alfa.lt   
2009 08 05, 11:21
Nigerijos piratai neigia pagrobę Lietuvos jūreivius

Image
Kariai
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pranešė nekomentuosianti nieko, kas susiję su pirmadienį prie Nigerijos krantų užpultu šaldytų, atšaldytų ir greitai gendančių krovinių pervežimu jūra užsiimančiai AB „Limarko laivininkystės kompanijai“ priklausančiu laivu „Saturnas“ ir penkiais iš jo įkaitais paimtais lietuviais.

 

„Nieko nekomentuosime“, - į visus Alfa.lt klausimus vienodai atsakė Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorius Rolandas Kačinskas.

reklama

 

Tuo tarpu negaudama patikrintos informacijos, spauda jau ėmė kurti savo teorijas apie tai, kas įvyko prie Nigerijos krantų ir ko prašo užpuolikai.

 

„Lietuvos rytas“ trečiadienį rašo, kad lietuvių jūrininkus pagrobė viena iš didžiausių sukarintų Nigerijos grupuočių „Judėjimas už Nigerio upės deltos išlaisvinimą“ (MEND) ir esą jau pareikalavo išpirkos.

 

Tačiau MEND paneigė, kad yra susijusi su penkių lietuvių pagrobimu. Taip šios grupuotės atstovas Jomo Gmobo teigė išplatintame elektroniniame laiške. Jis rašė: „Aš nežinau ničnieko apie užpuolimą...MEND su tuo nesusijusi“.

 

2003 m. vidutinė piratų reikalaujama išpirka iš užgrobtų laivų savininkų siekė 50 tūkst. JAV dolerių. Šiuo metu išpirkų sumos viešai nėra skelbiamos esą dėl to, kad piratai nežinotų, kokio dydžio sumos reikalauti įprasta.

 

Afrikos piratai paimtus įkaitus kartais nelaisvėje pralaiko ištisus metus. Atvejai, kai įkaitai yra nužudomi, palyginus, reti.

 

Išvaduoti padės NATO?

 

Kol kas nežinoma, ar trečiadienį vyks Užsienio reikalų ministerijos suburto Krizės valdymo grupės susitikimas ir kokių konkrečių veiksmų ketinama imtis.

 

Užsienio reikalų ministerija yra susisiekusi su Lietuvos sąjungininkėmis. Praėjusį rudenį Neformaliame gynybos ministrų susitikime NATO šalys pareiškė ketinimą kautis su piratais. Kokią pagalbą NATO gali teikti Lietuvai šioje situacijoje, Užsienio reikalų ministerija neatskleidžia.

 

Baiminamasi atskleidus per daug informacijos pakenkti pagrobtų asmenų saugumui.

 

Užsienio reikalų ministerija prašo visų supratimo ir kol kas neviešina pagrobtų asmenų tapatybės, neatskleidžiama, ar kartu pagrobtas ir laivo kapitonas 49 metų klaipėdietis Sergejus Triškinas.

 

Alfa.lt primena, kad šaldytų, atšaldytų ir greitai gendančių krovinių pervežimu jūra užsiimančiai AB „Limarko laivininkystės kompanijai“ priklausantis laivas „SATURNAS“, plaukęs su Lietuvos vėliava, pirmadienį Escravos reide (Nigerija) buvo užpultas ginkluotų užpuolikų. Įkaitais buvo paimti penki įgulos nariai, Lietuvos piliečiai, ir išgabenti greitaeige valtimi nežinoma kryptimi.

 

URM turimomis žiniomis, užpuolimo metu įgulos nariai nenukentėjo. Laivui su likusiais devyniais įgulos nariais žala nepadaryta.

 

„Limarko“ prezidentas Vytautas Lygnugaris naujienų agentūrai BNS antradienį sakė, kad nei pats laivas, nei jo krovinys nenukentėjo, o dalies įgulos pagrobimo motyvai – nežinomi.

 

„Automatiniais ginklais ginkluoti žmonės priplaukė valtimi. Jie nesikėsino į jokį turtą laive, pagrobė penkis žmones, kurie tuo metu budėjo, ir išplaukė“, – agentūrai ELTA sakė V. Lygnugaris.

 

Pasak bendrovės direktoriaus, įgula nuo užpuolikų gali gintis nebent paleisdami stiprią vandens srovę, kad nuplautų užpuolikus nuo denio arba bandydami numesti jų kopėčias. „Bet kai užpuolikų yra daugiau, tai tokios priemonės, žinote..“, – nutęsė V. Lygnugaris.

 

Laivo savininkai įgulos narių artimuosius apie įvykį informavo.

 

„Saturnas“, vienas iš 17 kompanijos laivų. Jis buvo pastatytas 1982 m. Japonijoje. Beveik 153 tūkst. kubinių pėdų (per 4,324 mln. litrų) tūrio laive įrengtos šešios šaldymo sekcijos, jose telpa 1,34 tūkst. konteinerių. Trijų jo denių plotas sudaro 1771 kv. m. Laivas plaukioja su Lietuvos vėliava.

 

Šiais metais prie Nigerijos krantų jau buvo užpulti du laivai ir penkios valtys

 

Sausio 12 d. piratai bandė užgrobti norvegų laivą, tačiau 52 ekipažo nariai užsibarikadavo kajutėse. Piratai laukė dvi valandas, šaudė į iliuminatorių, bet nieko nepešę, pasitraukė.

 

Vasario 2 d. piratai užpuolė naftą gabenusį rusų tankerį. Žvejų valtele prisiartinę penki piratai pradėjo šaudyti į laivą, tačiau jam pavyko pasprukti.

 

Kovo 4 d. ginkluoti užpuolikai užgrobė penkias valtis ir jas apiplėšė. Šį kartą buvo užpilti Nigerijos piliečiai, nors paprastai banditai kėsinasi į užsieniečius – ypač regione veikiančių naftos kompanijų darbuotojus.

 

Nuo piratų nukenčia ne pirmą kartą

 

Lietuvių jūreiviai per dešimt metų nuo užpuolikų nukenčia jau ketvirtą kartą. Visus kartus įgula vadavosi pati arba už žmones ir laivus buvo mokama išpirka, pranešė LNK Žinios.

 

1998-iais Lietuvos laivas „Algirdas“ buvo užpultas Indijos vandenyne. Nusikaltėliai įgulos narius sumušė ir surakino, o antrąjį kapitono padėjėją pašovė. Įgula išsigelbėjo tik tuomet, kai dildėmis nusipjovė antrankius ir paskambino gelbėtojams.

 

2000-aisiais prie vakarinių Afrikos krantų vietiniai sulaikė Lietuvos laivą „Rytas“ su visa įgula, užpuolikai tikino laivą sulaikę dėl neteisėtos žvejybos, nors jūreiviai sulaikymą vadina pagrobimu. Sulaikyta laivo „Rytas“ įgula prie Afrikos krantų praleido keturiasdešimt parų. Jūreiviai paleisti tik tuomet, kai užpuolikams buvo sumokėta išpirka.

 

Pagaliau prieš kelis mėnesius į Somalio piratų nelaisvę pateko vienas jūreivis iš Klaipėdos. Vyras plaukė Norvegijos kompanijai priklausančiu laivu, kai juos užpuolė ginkluoti juodaodžiai. Įgula paleista, kai įmonė, kuriai priklausė laivas, piratams sumokėjo išpirką. Norvegijos vyriausybė į derybas su užpuolikais nesikišo.

 

 

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: