Giedrė Gečiauskienė, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė   
2013 02 28, 13:32
Italijos politinės sistemos viražai drebina pasaulio finansų rinkas

Image
D. Kanapecko nuotr.
Po šį pirmadienį pasibaigusių Italijos parlamento rinkimų nei viena partija negavo pakankamai rinkėjų balsų, kad galėtų formuoti valdančiąją daugumą.

 

Prieš rinkimus apklausos pergalę žadėjo Pier Luigi Bersani vedamai politinei jėgai, kuri kartu su buvusio premjero Mario Monti partija galėjo sudaryti koaliciją ir šis rezultatas būtų palankiai įvertintas finansų rinkų dalyvių.

reklama

 

Vis dėlto suskaičiavus balsus P. L. Bersani sąrašas surinko beveik tiek pat balsų, kiek ir prieštaringai vertinamo S. Berlusconi partija, o italus taupyti privertęs M. Monti surinko tik apie 10 proc. balsų.

 

Tokie rinkimų rezultatai nedžiugino pagrindinių Europos Sąjungos šalių politikų bei investuotojų – S. Berlusconi yra laikomas beatodairišku ir nenuosekliu politiku, galinčiu kelti grėsmę ligšiolinės vyriausybės vykdytai taupymo programai, kuria siekta valstybės finansus grąžinti į priimtinus rėmus.

 

Italija po padidinamuoju stiklu finansų rinkose buvo jau keletą mėnesių – jos ekonomikos dydis yra svarus euro zonoje, todėl atitinkamai nuo Italijos problemų sprendimo būdų stipriai priklauso ir euro zonos ekonomika.

 

Būsimos valdžios mozaikos

 

Tikėtinas scenarijus – P. L. Bersani vadovaujama mažumos vyriausybė. Tačiau toks mažumos vyriausybės gyvavimas vargu ar gali trukti ilgai, kai šalies laukia itin svarbūs vyriausybės skolos suvaldymo iššūkiai.

 

P. L. Bersani priimant naujus įstatymus būtų priklausomas arba nuo S. Berlusconi, arba nuo netikėtai rinkimuose sužibėjusio komiko Beppe Grillo vadovaujamų jėgų balsų. Žiūrint į praeitį, nereikėtų itin stebėtis, jei Italijai nepavyktų suformuoti ilgalaikės koalicijos – nuo 1945 m. šalis turėjo net 63 vyriausybes.

 

Plataus politinio spektro P. L. Bersani ir S. Berlusconi vyriausybė šiandien atrodo taip pat reali valdžios mozaika. Tačiau ir tai tikriausiai būtų neilgaamžis darinys, kurio pagrindinis rezultatas Italijoje būtų M. Monti pradėtų reformų pauzė.

 

Kitas scenarijus – nauji rinkimai, kurie greičiausiai nebus skelbiami tol, kol naujasis prezidentas neperims pareigų. Tad iki rugsėjo šio varianto Italijos politinėje padangėje kažin ar sulauksime.

 

Taupymo reformos gali užsitęsti

 

Apibendrinus esamą padėtį ir laukiamus scenarijus, Italijoje gali užsitęsti taupymo reformų įgyvendinimas. Tačiau, „Danske Bank“ analitikų manymu, tai nebūtų tragiška situacija trečiai pagal dydį Europos ekonomikai.

 

Svarbiausia, jog Italijos valdžia elgtųsi taip, kad atitiktų Europos centrinio banko (ECB) keliamas sąlygas, jei atsirastų būtinybė mažinti išaugusią šalies skolinimosi kainą. Pavyzdžiui, jei 10 metų termino Italijos vyriausybės obligacijų pajamingumas vėl grįžtų prie 7 proc. lygio.

 

Išeitį galės pasiūlyti ir ECB

 

ECB dar 2012 m. yra nusprendęs, esant reikalui, supirkinėti probleminių euro zonos valstybių obligacijas antrinėje rinkoje.

 

Tad jei dėl padidėjusio neapibrėžtumo Italijos politinėje sistemoje šiai šaliai pabrangs skolinimasis (padidės investuotojų reikalaujami obligacijų pajamingumai), ECB galėtų aktyviai supirkinėti Italijos vyriausybės obligacijas ir taip leisti lengviau kvėpuoti valstybės finansų sistemai.

 

Galima aštri rinkų reakcija

 

Jei Italijai prireiktų rimtesnės pagalbos – kaip iš tarptautinių partnerių paramos paketus jau gavusių Graikijos, Airijos, Portugalijos ar Ispanijos atvejais – toks scenarijus neapsieitų be aštrios reakcijos rinkose. Susitarimams su Italijos politikais dėl finansinės pagalbos gali prireikti nemažai laiko, be to, šios šalies skolos mastas didesnis nei kartu sudėjus visų prieš tai minėtų šalių ir siekia net apie 2 trilijonus eurų.

 

Kita vertus, finansų rinkų susidomėjimas Italijos rinkimų tema, panašu, pradeda išsisemti. Pirmadienį po pirminių rinkimų rezultatų paskelbimo tiek akcijų rinkos, tiek euro kursas dolerio bei kitų stambiųjų valiutų atžvilgiu bei ilgalaikės euro palūkanų normos stipriai krito.

 

Per šias kelias dienas finansų rinkos jau žvalgėsi kitų orientyrų. Italijos vyriausybės formavimas užsitęs bent jau mėnesį, o gal ir ilgiau, todėl ryškesnės įtakos finansų rinkoms artimiausiu metu tikėtis nevertėtų.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: