų, manau, kad alternatyvus ir dažniausiai pigesnis sprendimas būtų paslaugų pirkimas iš specializuotų įmonių. Dažnai interneto puslapių talpinimų užsiimančios įmonės gali pasiūlyti ir atsarginių duomenų kopijų saugojimo paslaugas. Renkantis tokias paslaugas teikiančią įmonę, reikėtų atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir į šiuos kriterijus:

 

  • Ar įmonė turi patirties tiekiant tokias paslaugas;
  • Kiek duomenų kopijų planuojama saugoti;
  • Ar yra galimybė skirtingas duomenų kopijas saugoti fiziškai skirtinguose duomenų centruose;
  • Kokius įrankius duomenų saugojimui ir atstatymui gali pasiūlyti paslaugos tiekėjai.

Pingant kietiesiems diskams, informacijos kiekis auga labai sparčiai, todėl rūpinantis duomenų išsaugojimų nereikėtų pamiršti, kad saugomos informacijos kiekis didės geometrine progresija.

 

„AVEREAST"

Programuotojas Rytis Lukoševičius
www.nemokamossvetaines.lt

 

Užduokite savo klausimą IT specialistui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.


Verslosavaite.lt

 

  
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: