Lina Smaidrytė   
2008 02 06, 10:34
Savitarnos kasos – jau Lietuvoje (foto)

Autorės nuotr.

IKI tinklas atidarė pirmąsias savitarnos kasas Lietuvoje, Jasinskio g. Vilniuje. Teigiama, kad jau nuo kitos savaitės kasomis galės naudotis pirkėjai. Naujoji kasų sistema pavadinta „Iki Bitutė“ leis pirkėjams patiems skenuoti ir sverti prekes bei susimokėti.

Viskas pirkėjų patogumui

Iki tinklo generalinis direktorius Aidas Mackevičius teigia, kad savitarnos kasas įsteigti nuspręsta dėl greitėjančio pirkėjų gyvenimo būdo, siekta greičio ir patogumo. Užsienio patirtis rodo, kad savitarnos kasos užtikrina greitesnį ir patogesnį aptarnavimą, jos palankiai sutinkamos pirkėjų.

Manoma, kad Lietuvoje šias kasas turėtų pamėgti pirkėjai, kurie perka mažai prekių arba mėgsta patys reguliuoti savo apsipirkimo greitį.

„Šalyse, kuriose veikia savitarnos kasos, apklausti pirkėjai teigia, jog pagrindinis šių kasų privalumas – galimybė išvengti eilių tradicinėse kasose bei apsipirkimo ir atsiskaitymo privalumas“, – teigė IKI tinkle savitarnos sistemą diegusios pasaulio technologinių sprendimų lyderės NCR atstovas.

„Iki bitutė“ kasose yra įdiegtas interaktyvus sensorinis ekranas, kuriame žingsnis po žingsnio bus pateikiami nurodymai pirkėjui. Naudotis savitarnos kasomis padės ir konsultantai, kurie nuolat bus prie kasų, patars žmonėms kaip skenuoti, pasverti prekes, atsiskaityti ir patikrins pirkėjo amžių, jei bus perkamos alkoholio ar tabako prekės.

Savitarnos kasos iš pradžių atsirado JAV, vėliau išplito Kanadoje, o 2002 metais atkeliavo ir į Europą. Dabar per savaitę savitarnos kasose aptarnaujami 9,5 milijonai žmonių. A. Mackevičius teigia, kad savitarnos kasomis sėkmingai naudojasi prekybos tinklų pirkėjai D. Britanijoje, Italijoje, Prancūzijoje.

IKI darbuotojai saugūs

Iki šių metų pabaigos IKI tinklas planuoja įdiegti 100 savitarnos kasų didžiuosiuose miestuose. Savitarnos kasos ir parduotuvių neišstums įprastų kasų – 1-2 įprastines kasas pakeis 2-4 savitarnos. Prie Iki savitarnos kasų nuolat dirbs konsultantas, kuris padės pirkėjams susiorientuoti naujoje apsipirkimo sistemoje ir perkant tabako gaminius arba alkoholį, patvirtins reikiamą pirkėjo amžių.

Pasak Iki prekybos tinklo atstovų, praktika rodo, kad savitarnos kasos įdiegimas teigiamai veikia bendrą parduotuvės darbą – greičiau aptarnaujami pirkėjai, turintys mažiau prekių, sumažėja apkrovimas ir įprastoms kasoms. Savitarnos kasų steigėjai teigė, kad dėl šių kasų nebus atleistas nei vienas darbuotojas nei dabar, nei ateityje.

Siekiama saugumo

Norint išvengti vagysčių savitarnos kasose yra įdiegta prekių svorio atpažinimo sistema, tad jei nuskenavus vieną prekės kainą į maišelį bus įdėta kita, tai savitarnos kasos praneš apie pažeidimą. Taip pat prie kasų nuolat dirbsiantieji konsultantai bus apmokyti elgesio psichologijos, kad atpažintų įtartiną žmonių elgesį.

Savitarnos kasose bus galima atsiskaityti įprastais mokėjimo būdais, pavyzdžiui dalį sumos galėsite atsiskaityti grynais, o kitą dalį kortele. Aparatas apskaičiuos ir atidavinės grąžą, galios visos prekybos tinklo rengiamos akcijos, išpardavimai, bus teikiamos lojalumo kortelių IKI premija programos bei nuolaidos.

IKI tinklo atstovai nekomentavo kiek lėšų investuota į savitarnos kasas, bet teigė, kad tai brangi technologija. Didžiausias sunkumas su kuriuo teko susiduri diegiant savitarnos kasas Lietuvoje, tai Lietuviškų centų 1, 2 ir 5 atpažinimo sistema, nes jų svoris labai mažas ir panašus.

Autorės nuotr.
Prie naujųjų Iki savitarnos kasų nuolat dirbs konsultantas, be jo pagalbos nebus galima įsigyti alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių.

Autorės nuotr.
Iki prekybos tinklo atstovai, teigia, kad dėl naujų savitarnos kasų nebus atleistas nei vienas darbuotojas.

Autorės nuotr.
Savitarnos kasose pirkėjai turės patys sverti maisto produktus, iškilus sunkumams visada padės konsultantas

Autorės nuotr.
Atsiskaityti savitarnos kasose bus galima grynaisiais ir kortele, taip pat išliks galimybė iš kortelės išsiimti grynųjų pinigų.

Autorės nuotr.
Susidūrę su sugadintu bar kodu pirkėjai turės patys susirasti ir įvesti skaitmeninį kodą, tai pasak kasas išbandžiusiųjų žurnalistų yra sunkiausia.

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: