VersloSavaite.lt   
2015 03 04, 11:09
Ką būtina žinoti rengiantis skyryboms dėl sutuoktinio kaltės?

Marina Jermaliuk
Marina Jermaliuk
Nė vienas iš mūsų nesame apsaugoti nuo neištikimybės, smurto ar įvairių sutuoktinio pareigų nevykdymo. Paaiškėjus neištikimybei, dauguma sutuoktinių nusprendžia nutraukti santuoką.

 

Gerai, jei santuoka nutraukiama abiejų sutuoktinių bendru sutarimu, tuomet nemalonaus santuokos nutraukimo procese nėra ginčo dėl turto dalybų, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo dydžio ir pan. Tačiau ką daryti, jei kitas sutuoktinis yra kaltas dėl santuokos iširimo ir šalims nepavyksta taikiai susitarti bei pasidalyti turto? Kaip apsisaugoti nuo nesąžiningo sutuoktinio?

reklama

 

Į kurį teismą kreiptis? Šie ir kiti klausimai užplūsta beveik visus asmenis, kurie ketina inicijuoti skyrybų procesą. Atsižvelgiant į santuokos nutraukimo rodiklius ir į dėl sutuoktinio nesąžiningo elgesio ar smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų skaičių, norime Jums padėti kiek įmanoma apsisaugoti ir įsidėmėti keletą patarimų.

 

Komentuoja kontoros „Teisės Tarnai“ šeimos teisės skyriaus atstovė Marina Jermaliuk.

 

Kokie įrodymai gali būti teikiami teismui?

           

Įtarus ir vėliau paaiškėjus faktui, kad Jūsų sutuoktinis Jums yra neištikimas, reikia surinkti kuo daugiau įrodymų, kuriais galėsite bei turėsite remtis teisme, prašant pripažinti sutuoktinį kaltu dėl santuokos nutraukimo.

 

Nes žmogus, pareiškęs ieškinį dėl santuokos nutraukimo, privalo įrodyti, kad jo sutuoktinis iš esmės pažeidžia savo kaip sutuoktinio pareigas. Įrodymais civilinėje byloje laikomi bet kokie faktiniai duomenys, t.y. liudytojų parodymai, šalių paaiškinimai, rašytiniai ir daiktiniai įrodymai, apžiūrų protokolai, vaizdo ir garso įrašai bei kt.

 

Svarbu, kad visi įrodymai būtu gauti teisėtu būdu ir nepažeistų kitų asmenų teisių. Todėl įtarus sutuoktinį neištikimybe bei tuo akivaizdžiai įsitikinus galite tai užfiksuoti vaizdo ir garso priemonėmis.

 

Tačiau, reikėtų nepamiršti, jog slapti įrašų darymai, slaptas filmavimas ir sekimas varžo kito asmens teises bei laisves ir gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę. Todėl geriausia užkluptą sutuoktinį nufotografuoti ar nufilmuoti viešoje vietoje, dėl ko Jums ateityje negalėtų būti pareikšti įtarimai.

 

Taip pat Jums gali padėti ir Jūsų sutuoktinio neištikimybę matę asmenys – liudininkai, kurie galėtų paliudyti, jog sutuoktinis negrįždavo, nekeldavo telefono ragelio ar intymiai bendravo su kitu asmeniu. Suradę sutuoktinio anketą pažinčių portale ar aptikę sutuoktinio intymius susirašinėjimus, galite tai užfiksuoti nuotraukomis arba tiesiog atlikti ekrano vaizdo fiksavimą (angl. „print screen“).

 

Taip pat nepamirškite, kad turite teisę per teismą išreikalauti atitinkamų duomenų, kurių Jums nepavyksta gauti ir kurie bus vertinami kaip įrodymai arba turės reikšmės byloje. Jokiu būdu nekerštaukite ir nesielkite neadekvačiai, nerašykite ir negrasinkite sutuoktiniui jokia forma. Teismui nustatant, kokios priežastys lėmė santuokos iširimą, atsižvelgiama į sutuoktinių tarpusavio santykius iki faktinio santuokos iširimo, į kiekvieno sutuoktinio elgesį, stengiantis išsaugoti santuoką ar pablogėjus tarpusavio santykiams, ir į kitas aplinkybes.

 

Teismui nustatant, ar santuoka iširo dėl vieno iš sutuoktinių kaltės, atsižvelgiama, ar pateikti įrodymai apibūdina laikotarpį, kai šalių tarpusavio santykiai jau buvo pašliję, ar santuokiniai ryšiai jau buvo nutrūkę faktiškai, ar dar ne. Nustačius faktą, jog sutuoktinių tarpusavio santykiai jau buvo nutrūkę, teismai santuoką nutraukia dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Taigi renkant įrodymus svarbu atsižvelgti į tai, ar Jūsų santuoka iki neištikimybės buvo tvirta ir ar Jūs vienas kitam vykdėte sutuoktinių įsipareigojimus, ar ne. Nes, ko gero, gali atsitikti taip, kad Jūsų pateiktais įrodymais nebus vadovaujamasi, o santuoka bus nutraukta dėl abiejų sutuoktinių kaltės.

 

Ko galima reikalauti teisme, nutraukiant santuoką dėl sutuoktinio kaltės?

 

Kitas žingsnis – tai reikiamų duomenų ir dokumentų surinkimas. Kreipiantis į teismą Jums reikės santuokos liudijimo originalo, Jūsų ir sutuoktinio vardu registruoto nekilnojamojo turto išrašo, banko sąskaitų išrašo, pažymų apie Jūsų ir sutuoktinio vardu registruotas transporto priemones, gyvybės draudimo sutarčių.

 

Taip pat ir kitų dokumentų, kuriuose atsispindėtų Jūsų ir sutuoktinio turtas, pajamos, santaupos. Reikia nepamiršti, kad Jums taip pat teks surinkti ir nurodyti Jums žinomus savo bei sutuoktinio kreditorius ir kreditorinius įsipareigojimus. Jei turite nepilnamečių vaikų, tai taip pat teks nustatyti jų gyvenamąją vietą ir mokamą išlaikymo dydį, kuris kiekvienu atveju priklausys nuo vaiko poreikių.

 

Kad nekiltų nesusipratimų ateityje taip pat galite prašyti nustatyti ir bendravimo su vaiku tvarką. Tuomet bus aišku, kada vaikas su kuriuo iš tėvų gali būti. Taip išvengsite ginčų.

 

Nutraukiant santuoką dėl vieno iš sutuoktinių kaltės, nekaltoji šalis gali reikalauti kaltojo sutuoktinio atlyginti turtinę ir neturtinę žalą, padarytą dėl santuokos nutraukimo. Taip pat gali prašyti grąžinti kitai šaliai dovanotas dovanas.

 

Taigi surinkus šiuos ir kitus dokumentus su ieškiniu pagaliau galėsite kreiptis į teismą. O ieškinyje galėsite pareikšti reikalavimus dėl turto padalijimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, pavardės ir kt. Taip pat nepamirškite, kad turite teisę prašyti teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones, reikalauti kaltojo sutuoktinio atlyginti turtinę ir neturtinę žalą, padarytą dėl santuokos nutraukimo.

 

Šie patarimai yra tik bendro pobūdžio. Dėl individualios konsultacijos interesantus prašome kreiptis į kontorą „Teisės Tarnai“ adresu S. Žukausko g. 25, Vilnius arba tel. +370 520 32840, el.p.: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

 

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: