Marius Janavičius
2008 06 27, 13:42
EURO 2008. Stebuklai baigėsi pusfinaliuose (apžvalga)

Vs nuotr.Baigėsi dar vienas Europos futbolo čempionato etapas. Galima pasakyti, jog pusfinaliuose stebuklai ir staigmenos pasibaigė. Vokiečiai, nors ir sunkiai, nugalėjo Turkijos rinktinę rezultatu 3:2, o ispanai tiesiog nušlavė rusus 3:0.

Vartininkas puolėju nežaidė

Turkijos rinktinės treneriui Fatihui Terimui didžiausias galvos skausmas prieš rungtynes buvo žaidėjų trūkumas. Dėl traumų savo komandai negalėjo padėti Nihatas Kahveci, Emre Gungoras bei Emre Belozoglu, o diskvalifikuotų sąraše – Volkanas Demirelis, Tuncay'us Sanli, Arda Turanas ir Emre Asikas.

Turkų strategas netgi buvo pasiruošęs leisti trečiąjį rinktinės vartininką Tolganą Zenginą kaip puolėją ar gynėją, visgi to neprireikė.

Vokietijos rinktinė, kitaip vadinama „die Mannschaft“ pusfinalio rungtynių pradžioje žaidė kiek apatiškai, kuo netruko pasinaudoti turkai, kurie tiesiog draskė vokiečių gynybą.

Spektaklį pradėjo turkai

Keli smūgiai iš toli, bei į vartų virpstą turkų žaidėjams tik kėlė didesnį pasitikėjimą savo jėgomis kol galų gale po K. Kazimo smūgio kamuolys nuo skersinio atšoko tiesiai U. Boralui prie kojų – šis pasinaudojo proga ir pelnė pirmąjį savo komandos įvartį.

Po šio šalto dušo vokiečiai pabudo iš letargo miego ir greitai pelnė išlyginamąjį įvartį. Pirmasis kėlinys baigėsi rezultatu 1:1. Po pertraukos aikštės viduryje ir toliau dominavo turkai. M. Ballackas puikiai pasirodęs rungtynėse prieš Austriją bei Portugaliją šiame mače buvo visiškai išjungtas iš žaidimo.

Iki dar vieno stebuklo trūko nedaug

Nors Turkija ir turėjo teritorinę persvarą, tačiau po grubios vartininko Rustu klaidos pasižymėjo M. Klose. Rungtynėms einant į pabaigą, Turkijos futbolininkai buvo visai netoli dar vieno stebuklo kai po puikaus Sabri perdavimo kamuolį į vartus pasiuntė Semihas – 2:2.

Galbūt jausdamas kaltę dėl praleisto įvarčio, vokiečių gynėjas P. Lahmas, 90 minutę pats susikūrė progą ir pelnė pergalingą įvartį – 3:2.

Abi komandos demonstravo akiai patrauklų futbolą ir kovėsi iš paskutiniųjų. Matyt prie to prisidėjo įprastas turkų entuziazmas aikštelėje, bei jų padiktuotas tempas vokiečiams, kurie tiesiog buvo priversti žaisti atviresnį bei atakuojantį futbolą. Tačiau galų gale tai atsisuko prieš pačius turkus, kai jų stebuklą pakartojo P. Lahmas.

Ispanai kontroliavo žaidimą

Antrasis pusfinalio mačas tarp Ispanijos bei Rusijos išskirtinis buvo tuo, kad šios komandos jau buvo susitikusios anksčiau grupių etape. Tąkart pergalę triuškinančiu rezultatu 4:1 iškovojo ispanai. Po pergalės prieš olandus rusai įžengė į aikštę neslėpdami ambicijų bei pasitikėdami savo jėgom.

Pirmajame kėlinyje rusai kamuolį kontroliavo kur kas ilgiau nei ispanai, nors šiems sugebėjimu kontroliuoti kamuolį didžiąją dalį rungtynių laiko beveik neprilygsta jokia kita komanda.

Nepaisant rusų žaidybinės persvaros, ispanai kūrė kur kas įtikinamesnes progas, bei terorizavo Rusijos rinktinės vartus. Pirmajame kėlinyje I. Casillasui neteko atmušinėti kamuolio ginant savo vartus, kai tuo tarpu rusų vartininkas I. Akinfeevas tai darė kelissyk.

Ispaniškas uraganas antrajame kėlinyje

Pasižymėti progų turėjo tiek F. Torresas, tiek D. Villa, tačiau to padaryti jiems nepavyko. Po nesėkmingo smūgio traumą gavo ispanų puolėjas D. Villa. Jį pakeitė F. Fabregas kuriam įžengus į aikštelę komandos žaidime atsirado kur kas daugiau kūrybos.

Pirmasis kėlinys baigėsi rezultatu 0:0.

Tik grįžę po pertraukos ispanai visiškai perėmė kamuolio kontrolę, ir po penkių sužaistų antrojo kėlinio minučių pelnė pirmąjį įvartį. Po puikaus A. Iniestos perdavimo pasižymėjo saugas X. Hernandezas - 1:0.

Rusai po šio smūgio bandė daugiau atakuoti, ir taip paliko erdvių gynyboje. Tuoj po keitimo pasirodęs D. Guiza pasinaudojo eiline spraga rusų gynyboje pelnė antrąjį savo įvartį čempionate, padidindamas Ispanijos persvarą iki 2:0. Verta paminėti kad prie to ypač prisidėjo F. Fabregas preciziškai atidavęs perdavimą puolėjui.

Rusus „padėjo į vietą“

Rusams tai buvo smūgis į paširdžius, po kurio jie taip ir neatsigavo. Puolimas tapo padrikas, gynyba neorganizuota. Paskutinį tašką padėjo D. Silva, kaire koja įmušdamas trečiąjį įvartį ir taip visiškai palaidodamas rusų viltis.

Tiesa, pastarieji dar turėjo progą sumažinti skirtumą, tačiau užtikrintai sužaidė ispanų vartų sargas.

Ispanijos rinktinės treneris po rungtynių sakė, kad yra labai laimingas po pergalės ir mano jog Ispanijos rinktinė nusipelnė čempionų titulo. Olandas G. Hiddinkas, treniruojantis Rusijos rinktinę, įvardijo pralaimėjimo priežastis. Jo teigimu, ispanų tikslas buvo nuvarginti rusų gynėjus bei saugus, ką jie ir padarė. Rusai tiesiog vaikėsi varžovus po aikštę, dėl to atsirado spragos gynyboje.