Airida Poškutė   
2007 12 10, 00:00
KULTŪRA. Kaune susibūrė tekstilininkai iš viso pasaulio (foto/video)

Autorės nuotraukaKas dvejus metus vykstantis tarptautinis kultūrinis renginys Kauno meno bienalė TEXTILE 07 susilaukia itin didelio lankytojų susidomėjimo. Lapkričio 30 dieną prasidėjęs renginys talpina savyje ne tik įvairių tematikų parodas, bet ir edukacines programas, meno kūrinių užsakymus.

Šeštosios tarptautinės Kauno meno bienalės organizuojamos parodos TEXTILE 07 dėmesio centre – šiuolaikinis menas, kurio potekstė yra viena archetipiškiausių ir daugybei interpretacijų pasiduodanti medžiaga – tekstilė.

Tarptautinis bendradarbiavimas

Šiais metais Kauno meno bienalė TEXTILE 07 tęsia tarptautinio bendradarbiavimo modelį, kviesdama į kūrėjų komandą italų, britų, brazilų, japonų, suomių, JAV, Pietų Afrikos kuratorius.

Pasak TEXTILE 07 kuratorės ir organizatorės, meno kritikės Virginijos Vitkienės, paroda gimė iš Kauno menininkų troškimo atskleisti šiuolaikinės tekstilės unikalumą, įvairovę, novatoriškus sprendimus, Lietuvoje išryškėjusius XX a. paskutiniajame dešimtmetyje.

„Bienalę rengiančiųjų troškimas buvo sukurti menininkams ir visuomenei atvirą

kultūros erdvę, kurioje cirkuliuotų idėjos, draugystė ir patirtys“,- Verslosavaitei.lt kalbėjo V. Vitkienė.  

Anot moters, pirmose organizuojamose parodose dominavo lietuvių, latvių ir estų kūriniai, bet jau trečiojoje parodoje žiūrovai galėjo susipažinti su Vokietijos, Belgijos, Danijos, Norvegijos kūrėjų darbais.

Didėja populiarumas

TEXTILE 07 kuratorės ir organizatorės teigimu, kai renginiu pradėjo domėtis vis didesnis tarptautinių specializuotų leidinių ir meno organizacijų ratas, bienalės struktūra neišvengiamai turėjo keistis.  

Augant renginio populiarumui, organizatoriai pradėjo ieškoti didesnės finansinės paramos. Dabar bienalę remia Europos sąjungos programa Kultūra, Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija ir Kauno miesto savivaldybė. Bienalės partneriais tapo CityArts, Dublin (Airija) ir Arte&Arte (Italija).

Įvairiakryptė paroda

Renginio organizatoriai šiais metais siūlo ne tik daugiau nei 20 aukšto lygio šiuolaikinio meno parodų, bet ir pokalbių apie meną ir kultūrą ciklus aktualiomis temomis, į kuriuos pakviesti įvairių sričių atstovai. Viešuose paskaitose ir diskusijose organizatoriai rengė draugystės vakarus ir apvalaus stalo diskusijas apie bienalės perspektyvas, kuriuose dalyvavo atvykę užsienio svečiai.  

Be to, vienu strateginių klausimų tapo edukacinės ir tyrimų programos bei užsakomieji darbai.

Iš keturių tyrimų projektų bene svarbiausi buvo prof. Janis Jefferies (D. Britanija) vykdomas projektas „Staklių pasakos ir juostų dainos”, ieškantis ryšio tarp liaudies dainų melodijų jungimo ir juostų audimo.

Taip pat didelio dėmesio susilaukė Seamus McGuiness ir daktaro prof. Kevin Malone (Airija) projektas „Prarasti portretai – materializuojamos istorijos”. Pasitelkiant meninę ir mokslinę kalbas, buvo tiriama savižudybių problematika. Šiuo projektu buvo bandoma atrasti meninį sprendimo būdą asmeninių istorijų išsaugojimui ir paminėjimui.

Garsieji brazilų grafitininkai Osgemeos ne tik įgyvendino užsakomąją freską ant Paveikslų galerijos sienos, bet ir paliko daugybę tikrųjų grafiti ženklų įvairiose Kauno vienose.

Dvi savaites viešai savo meninę kompoziciją tapę tiesiai ant Kauno paveikslų galerijos lauko sienos, broliai Otavio ir Gustavo Pandolfo iš San Paulo, Brazilijos grafiti visuomenei pristatė gruodžio 1 dieną, antrąją Kauno meno bienalės TEXTILE 07 atidarymo dieną.

Tekstilės interpretacijos

Parodose gausu ne vien tikrosios tekstilės kūrinių, bet ir video darbų, performansų, fotografijų. Vienoje iš trijų kolekcijų, kurią pristato britai kuratoriai Danica Maier ir Gerard Williams, sąmoningai atsisakoma tekstilės medžiagų ir technikų, bet naudojama jos semantika ir nuorodomis tapybos, piešinio, filmo ar fotografijos rėmuose.

Paroda – profesionalumo kursai

V. Vitkienė pasakoja, jog Lietuvių tekstilė šiandieninėje Europoje, o ir Vakarų dailės kontekste pripažįstama viena profesionaliausių ir konceptualiai įtaigiausių. Studentai iš Londono Goldsmiths koledžo atvyksta į Kauno bienalės renginius kaip į profesionalumo kursus.

„Nors į atrankinę parodą daugumą lietuvių dailininkų pakliūti negalėjo (paraiškas buvo pateikę 328 menininkai iš 44 pasaulio šalių), tačiau gausybėje lydinčiųjų parodų Lietuvos tekstilės veidas skleidžiasi pačiomis gražiausiomis spalvomis“,- savo nuomonę išsakė V. Vitkienė.

Tarptautinę atrankos komisiją sudarė Jay Koh (menininkas, rašytojas ir ateinančios TEXTILE 09 kuratorius, Vokietija/Singapūras), Linara Dovydaitytė (meno kritikė ir Šiuolaikinio meno centro kuratorė, Vilnius), Gerard Williams ir Danica Maier (D. Britanijos menininkai dabar kuruojantys vieną iš „Siauro požiūrio“ parodų) ir komisijos pirmininkas Janis Jefferies (Vizualinių menų profesorė, Goldsmiths universitetas, D. Britanija).

Lankomiausia dailės paroda

Tarptautinė paroda TEXTILE 07 susilaukė itin gausaus lankytojų skaičiaus. Atidarymuose dalyvavo virš 1000 žmonių, o šią savaitę be gausaus Kauno lankytojų skaičiaus parodą aplankė grupės iš Telšių ir Latvijos meno akademijų.

Prieš du metus vykusi TEXTILE 05 buvo pati lankomiausia dailės paroda per pastaruosius 18 metų - ją aplankė per 20 000 žmonių, nors paroda veikė tik pusantro mėnesio.

Tarptautinės tekstilės meno bienalės parodos Kaune vyksta nuo 1997 metų.

Pagrindinės parodos – „Platus požiūris“ ir „Siauras požiūris“ M. Žilinsko galerijoje Kaune veiks iki kovo pradžios.


Performansas parodos atidarymo metu 

Štai šiuos darbus galite pamatyti Kaune M. Žilinsko galerijoje.

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka

N.Budrio nuotrauka
Į viršų

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama