VersloSavaite.lt   
2024 02 13, 10:00
Kokios akcijos 2023-iaisiais buvo populiariausios tarp Baltijos šalių investuotojų?

Image
Foto
Didžiųjų korporacijų pelnas praėjusiais metais pranoko atsargius investuotojų lūkesčius, o akcijų rinkos pasirodė taip pat geriau, nei prognozuota. Kaip susiklostė tokia situacija, kokias akcijas daugiausia pirko Baltijos šalių investuotojai ir ko tikėtis šiemet, komentuoja „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.

 

Nors 2023-ieji prasidėjo sudėtinga geopolitine situacija, didėjančiomis palūkanų normomis ir pagrįstu susirūpinimu dėl recesijos, antrąjį pusmetį palūkanų normų augimas sustojo, o ilgalaikės palūkanų normos netgi patyrė reikšmingą korekciją, sako M. Skardžius.

 

„Įmonių pelnas taip pat pranoko investuotojų lūkesčius, o tai pakėlė investuotojų nuotaikas. JAV pagrindiniai rinkos indeksai „S&P500“ ir „DJIA“ per metus pakilo atitinkamai po 24 ir 13 proc. „Nasdaq-100“ buvo įspūdingiausias rodiklis, pakilęs 43 proc. dėl staigiai išaugusių stambių technologijų bendrovių akcijų kainų“, – teigia ekspertas.

reklama

 

Tarp Baltijos šalių investuotojų praėjusiais metais buvo paklausiausios didelės technologijų bendrovės ir jų akcijų sandoriai, rodo investavimo platformos „Luminor Investor“ duomenys. Populiariausių Baltijos šalių investicijų sąrašo viršuje įsitvirtinusios „Nuostabiojo septyneto“ – angl. Magnificent seven – t. y. įmonių „Tesla“, „Apple“, „Microsoft“, „Alphabet“, „Amazon“, „Meta“ ir „Nvidia“ akcijos.

 

„Pavyzdžiui, „Nvidia“ akcijų vertė per pastaruosius metus išaugo kone triskart. Tai sustiprino investuotojų pasitikėjimą ir padarė ją viena populiariausių bendrovių antrąjį pusmetį. „Microsoft“ akcijos taip pat buvo populiarios tarp Baltijos šalių investuotojų, o pagal rinkos kapitalizaciją kartu su „Apple“ dabar jos yra didžiausios visame pasaulyje“, – pastebi „Luminor“ banko atstovas.

 

Tuo tarpu, tarp Europoje įsikūrusių bendrovių didžiausio Baltijos šalių investuotojų susidomėjimo susilaukė Vokietijos rinka. Viena vertus, bendrovės „Volkswagen“ akcijų kaina krito dėl sudėtingos kompanijos struktūros, nesugebėjimo pasiekti prognozuotų pardavimo rezultatų ir bendrų investuotojų abejonių dėl ilgalaikės strateginės įmonės plėtros. Nepaisant to, daugelis Baltijos šalių investuotojų aktyviai investavo į bendrovės akcijas ir gavo labai gerą grąžą iš dividendų, atkreipia dėmesį ekspertas.

 

„Taip pat praėjusiais metais, ypač antrąjį pusmetį, tarp Baltijos šalių investuotojų vėl išpopuliarėjo sveikatos sektoriaus įmonės, pavyzdžiui, Vokietijos farmacijos bendrovės „Bayer AG“ ir „Pfizer“. Šiek tiek netikėtai tarp populiariausių bendrovių matome ir drabužių mažmenininką „Zalando“. Čia reikėtų pažymėti, kad susidomėjimą galėjo lemti asmeninė vartotojų patirtis ir bendrovės akcijų kaina, kuri nuo metų pradžios nukrito beveik 50 proc.“, – sako „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas.

 

Šiemet tarp investuotojų galimi pokyčiai

 

Anot M. Skardžiaus, žvelgiant jau į 2024 m., Baltijos šalių investuotojai, tikėtina, išliks ir toliau susidomėję „Nuostabiojo septyneto“ akcijomis, kurios neprarado savo populiarumo jau ilgą laiką.

 

„Investuotojai šia prasme iš esmės pritaria plačiai paplitusiai nuomonei, kad šios įmonės išsiskiria savo ilgalaikiu potencialu. Maža to, nesibaigiantis susidomėjimas dirbtiniu intelektu (DI), didelis vartotojų pasitikėjimas ir nuolatinės inovacijos dažno investuotojo akyse daro šias akcijas patrauklias ne tik trumpalaikiam susidomėjimui, bet ir ilgalaikėms investicijoms“, – teigia jis.

 

Be to, pasak eksperto, įdomu tai, kad šie metai veikiausiai bus pažymėti pagaliau mažėjančių palūkanų normų. Jas stebėdami Baltijos investuotojai, M. Skardžiaus teigimu, neišvengiamai ieškos įmonių akcijų, kurias teigiamai veikia mažesnė palūkanų našta.

 

„Jei dar pridėsime ir galimai kiek geresnes prognozes bendrajai ekonomikai, iš naujo gali sužydėti meilė nuo vartojimo tendencijų priklausomų įmonių akcijoms. Vienas iš tokių pavyzdžių – šiemet populiariausiųjų sąraše išsilaikiusi „Volkswagen“ įmonė, kuri, reikšmingai augant pardavimams, investuotojus lepintų ne tik aukštu dividendiniu pajamingumu, bet ir akcijų kainos prieaugiu“, – galimus ateities scenarijus vertina „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas.

 

Verslosavaite.lt