VersloSavaite.lt   
2011 02 04, 15:52
Pagal kokią tvarką man bus mokama motinystės pašalpa?

Image
Agnė Razgūnienė
„Norėčiau sužinoti, pagal kokią tvarką man bus apskaičiuojama motinystės pašalpa, jeigu vaikutis gims 2011 m. kovo mėnesį? Kiek laiko galėsiu negrįžti i darbą ir kiek ilgai man bus ši pašalpa mokama bei kokio ji bus dydžio?“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja teisės įmonės UAB „Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė.

 

Atsakymas. Lietuvos Respublikos darbo kodekso (LR DK) 179 straipsnio 1 dalis numato, jog moterims suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos - septyniasdešimt kalendorinių dienų iki gimdymo ir penkiasdešimt šešios kalendorinės dienos po gimdymo (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - septyniasdešimt kalendorinių dienų).

reklama

 

O to paties straipsnio 3 dalis nustato, kad už šio straipsnio 1 nustatytų atostogų laiką mokama Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nustatyta pašalpa. Šis įstatymas įtvirtina bendrą taisyklę, numatančią, jog teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu turi asmenys, kuriems suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, jeigu jie iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą.

 

Šios taisyklės išimtys įtvirtinti LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 16 straipsnio 2 ir 3 dalyse.

 

Moterims, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių, motinystės pašalpa mokama už 126 kalendorines dienas. Komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimė daugiau negu vienas vaikas, pašalpa mokama papildomai už 14 kalendorinių dienų.

 

Moterims, kurios iki gimdymo datos (suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių) nepasinaudojo teise į nėštumo ir gimdymo atostogas, motinystės pašalpa mokama už 56 kalendorines dienas po gimdymo (tačiau jei gimdymas komplikuotas arba gimė daugiau nei vienas vaikas, pašalpos mokėjimas yra prailginamas 14 dienų, t.y. motinystės pašalpa mokama už 70 kalendorinių dienų po gimdymo). LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 18 straipsnio, numatančio motinystės pašalpos nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu dydį, pakeitimai įsigalios nuo 2011 m. liepos 1 d., Jums turi būti mokama pašalpa, apskaičiuota pagal dabar galiojančią įstatymo redakciją.

 

Tai reiškia, jog Jums nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu bus mokama 100 procentų Jūsų kompensuojamojo uždarbio dydžio. Ši pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė už nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalį. Jei gimė daugiau negu vienas vaikas, motinystės pašalpa didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių (gimus dvynukams – 2 kartus, gimus trynukams – 3 kartus ir t. t.).

 

Jeigu apdraustasis motinystės pašalpos gavimo laikotarpiu turi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos, ir jų dydis mažesnis už motinystės pašalpą, jam mokamas šios pašalpos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas.

 

Motinystės (tėvystės) pašalpa skiriama ir mokama vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu - nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sukanka 2 metai. Teisė gauti šią pašalpą siejama su tokiu pačiu ligos ir  socialinio draudimo stažu kaip ir motinystės pašalpa (12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius).

 

Pagal dabar galiojantį įstatymą, motinystės (tėvystės) pašalpa mokama vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki tol, kol vaikui sueis dveji metai. Nuo liepos 1 d. įsigaliojantis pakeitimas numatys, jog motinystės (tėvystės) pašalpa mokama vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos tol, kol vaikui sueis vieni arba dveji metai. Jūsų atveju šie pakeitimai neturės įtakos atostogų trukmei.

 

Motinystės (tėvystės) pašalpos dydis nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, kol vaikui sueis vieni metai, yra 90 procentų, o kol vaikui sueis dveji metai, – 75 procentai pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Motinystės (tėvystės) pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė nei vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalis.

 

Nuo liepos 1 d. įsigaliojantys LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai mažinantys motinystės (tėvystės) pašalpos dydį (tuo atveju, kai pasirenkama gauti šią pašalpą kol vaikui sueis ne vieni, bet dveji metai) Jūsų iki šios datos įgytai teisei į nustatyto dydžio pašalpą įtakos neturės, kadangi 2011 liepą įsigaliosianti tvarka palies tik tuos asmenis, kuriems motinystės (tėvystės) pašalpos bus paskirtos nuo 2011 metų liepos 1 d.

 

Tuo tarpu asmenys, išėję vaiko auginimo atostogų anksčiau, ir toliau gaus tokias išmokas, kokios jiems buvo paskirtos.

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsnis negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju prašome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: