VersloSavaite.lt   
2014 10 20, 15:14
Nepriklausomi elektros tiekėjai – galimybės ar kliūtys?

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Jei prieš keletą metų apie nepriklausomus elektros tiekėjus žinojo mažoji gyventojų dalis, šiandien jau informacijos apie juos matoma šiek tiek daugiau, tačiau tai vis dar ne itin populiarus pasirinkimas.

 

Nepriklausomas elektros tiekėjas (pavyzdžiui Elektrum.lt) – licenciją tiekti energiją turintys juridiniai objektai. Iš jų tiek buitiniai gyventojai, tiek įmonės gali pirkti elektrą taip pat, kaip tai daro didžioji Lietuvoje gyventojų dauguma, pirkdama elektrą iš LESTO.

reklama

 

Kuo tai skiriasi?

 

Dažniausiai kyla paprastas klausimas – kuo skiriasi nacionalinis ir nepriklausomas elektros tiekėjai. Dažniausiai tam paaiškinti pakanka vieno pagrindinio dalyko - kainų skirtumo. Iš tiesų nepriklausomi elektros tiekėjai dažniausiai suvilioja klientus tuo, jog jie gali pasiūlyti gana lanksčias elektros kainas.

 

Jei tai mažiau aktualu gyventojams, verslui tai ypač patraukli sąlyga. Kodėl nepriklausomi tiekėjai gali pasiūlyti palankias kainas? Taip yra todėl, jog jų parduodama elektra nėra vienodos kainos. Tai reiškia, jog dirbant su nepriklausomu tiekėju prisiimate šiek tiek daugiau rizikos, nes jie paiso biržos kainų.

 

Jie biržoje elektros kainos smuko, tikėtina, kad ir pvz. Elektrum.lt elektros kainos Jūsų sąskaitose sumažės. Tuo tarpu nacionalinis tiekėjas naudojasi fiksuotomis sąlygomis ir siūlo stabilias kainas. Taip yra todėl, kad jis nelinkęs rizikuoti. Deja, dažnai tenka pastebėti, jog kiekvienais metais metų pradžioje prasideda vis naujos elektros kainos era.

 

Kas prižiūri?

 

Jau nuo 2005 metų nepriklausomi elektros tiekėjai aptarnauja verslą, o nuo 2007-ųjų - jau ir buitinius vartotojus. Padidėjęs susidomėjimas laisvu elektros tiekėjo pasirinkimu padidino ir verslo konkurenciją. Dažnai gyventojai baiminasi, jog nepriklausomas tiekėjas yra neprižiūrimas ir nekontroliuojamas. Tačiau iš tiesų taip nėra.

 

Didesnė konkurencija rinkoje visuomet lemia palankesnes sąlygas klientui. Kalbant apie elektros rinką, visi nepriklausomi elektros tiekėjai bei nacionalinis tiekėjas privalo paisyti reikalavimų ir vadovautis galiojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais. Kad versle nepasitaikytų nukrypimų ir nesąžiningos veiklos, visus tiekėjus prižiūri Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

 

Kodėl verta rinktis?

 

                    Būdas sutaupyti. Visgi, nepriklausomas elektros tiekėjas gali tapti puikiu pagalbininku, norint sumažinti išlaidas už elektros energiją. Tai ypač aktualu tiems, kurie pastebi, jog išnaudoja nemažai elektros. Todėl nepriklausomi tiekėjai dažniausiai pamėgstami verslo subjektų.

 

                    Aptarnavimo kokybė. Dažniausiai nepriklausomų tiekėjų klientai pažymi, jog pakeitus tiekėją, smarkiai pasikeitė teikiamų paslaugų kokybė. Reikia pripažinti, jog turint itin daug klientų, sunku visiems suteikti kokybiškas paslaugas. Todėl natūralu, jog naudojantis nacionalinio tiekėjo paslaugomis, į gedimus ir avarijas greitos reakcijos tikėtis neverta. Visai kitaip jei esate nepriklausomo elektros tiekėjo klientas. Šis tiekėjas suinteresuotas išlaikyti kiekvieną klientą, todėl ypač rūpinasi puikia paslaugų kokybe ir greitai reaguoja į avarines situacijas bei gedimus, kitus nesklandumus.

 

                    Lanksčios sąlygos. Kuo gali pasigirti nepriklausomi elektros tiekėjai? Lanksčiomis sąlygomis ir patenkintais klientais. Pamirškite neigiamas emocijas gavus sąskaitą už elektrą, kuomet neaišku, už ką tiek daug mokate. Nepriklausomi tiekėjai nuolat bendrauja su savo klientais, taikosi prie jų galimybių ir reikalavimų ir siūlo geriausias bei lanksčiausias sąlygas.

 

 

Kaip pasirinkti?

 

Norintiems pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, rinktis tikrai yra iš ko. 2014 metais Lietuvoje buvo oficialiai skaičiuojami 74 nepriklausomi elektros energijos tiekėjai. Tai juridinės įstaigos, turinčios leidimą prekiauti elektros energiją ir atitinkančios keliamus reikalavimus. Tačiau 22 iš jų antrąjį šių metų ketvirtį savo veiklos nevykdė.

 

Pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją gana paprasta - tereikia pasirašyti sutartį. Tai tas pats kaip pakeisti kabelinę televiziją ar mobiliojo ryšio operatorių. Svarbiausia, kad tam kiekvienais metais numatoma konkreti data. Gyventojai ir verslo įmonės, norinčio skitais metais naudotis nepriklausomo tiekėjo paslaugomis, turi iki metų pabaigos nutraukti sutartį su nacionaliniu tiekėju.

 

To nepadarę, automatiškai pasilieka nacionalinio tiekėjo klientais ir visiems kitiems metams.

 

1.                   Patikrinkite, ar Jūsų pasirinktas tiekėjas iš tiesų turi oficialią licenciją, leidžiančią jam užsiimti šia veikla. Taip apsidrausite ir žinosite, jog nebūsite apgauti. Kartais pasitaiko, jog gražiomis reklamomis ir skambiomis frazėmis patiklius klientus privilioja fiktyvios įmonės, paprašančios sumokėti pradinį mokestį, o vėliau dingstančios.

 

2.                   Sužinokite, ar Jus dominantis tiekėjas turi galimybių Jus aptarnauti. Tai padaryti galima patikrinus, ar tiekėjas yra Lietuvos elektros biržos dalyvis, nes būtent čia yra perkama elektros energija. Bus gyva bėda, jei sudarysite sutartį su tiekėju, kuris tik turi licenciją, tačiau realios veiklos nevykdo.

 

3.                   Pasidomėkite, kas vadovauja įmonei ir kas valdo jos akcijas bei yra elektros tiekėjo steigėjas. Tai dažniausiai yra naudinga informacija, kuri gali pasufleruoti, ar šiuo tiekėju verta pasitikėti. Tai leis Jums žinoti, ar esate patikimose rankose.

 

4.                   Susipažinkite su elektros tiekėjo siūlomomis sąlygomis. Vartotojai dažnai paskuba pasirašyti sutartis dažniausiai nė nesusipažinę su jiems teikiamais dokumentais. Pirmiausia išsiaiškinkite visas sąlygas ir reikalavimus, kurie įrašomi sutartyje. Žinokite, kokios yra Jūsų teisės ir pareigos, kokiu atveju galite kreiptis į elektros tiekėja, o už ką esate atsakingi patys. Taip pat labai svarbu išsiaiškinti, kokia yra apmokėjimo už paslaugas tvarka, mat kartais tiekėjai prašo išankstinio atsiskaitymo, o kartais atsiskaitoma po tam tikro laikotarpio, pvz., mėnesio pabaigoje.

 

5.                   Pasinaudokite internetu - tai plačios informacijos galimybės. Dažniausiai čia galite rasti įvairių atsiliepimų apie elektros tiekėjus. Taip sužinosite, kokie yra klientų patirties pavyzdžiai ir susidarysite galutinį sprendimą, ar šis elektros energijos tiekėjas Jums tinkamas ir atitinka Jūsų keliamus kriterijus.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: