2009 01 08, 11:14
Teisinė konsultacija. Motinystės pašalpos gavimas po darbo sutarties nutraukimo

 

Image
Henrieta Valatkevičiūtė
Klausimas. Pagal terminuotą darbo sutartį dirbu nuo 2007 gegužės mėn. Šiuo metu esu nėštumo ir gimdymo atostogose, kurios lapkričio 26 d. pasibaigė.

 

Darbo sutartis baigsis 2009 sausio 31 d. Darbdavys nenori pratęsti mano sutarties, taigi ir motinystes atostogų nesuteiks. Ar turi teisę jis taip elgtis? Ir jei nepratęs man darbo sutarties, ar motinystės pašalpą aš vis tik gausiu? 

reklama

 

Atsakymas. Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 132 str. 1 dalis numato, jog darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus DK 136 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus, taip pat laikinąją darbo sutartį pasibaigus jos terminui.

 

Taigi, šiuo atveju įstatymas numato vienareikšmišką draudimą nutraukti terminuotą darbo sutartį dėl jos termino pasibaigimo, jei terminuota darbo sutartis pasibaigia nėštumo ir gimdymo atostogų metu ir dar vieną mėnesį po jų pabaigos.

 

Tokiu atveju darbuotojo atleidimo diena nukeliama minėtam apsaugos laikotarpiui ir dėl šios priežasties terminuota darbo sutartis netampa terminuota.

 

Dėl terminuotos darbo sutarties nutraukimo, kai jos terminas baigiasi vaiko priežiūros atostogų metu, vienareikšmiškos nuomonės nėra. Iš vienos pusės, DK 132 str. 2 dalis numato, kad su darbuotojais, auginančiais vaiką (vaikus) iki trejų metų, darbo sutartis negali būti nutraukta, jei nėra darbuotojo kaltės (DK 129 straipsnis).

 

Kitaip tariant, įstatymas draudžia nutraukti darbo sutartį vaiko priežiūros atostogų metu pagal DK 129 straipsnį, tačiau ne pagal DK 126 str. 1 dalį, t. y. suėjus terminuotos darbo sutarties terminui. Laikantis šios nuomonės, jūsų darbdavys gali būti nutraukta suėjus darbo sutarties terminui.

 

Iš kitos pusės, darbdavys negali atsisakyti jums suteikti atostogų vaikų prižiūrėti, kadangi teisę pasinaudoti tokiomis atostogomis jums nustato įstatymas. DK 180 str. 3 dalis numato, kad per šį atostogų laikotarpį paliekama darbo vieta (pareigos), išskyrus atvejus, kai įmonė visiškai likviduojama.

 

Be to, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje yra pasisakęs, jog „DK 180 straipsnis nesuteikia teisės darbdaviui revizuoti darbuotojo prašomų suteikti atostogų vaikui prižiūrėti trukmės. DK 180 straipsnio 1 dalies nuostata, jog atostogas galima imti visas iš karto arba dalimis, reiškia, kad darbuotojui suteikta teisė pasirinkti, kaip jis naudosis tikslinėmis atostogomis, ir nevertintina kaip suteikianti darbdaviui teisę ignoruoti bei revizuoti darbuotojo, turinčio teisę į atostogas vaikui prižiūrėti, pasirinkimą.

 

Pažymėtina, kad atostogos vaikui prižiūrėti iki jam sueis treji metai apmokamos ne iš darbdavio, bet iš socialinio draudimo fondo lėšų, tokiu būdu įgyvendinant Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnyje įtvirtintą visokeriopos paramos šeimai principą.

 

Negalima sutikti su kasatoriaus teiginiu, kad atostogos vaikui prižiūrėti ieškovei buvo suteiktos atsižvelgiant į terminuotų darbo santykių trukmę“ (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2005 m. rugsėjo 26 dienos nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-423/2005).

 

Vadovaujantis šia pozicija, jei darbdavys jums suteikia vaiko priežiūros atostogas (o atsisakyti to daryti jis negali), jis neturi teisės įtakoti pasirinktos jūsų atostogų trukmės. Tokiu atveju darbo sutartis turėtų būti nutraukta pasibaigus vaiko priežiūros atostogoms pagal DK 126 str. 1 dalį.

 

Turint omenyje, kad darbdaviui tai nieko nekainuoja, galbūt įmanoma susitarti nutraukti darbo sutartį, kad grįšite iš vaiko priežiūros atostogų.

 

Bet kokiu atveju, nepaisant to, kada su jumis bus nutraukta terminuota darbo sutartis – ar suėjus jos terminui 2009 m. sausio 31 dieną vaiko priežiūros atostogų metu, ar nukėlus atleidimo datą iki vaiko priežiūros atostogų pabaigos, motinystės pašalpą jūs vis tiek gausite. Motinystės (tėvystės) pašalpa skiriama, jeigu:

 

·   Jums suteiktos vaiko priežiūros atostogos arba Jūs esate atleistas iš darbo dėl įmonės, įstaigos ar organizacijos likvidavimo, bankroto ar dėl to, kad pasibaigė terminuotos darbo sutarties terminas arba paskyrimo į pareigas terminas ar įgaliojimų laikas ir dėl šių priežasčių Jums nesuteiktos vaiko priežiūros atostogos;

·   esate draudžiamas ligos ir motinystės socialiniu draudimu;

·   iki pirmos vaiko priežiūros atostogų dienos Jūs turite ne trumpesnį kaip 7 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą;

·   arba neįgijote nustatyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo dėl tam tikrų priežasčių, kurias numato įstatymas.

 

Plačiau apie šios pašalpos skyrimo ir skaičiavimo tvarką gali pasiskaityti Sodros internetinėje svetainėje adresu http://www.sodra.lt/index.php?cid=329.

 

Pateikiama informacija yra bendrojo pobūdžio ir jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė teisinė konsultacija (kitaip panaši paslauga būtų mokama). Tai autorės nuomonė, grindžiama Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, kuri nėra absoliuti tiesa ir gali būti nuginčijama.


www.amberlaw.lt

 


Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it .

Į viršų

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: