VersloSavaite.lt   
2010 05 28, 11:15
Už privalomo audito neatlikimą įmonėms bus taikomos sankcijos

Image
Sxc.hu nuotr.
Už įstatymais numatytos prievolės atlikti finansinių ataskaitų auditą nevykdymą įmonėms bus taikomos sankcijos. LR Seimo Audito komitetas ėmėsi iniciatyvos įteisinti įmonių vadovų atsakomybę už privalomo audito neatlikimą.

 

Šiemet įmonės savo finansines ataskaitas Registrų centrui turi pateikti elektroniniu būdu, todėl išvengti atsakomybės už jų nepateikimą arba prievolės atlikti auditą nevykdymą bus sudėtingiau, teigia audito paslaugų bendrovė „Provisus“.

reklama

 

Tam tikrus Įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme numatytus metinės apyvartos, turto vertės ar vidutinio darbuotojų skaičiaus rodiklius atitinkančios bendrovės privalo užsakyti ir atlikti savo finansinių ataskaitų auditą.

 

Pasibaigus ataskaitiniams metams ir patvirtinus visuotiniam akcininkų susirinkimui, finansinės ataskaitos kartu su auditoriaus išvada turi būti per 30 dienų pateiktos Registrų centrui.

 

Nuo šių metų jos turi būti pateiktos elektroniniu būdu, todėl atsiranda didesnė galimybė Juridinių asmenų registro tvarkytojui kontroliuoti, kurios įmonės pateikė savo metines finansines ataskaitas ir auditoriaus išvadą, jei auditas yra privalomas pagal įstatymą, o kurios – ne.

 

„Finansinių ataskaitų auditas nėra savitikslis, jis naudingas įmonės savininkams. Lietuvos auditorių rūmų statistika rodo, kad ketvirtadalį visų auditų mūsų šalyje užsako įmonės, kurioms atlikti auditą pagal įstatymą nėra privaloma.

 

Apie auditoriaus pasirinkimą patartina pradėti galvoti dar nepasibaigus finansiniams metams – kuo anksčiau bus sutarta dėl audito ir jo apimties, tuo didesnės naudos iš jo galima tikėtis“, – sako apskaitos, audito ir mokesčių paslaugų bendrovės „Provisus“ vadovė auditorė Elena Jankevičienė.

 

Įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme numatyta, kad metinį auditą privalo atlikti ne tik viešojo intereso, valstybės ir savivaldybės įmonės, akcinės bendrovės, bet ir uždarosios akcinės bendrovės, kurios atitinka bent du iš šių rodiklių: pardavimo grynosios pajamos per ataskaitinius metus yra daugiau kaip 12 mln. litų, balanse nurodyto turto vertė viršija 6 mln. litų, vidutinis metinis darbuotojų skaičius per ataskaitinį laikotarpį buvo 50 žmonių.

 

Už įmonės finansinių ataskaitų parengimą ir pateikimą Registrų centrui atsako įmonės vadovas. Jei ataskaitos nepateikiamos, gali būti ne tik skiriama iki 1000 litų bauda vadovui, bet ir inicijuotas įmonės išbraukimo iš Juridinių asmenų registro procesas.

 

Nors prievolė atlikti auditą apibrėžta Įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme, iki šiol nebuvo numatyta atsakomybė už jos nevykdymą. Todėl įmonėms, neatlikusioms finansinių ataskaitų audito, nors jis yra privalomas, nebuvo taikomos sankcijos. Pakeisti šią padėtį ir užtikrinti, kad būtų laikomasi įstatymu numatytos prievolės, iniciatyvos ėmėsi LR Seimo Audito komitetas.

 

Metines finansines ataskaitas, o jei auditas privalomas – ir auditoriaus išvadą, Registrų centrui įmonės turi pateikti per 30 dienų nuo eilinio visuotinio akcininkų susirinkimo, t.y. ne vėliau kaip iki gegužės 30 dienos.

 

Lietuvos auditorių rūmų duomenimis, 2009 m. šalyje atlikti 3675 metiniai auditai, iš jų 2111 – uždarosiose akcinėse bendrovėse, kurioms auditas privalomas pagal įstatymą. Bendras įmonių, kurios atitinka įstatymuose numatytus kriterijus privalomai atlikti finansinių ataskaitų auditą, skaičius Lietuvoje gali siekti 5 tūkstančius.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: