Gediminas Dūda   
2009 04 16, 17:06
Biurokratijos grimasos teismuose: 25 centų kaina

Image
J.Petronio nuotr.
25 centų kaina kartais gali būti labai didelė: veltui sugaišta keliolika dienų brangaus laiko ir tūkstančiai litų nuostolių.

 

Į redakcijos paštą gavome vienos įmonės laišką su, atrodytų, šiandien labai įprasta situacija: skolininkas neapmokėjo skolų ir įmonė kreipėsi į teismą. Visus dokumentus įmonė sutvarkė kaip pridera ir jos pretenzija buvo sėkmingai priimtas viename iš Lietuvos teismų. 

 

Toliau teismas pagal įstatymus atliko dokumentacijos pagrįstumo patikrinimą ir priėmė nutartį.

 

Pareiškimas buvo atmestas dėl tokios priežasties: nepaisant, kad visi dokumentai tvarkingai surinkti, pasirašyti ir padaryta visos reikiamos dokumentacijos kopijos, tačiau nurodytame kvite už bylinėjimosi išlaidas nebuvo pilnai sumokėtas valstybės nustatytas mokestis, kuriame teismas „pasigedo“ nei daug, nei mažai – lygiai 25 centų.

 

Ir be abejo, remiantis šia „svaria“ priežastimi pareiškimas buvo atmestas. Dėl šių 25 centų, žinoma, vėl reikėjo eiti į banką, sumokėti aštuonis kartus didesnį aptarnavimo mokestį, vėl priduoti dokumentus teismui, laukti atsakymo (nepamirškime dar kelių dienų, kol pareiškimas buvo atmestas). O laikas eina, skolininko turtą, galbūt, jau dalijasi kiti kreditoriai...

 

Diskutuoti apie mūsų biurokratinį teismų dramblį molinėmis kojomis turbūt neverta, tačiau apie absurdišką teismų elgesį – daugiau nei reikalinga.

 

Pirmas dalykas, kas turėjo būti padaryta iš teismo pusės, tai priimant dokumentus patikrinta, ar visa dokumentacija pateikta ir ar kvitas pilnai sumokėtas. Šį darbą turi atlikti teismo sekretorius (tokių dažniausiai net dirba po kelis viename kabinete), kuris priima dokumentus. Ar šis darbas turėjo būti „permestas“ ir taip apkrautiems Lietuvos teisėjams – spręsti jums.  

 

Antras dalykas, jei sekretorius net šio darbo nesugeba tinkamai atlikti, tai gal tada tiesiog reikia taikyti baudų sistemą atlyginimui tokiems darbuotojams už pareigų neatlikimą.

 

Tačiau, kaip matome, teismas pasirenka „lankstesnį“ kelią – gaišinti brangų įmonės laiką.  Dar gerai, jei įmonė ir skolininkas tame pačiame mieste, galima „užvežti“ dokumentus dar kartą su papildomais kvitais, bet ką daryti, jei įmonė kitame Lietuvos kampe?

 

Mielieji, Lietuvos teismai įspėja: teikdami dokumentus teismui būkite labai atidūs, paprašykite, kad Jūsų pareiškimus peržiūrėtų, o ne tik „priimtų“ teismo sekretoriai (žinoma, jei jie sutiks, nes to, matyt, įstatymas nenumato),  kad nereiktų vėliau teisėjui „vargti“ dėl Jūsų „neapdairumo“.

 

Šioje skiltyje dienoraštį galite rašyti ir Jūs. Savo tekstus siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it .

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: