VersloSavaite.lt   
2007 09 05, 07:57
Finansų valdymo konsultacija. Kaip pasiekti, kad įmonės buhalteris dirbtų tik įmonės naudai?

Image
Sxc.hu nuotr.
Ar įmonė turi darbuotoją – buhalterį, ar perka apskaitos paslaugas, abiem atvejais svarbu užsitikrinti, kad buhalteris dirbtų įmonės naudai. Įmonė moka pinigus už darbo atlikimą ar paslaugos suteikimą, todėl natūralu reikalauti kuo didesnės mokamų pinigų grąžos. Konsultuoja UAB „Management information“ direktorė Vida Čiuberkienė Kumpikienė.

 

Pirmiausia svarbu aiškiai suformuluoti buhalteriui ar apskaitos įmonei, ko siekia įmonė. Paaiškinti pagrindinius įmonės tikslus. Atrodo, kam buhalteriui žinoti įmonės tikslus, jei jis neprisideda prie pardavimų? Tačiau tikrai yra vietų, kur buhalteris priima sprendimus, kurie sutampa su įmonės tikslais, arba ne.

reklama

 

Pavyzdys, kaip buhalteris gali pasitarnauti įmonės labui

 

Įmonė siekia gauti paskolą iš banko palankiomis sąlygomis. Bankas suteiks geresnes paskolos sąlygas, jei įmonė turi daugiau turto. Tuomet įmonės buhalteris paruoš įsakymą, kuriame bus nustatyta žemesnė riba, kada įsigytas daiktas įmonėje laikomas ilgalaikiu turtu. Taip buhalteris padarys sprendimą, kuris sutampa su įmonės strateginiais tikslais – leidžiamose ribose padidins įmonės turtą ir ji gaus paskolą geresnėmis sąlygomis.

 

Pavyzdys, kaip buhalteris elgesys gali atnešti nuostolių

 

Buhalteris, taupydamas savo darbo laiką, visas reprezentacines sąnaudas apskaito „iš pelno“, t.y. kaip nemažinančias pelno mokesčio. Ir darbo mažiau, ir 100% garantija buhalteriui, kad nebus pelno mokesčio nepriemokos, o tuo pačiu ir baudos bei delspinigių.

 

Rezultatas – jei buhalteris informuotų įmonės vadovą, kad yra būdas mokėti mažesnį pelno mokestį, tačiau jam nebelieka laiko paruošti reprezentacinių išlaidų aktų, direktorius paskirtų šį darbą atlikti tarkim, administratorei, ir įmonė mokėtų mažesnį pelno mokestį.

 

Įmonės vadovas taip pat turi suformuluoti aiškius tikslus, ką jis tikisi gauti iš buhalterio, pavyzdžiui, kokias ataskaitas ir kada jam pateikti, kokia forma. Pavyzdžiui, vadovas daug keliauja ir gali ataskaitas peržiūrėti kelionėje atsiųstas elektroniniu paštu. Žinojimas, kad atspausdintos ataskaitos guli ant jo darbo stalo, jo nei kiek neguodžia.

 

Bauda geriau nei prarastas pelnas

 

Antras pavyzdys rodo, kad direktoriui svarbu pačiam apsispręsti, kokio lygio riziką jis pasiruošęs prisiimti mokesčių atžvilgiu. Jei buhalteris žino, kad mokesčių inspekcijai paskyrus, kad ir minimalią kelių šimtų baudą, vadovas ji su „žemėmis sumaišys“, buhalteris padarys viską, kad garantuotų, jog tokia situacija nepasitaikytų. Taip, įmonė tikrai negaus 500 Lt ar 1000 Lt baudos, tačiau pelno mokesčio galbūt mokės 5000 Lt daugiau.

 

Jei buhalteris būtų ramus, kad pasitikėjimas juo nenukentės, tikrai surastų įmonei ne vieną situaciją, kurią apskaitytų įmonei naudingesne linkme.

 

Šis požiūris daug kam pasirodys neįprastas, tačiau jis įmonei atneša daugiau naudos.

 

Jei įmonės vadovas pats nepermąstys šių aspektų ir neperteiks buhalteriui įmonės tikslų, neapibrėš savo lūkesčių iš apskaitos funkcijos įmonėje, neaptars toleruotinos baudų ribos, tuomet būkite tikri – buhalteris dirbs valstybei bei užsitikrins, kad nenukentėtų pats. Ir už tai, be abejo, mokės įmonė.

 

UAB „Management information“

 

www.MANinfo.lt


Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: