VersloSavaite.lt   
2007 08 29, 07:52
Finansų valdymo konsultacija. Kaip individualią įmonę perregistruoti į UAB?

Image
Sxc.hu nuotr.
„Turiu individualią įmonę, kurios teikiamas paslaugas plečiame, todėl noriu ją perregistruoti į UAB. Ar visi mano įsipareigojimai partneriams (sutartys, mokestiniai klausimai) automatiškai perkeliami į UAB, jei tai nurodoma įstatuose? Gal prieš tai turiu pranešti apie pasikeitimus savo partneriams ir susitvarkyti sąskaitas, kad nė viena pusė nebūtų niekam skolinga? Kaip su ilgalaikėmis sutartimis?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas Valdas. Į klausimą atsako UAB „Management information“ direktorė Vida Čiuberkienė Kumpikienė.

 

Iš esmės yra du būdai perkelti savo dabartinę veiklą į UAB: turimą įmonę pertvarkyti į UAB arba įregistruoti naują UAB.

reklama

 

 

Įmonės pertvarkymas į UAB

 

Individualią įmonę galima įstatymų numatyta tvarka pertvarkyti į UAB. Tai yra gana įprasta praktika: daugybė Lietuvoje veikusių individualių įmonių buvo pertvarkytos į UAB ir toliau sėkmingai funkcionuoja.

 

Tokiu atveju išlieka ta pati įmonė, todėl ji galės tiesiog toliau tęsti veiklą, galios iki tol sudarytos sutartys. Be abejo, reikės partneriams pranešti apie pasikeitimus, nes keičiant įmonės teisinį statusą, keičiasi įmonės pavadinimas, gali keistis ir kiti rekvizitai.

 

Tad rekomenduočiau savo įmonės vardu paruošti raštą ir juo visus partnerius informuoti apie pasikeitimus. Tame pačiame rašte galite patvirtinti, kad įmonė toliau vykdys visus ligšiol turėtus įsipareigojimus ir tęs įprastinę veiklą. Toks raštas suteiks partneriams informacijos, kad jiems nėra ko nerimauti dėl paslaugų, kurias jie įpratę gauti iš Jūsų įmonės. Tai padės užtikrinti sklandų bendradarbiavimą pereinant nuo vienos formos prie kitos.

 

Šiuo atveju visi atsiskaitymai su partneriais būtų tęsiami įprastiniu būdu, jų nereikės specialiai tvarkyti įmonę perregistruojant į UAB.

 

Naujos UAB įregistravimas

 

Labai svarbūs motyvai, dėl kurių nusprendėte individualią įmonę pertvarkyti į UAB. Jei pagrindinis siekis yra atsakomybės ribojimas, tuomet reikia pabrėžti, kad pertvarkius individualią įmonę į UAB, dar trejus metus nuo pertvarkymo išlieka neribota savininko atsakomybė.

 

Tad jei Jums svarbu savo atsakomybę apriboti greičiau, tuomet verčiau atidaryti naują UAB. Tokiu atveju perduodant veiklą  reikės pasirašyti sutartį tarp individualios įmonės ir naujosios UAB, kuria bus perduodamos ilgalaikės sutartys ir su jais susiję įsipareigojimai, o naujoji įmonė įsipareigos juos tęsti. Jei perduodamų sutarčių nėra daug, geriau, jei jos pasirašomos įtraukiant ir trečiąją šalį – tuomet partneris taip pat patvirtins savo sutikimą, kad viena įmonė perduoda įsipareigojimus kitai įmonei.

 

Jei vis dėlto pasirašoma viena sutartis tarp „senosios“ ir naujosios įmonių neįtraukiant partnerių, tuomet būtina raštu informuoti partnerius apie pasikeitimus. Taip pat patarčiau rašte partneriams išdėstyti, kad iš naujosios įmonės jie gaus ne mažiau nei yra įpratę gauti iš „senosios“, kad šie jaustųsi užtikrinti.

 

Įkūrus naują UAB, galima visas sutartis su tais pačiais partneriais perrašyti iš naujo, tuo pačiu nutraukiant sutartis su „senąja“ įmone. Šiuo būdu įmonė būtų dar labiau užtikrinta atsakomybės apribojimu.

 

Pertvarkant įmonę šiuo būdu, svarbu priimti sprendimą, ar „senojoje“ individualioje įmonėje liks kiek nors veiklos. Jei ne, tuomet tikriausiai reikės priimti sprendimą ją likviduoti.

 

Įregistruojant naują UAB, reikės visiškai atsiskaityti su partneriais – atsilyginti tiekėjams, klientai turės sumokėti visas skolas „senajai“ įmonei.

 

Šis būdas galbūt bus sudėtingesnis jo įgyvendinimo prasme, tačiau pabrėžiu, kad juo iš esmės sprendžiamas atsakomybės ribojimo terminas.

 

Norint perkelti paslaugas, teikiamas individualios veiklos statusu, manau, kad užtektų pasitarti su partneriais ir perrašyti sutartis naujosios įmonės, kuri tęs paslaugų teikimą, vardu. Jei partneriams nepablogėja bendradarbiavimo sąlygos (pvz., nepakyla kaina už tą pačią paslaugą), manau, kad sunkumų tikrai neturėtų kilti.

 

Sėkmės persitvarkant ir vystant verslą!

 

UAB „Management information“

 

www.MANinfo.lt


Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: