reklama

reklama

VersloSavaite.lt   
2012 06 22, 17:14
Vitaminas D – jo lietuviams trūksta

vaistai
vaistai
Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos narių laboratorijose atliktų bendrojo vitamino D tyrimų rezultatai parodė, kad lietuviams trūksta organizmui svarbaus vitamino D.

 

reklama

Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius ištyrus 240 į medikus besikreipusių pacientų kraują paaiškėjo, kad net 86 proc. trūksta vitamino D.

 

Pasak medikų, esant vitamino D deficitui silpnėja kaulai: vaikams vystosi rachitas, o suaugusiems – osteoporozė. Mokslininkai nustatė, kad vitamino D stygius didina riziką susirgti įvairių rūšių vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, inkstų, kepenų, autoimuninėmis ir kitomis ligomis.

 

Skaičiai - grėsmingi

 

Pasak Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkės, gydytojos Eglės Marciuškienės, klinikiniai tyrimai parodė, kad dėl vitamino D stokos kenčia net 77 proc. amerikiečių. 2006 metais Estijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad žiemą net 81 proc. estų turi nepakankamą vitamino D kiekį.

 

Vasarą šis skaičius sumažėja iki 30 proc., nes daugiau vitamino gaunama dėl saulės poveikio.

 

„Kadangi Lietuvoje platesnių tokio pobūdžio tyrimų nėra atlikta, buvo įdomu pasižiūrėti, koks skaičius lietuvių patiria vitamino D stoką ir kiek ši problema aktuali Lietuvoje. Kai padarėme laboratorijose atliktų vitamino D 25 (OH) tyrimų rezultatų duomenų analizę, įsitikinome, kad situacija katastrofiška – beveik 9 iš 10 tirtų asmenų trūko vitamino D”, – pasakoja gydytoja E. Marciuškienė.

 

Kritinis vitamino D deficitas užfiksuotas net trečdaliui

 

Apžvelgiant visų amžiaus grupių pacientus, kuriems per pirmuosius keturis šių metų mėnesius buvo atliktas vitamino D 25 (OH) laboratorinis kraujo tyrimas, paaiškėjo, kad 36 proc. pacientų užfiksuotas kritinis vitamino D deficitas (mažiau nei 10 ng/ml), 40 proc. – deficitas (mažiau nei 20 ng/ml) ir 10 proc. – stoka (mažiau nei 30 ng/ml).

 

Optimalus vitamino D kiekis organizme rekomenduojamas nuo 30 iki 70 ng/ml. Toks kiekis nustatytas tik 13 proc. kraujo tyrimą atlikusių asmenų. 

 

Pagal amžiaus grupes analizuojant vitamino D 25 (OH) tyrimų rezultatus, pastebima tendencija, kad kuo vyresnis žmogaus amžius, tuo vitamino D trūkumas didesnis. Kritinis vitamino D deficitas vaikams nuo 2 iki 5 metų amžiaus grupėje užfiksuotas 14 proc., deficitas – 50 proc., stoka – 21 proc. Amžiaus grupėje nuo 6 iki 18 m. kritinis vitamino D deficitas nustatytas 35 proc., deficitas – 61 proc., stoka – 4 proc.

 

Suaugusiųjų nuo 19 iki 59 m. amžiaus gupėje kritinis vitamino D deficitas nustatytas jau 41 proc. vitamino D 25 (OH) tyrimą atlikusių pacientų, 42 proc. – deficitas, 10 proc. – stoka, ir tik 7 proc. rekomenduojams optimalus vitamino D kiekis.

 

Kūdikiai  nuodijami vitaminu D

 

Daugelis jaunų tėvų žino, kad kūdikiams būtinas vitaminas D, o jo stoka yra rachito priežastis. Iš kūdikiams iki 1 m. amžiaus atliktų vitamino D 25 (OH) kraujo tyrimo rezultatų matyti, kad net 81 proc. mažylių turėjo rekomenduojamą optimalų vitamino D kiekį, ir tik 9 proc. užfiksuota vitamino D stoka.

 

Tačiau kas dešimtam tirtam kūdikiui nustatytas toksiškas vitamino D kiekis, viršijantis 100 ng/ml ribą.

 

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, gydytoja Eglė Marciuškienė aiškina, kad neatsakingai duodami vitamino D preparatų kūdikiams ir neatlikdami tyrimų, jauni tėvai savo kūdikius nuodija.

 

„Labai gerai, kad daugelis tėvų savo kūdikiams duoda vitamino D preparatų. Tačiau blogai, kad savo kūdikiams neatlieka vitamino D tyrimo ir nekontroliuoja šio vitamino kiekio. Šiuo metu daugelyje gydymo įstaigų vitamino D 25 (OH) tyrimas jau yra atliekamas, todėl ne tik kūdikiams, bet ir visiems, kurie vartoja vitaminą D, reikėtų stebėti jo kiekį kraujyje.“, - rekomenduoja gydytoja E. Marciuškienė.

 

Medikės teigimu, akivaizdžių vitamino D perdozavimo požymių praktiškai nėra, žmogus nieko nejunta esant per dideliam šio vitamino kiekiui. Kai vitamino D yra per daug, kraujyje randamas per didelis kalcio kiekis. Dėl to kalkėja kraujagyslės, gali susidaryti akmenys inkstuose.

 

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama

reklama