Ekspertų dienoraščiai

Kad Lietuvoje ne viskas gerai su korupcija (tiksliau su sąžine, skaidrumu, taisyklių laikymusi), gana akivaizdu. Tačiau nuo problemos konstatavimo Lietuvos žmonės, manau, jau pavargę. Žmonėms reikia kitko - sprendimų.

Konkurentams besiskundžiant, kad su didžiaisiais prekybos centrais kaina neįmanoma konkuruoti, „Maxima" žengė išties įžūlų žingsnį. Paėmė ir pareiškė, kad tiekėjų branginamą produkciją kompensuos savo išlaidomis. Kitaip tariant, nesvarbu, kad tiekėjai didina kainas, Maxima didėjimą padengs savo lėšomis!

Rugsėjo pabaigoje žiniasklaida pranešė, kad Vyriausybė rado teisinį kelią iš Privatizavimo fondo skirti 4 mln. litų programai, pagal kurią partijoms bus kompensuota dalis 2008 m. Seimo rinkimų politinės kampanijos išlaidų.

Maisto prekių kainų reguliuoti neįmanoma. Neįmanoma, ir tiek. Nes jų reguliavimas prieštarauja laisvosios rinkos ideologijai ir skriaudžia verslininkus, nors apie tai Adamas Smithas ir nerašė. Norint išvardinti susijaudinusių liberalų argumentus, ko gero, užtenka vieno sakinio: „Negalima, ir tiek“.

Antrasis šių metų ketvirtis nedarbo statistikos atžvilgiu buvo išskirtinis. Statistikos departamentas neseniai paskelbė, jog gyventojų užimtumo apklausos duomenimis antrąjį šių metų ketvirtį bedarbių skaičius siekė 297 tūkstančius.

Šįkart pasaulio spaudoje ir vėl dominuoja gamtos nelaimių ir žmogiško nesugebėjimo bei atsakomybės temos. Štai tik keletas ištraukų, rodančių, kad kitur – tiek tolimesniame, tiek ir artimesniame užsienyje – dar blogiau negu Lietuvoje.

Vyriausybė pateikė Seimui neatidėliotinų pertvarkų „Sodroje“ planą, kurio centre – motinystės išmokų karpymas ir pensinio amžiaus ilginimas. Kaip žinia, „Sodros“ biudžete pensijų įsipareigojimai sudaro didžiausią dalį, juos sunkiau pertvarkyti, nei, pavyzdžiui, motinystės išmokas, nes jie yra ilgalaikiai.

Europos Sąjunga (ES) paskelbė sudarysianti milžinišką 750 mlrd. eurų finansinio gelbėjimo fondą, kuriam lėšas skirs euro zonos šalys ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Europos centrinis bankas irgi imsis neįprastų veiksmų, siekiant pažaboti valstybių įsiskolinimus ir sutramdyti valiutų rinkas.

Panašu, kad Lietuvoje darbą greitai turės tik valstybės tarnautojai ir juos aptarnaujantieji. Kiti žmonės taps jų aukomis, kurias galima versti mokėti Privalomojo sveikatos draudimo mokestį nei neįspėjus apie tai iš anksto – tiesiog atgaline data.

Mokesčių klausimas, okupavęs pirmuosius laikraščių puslapius ir pirmąsias radijo žinių minutes – privalomojo sveikatos draudimo mokesčio mokėjimas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė pateikė valstybinio socialinio draudimo pertvarkos koncepciją. Šie siūlymai geri, daryti juos be abejo reikia, tačiau visi puikiai supranta, kad tokios pertvarkos yra nepakankamos, kad valstybinio socialinio draudimo sistema išvengtų finansinio kracho.

Islandija yra itin sunkioje ekonominėje, o pastaruoju metu ir politinėje padėtyje. Po to kai trys didžiausi Islandijos komerciniai bankai nebesugebėjo vykdyti savo įsipareigojimų, 2008 metų pabaigoje jie buvo nacionalizuoti Islandijos valdžios.

2009 m. gruodžio 31 d. 23 val. buvo išjungta Ignalinos atominė elektrinė. Apie tai žinojo visi, tam buvo rengiamasi iš anksto ir daug diskutuojama. Bet mažai kas žino, kad beveik tuo pat metu Lietuvoje įvyko dar vienas ne ką menkesnis išjungimas.

Turbūt daugelis jau girdėjo džiugią žinią, kad 2009 m. biudžetas yra įvykdytas. Kaip teigiama oficialiame Finansų ministerijos pranešime, į nacionalinį biudžetą gauta 107,6 mln. Lt daugiau pajamų, negu buvo planuota.

Ekonomikos nuosmukio laikotarpiu daugelis pasaulio valstybių įvairiai stimuliuoja ekonomiką. Ekonomikos skatinimo svarbą akcentuoja aukšti valdžios pareigūnai, ekonomistai, verslininkai.

Iš didelio rašto britai baigia išeiti iš krašto. Kaip rašo Economist, į Religijų ir tikėjimo įstatymą (?!) nuo šiol bus įtrauktas ir tikėjimas žmogaus sukeltu globaliniu atšilimu. Ką tai reiškia?

Pernai metų pabaigoje priimant sprendimą apmokestinti pajamas pagal autorines sutartis socialinio draudimo mokesčiais, buvo numatytas trejų metų pereinamasis laikotarpis.

Kasmet kartu su valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu tvirtinamas būna ir nutarimas (anksčiau – rezoliucija) dėl ateinančių trejų metų nacionalinio biudžeto numatomų rodiklių.

Pralinksmino neseniai skaitytas straipsnis pavadinimu Kiek teisus buvo J.M.Keynesas? Nemanau, jog pats esu geras straipsnių rašytojas, tačiau perskaitęs šį, tikrai nebežinojau, kaip čia reaguoti.

Užvirus diskusijai apie Seimo narių išlaidas nuomojamus automobilius etc., negaliu nesusilaikyti nesudalyvavęs diskusijoje. Manau, dabartinė diskusija yra nepakankamai radikali, t.y. vyksta ginčas, dėl to, ar ne per brangų automobilį nuomojamas, ar kostiumas, servizas yra reprezentacinės (ar kitos) lėšos, ar priklauso Seimo nariui  viešbutis ir pan.

< Ankstesnis Kitas >

Rezultatai 21 - 40 is 53

reklama