Karolis Indrulėnas, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorius   
2017 03 30, 12:51
Prasidėjo pirmosios Europos skyrybos: kaip sureagavo finansų rinkos?

Image
Sxc.hu nuotr.
Prasidėjo pirmosios ilgai aptarinėtos Europos skyrybos – Jungtinė Karalystė oficialiai kreipėsi dėl išstojimo iš Europos Sąjungos.

 

Finansų rinkos šios ilgus metus trukusios meilės ir neapykantos istorijos pabaigą pasitiko gana ramiai, mat tai tik oficiali derybų pradžia. Kitas žingsnis – kaip ir kiekvienų skyrybų atveju – abi pusės tiesiog apsikeis šabloniškomis frazėmis: į skaudųjį JK „skiriamės“, įsižeidusi ES atrėš „susimokėk“.

 

Pusantrų metų dialogo taisyklės

reklama

 

Pirmas darbas, nulemtas skirtingų ES ir JK požiūrių, bus susitarti dėl to, kaip iš tikrųjų vyks derybos. Kitaip tariant, kaip ir dėl ko abi pusės kalbėsis iki 2018 m. spalio, kuomet turėtų būti pasiektas galutinis ar bent tarpinis susitarimas. Finansų rinkoms tai reiškia tik viena – svaras dar ilgai bus atpigęs apie 12-18 proc. euro atžvilgiu nuo prieš Brexit referendumą buvusio lygio.

 

Tuo metu eurui tai atsilieps ilgiau nei planuota užsibūsiančiomis žemomis palūkanų normomis. Nors oficialiai Europos centrinis bankas ir ketina nutraukti ekonomikos skatinimo programą ir nebesupirkinėti obligacijų šių metų pabaigoje, tačiau dabar tikimybė stipriai išaugo, jog ši programa bus pratęsta dar 3-6 mėn.

 

Tikrosios derybos – ne iš karto

 

„Danske Bank” nuomone, JK vis dėlto paliks ne tik ES, bet ir muitų sąjungą, nes kitaip negalėtų sudaryti naujų prekybos sutarčių su kitomis šalimis. Taip pat mažai tikėtina, kad bus pasiektas pilnas susitarimas. Galima prognozuoti, kad bus susitarta dėl pereinamojo laikotarpio, nes daugiausiai diskusijų laukiama automobilių, žemės ūkio bei finansinių paslaugų srityse.

 

Finansinės paslaugos yra gana skausminga tema JK, kadangi Londonas – vienas iš didžiausių pasaulio finansų centrų ir dauguma bankų teikia paslaugas žemyninėje Europoje būtent per nuotolines Londono atstovybes. Jei JK netektų prieigos prie ES finansinių paslaugų sektoriaus, tuomet darbo netektų didelis skaičius dirbančiųjų, nes bankai, draudimo bendrovės ir kitos organizacijos turės persikelti į, tarkim, Paryžių arba Frankfurtą.

 

Didžiausias T. May ginklas prieš ES – JK įnašai į ES biudžetą. Jie yra vieni didžiausių, tad jie ne tik turi įtakos JK pozicijai, bet ir visoms deryboms. Numatoma, kad tai sukels nemažai įtampos tarp šalių narių. Tad ES iš savo pusės pirmiausia siekia susitarti dėl JK sąskaitos dydžio.

 

Kol kas labiausiai tikėtina, jog abi pusės bandys suvienodinti prioritetinius klausimus ir tik tuomet galės prasidėti tikrosios derybos. Šiuo metu didžiausia tikimybė yra ta, jog susitarimo artimiausiu metu nepamatysime.

 

Apmąstymams – mėnuo

 

Kas Europos ir JK laukia artimiausias dienas? Per 48 valandas nuo oficialaus JK prašymo išstoti D. Tuskas turi parengti preliminarias sąlygas dėl išstojimo. Jos turi būti paremtos ES paskirto pagrindinio Brexit derybininko Michaelio Barnierio gairėmis, kurios koncentruojasi į tris pagrindines kryptis – taip vadinamą „skyrybų sąskaitą”, piliečių teises ir išorines sienas.

 

Visgi tuo pačiu metu JK premjerė turi kitų prioritetų. Pagrindiniai iš jų – savi įstatymai, galimybė kontroliuoti migracijos procesus, palikti ES ir galimai muitų sąjungą, bendrai sklandus procesas, ekonominio modelio keitimas, žemesni mokesčiai, ženklus reguliacijos mažinimas ir kt.

 

Europos Sąjungos atstovai turės iki balandžio pabaigoje vyksiančio neeilinio ES tarybos susitikimo nuspręsti ir pasirašyti sutikimą dėl Brexit sąlygų.

 

Verslosavaite.lt