VersloSavaite.lt   
2013 01 18, 18:51
Nepirkite katės maiše – lyginkite investicinius fondus

Image
Sxc.hu nuotr.
Investavimas – tai ne žaidimas su likimu. Investavimo sėkmė didžiąja dalimi priklauso nuo informacijos analizės ir fondų lyginimo tarpusavyje. Jei mokėsite palyginti, sugebėsite ir sėkmingai pasirinkti.

 

Į ką atkreipti dėmesį prieš investuojant, pataria Povilas Kaselis, „Danske Bank“ Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Nesigręžiokite atgal

 

Pirmas dalykas, kurį imasi vertinti dažnas investuotojas – tai fondo pelningumas. Paprastai tai bandoma padaryti analizuojant praeities rezultatus. Tačiau vertybinių popierių kainos nėra linkusios kartotis, todėl analizuodami tai, kas kažkada buvo, tik veltui švaistysite savo laiką ir daug naudos iš to nepešite.

 

Vertindami investicinių fondų praeities rezultatus, galite pamatyti tik pasirinktą „investavimo kelią“ – ar jis ramus ir tolygus, ar svyruojantis ir rizikingas. Iš dalies galite matyti fondo valdymo kokybę, tačiau būtina naudoti lyginamąjį indeksą, kuris geriausiai atitinka fondo investavimo strategiją.

 

Užuot analizavę praeitį, geriau pasidomėkite, į ką fondas investuoja, nes tai yra išsamiausias informacijos šaltinis, norint nuspėti būsimus pelningumo rodiklius. Pavyzdžiui, jei tikitės, kad ekonomikai artimiausiu metu gresia krizė, tai protingiausias sprendimas būtų investuoti į obligacijų fondą, nes jis yra mažiau rizikingas nei akcijų fondas. Jei manote, kad ekonomika augs, rinkitės akcijų fondus, nes akcijos turėtų uždirbti daugiau.

 

Didelis pelnas – didelė rizika

 

Dažniausiai pelnas ir rizika vienas nuo kito neatsiejami – kuo didesnis pelningumas, tuo didesnė ir rizika. Tačiau tai nėra taisyklė be išimčių, todėl ieškokite kuo pelningesnių investicijų su kuo mažesne rizika. Investicijų rizikingumas paprastai matuojamas standartiniu nuokrypiu pagal paskutiniųjų metų vertės svyravimus.

 

Nepamirškite atsižvelgti ir į fondo investicijas, o taip pat ir į dabartinės ir laukiamos ekonomikos būsenų skirtumus. Protingiausia būtų stebėti bendrus rodiklius, vertinančius  riziką ir grąžą.

 

Šiuo metu populiariausias ir lengviausiai suprantamas yra „Šarpo rodiklis“ (Sharpe ratio). Jis naudojamas, kai norima nustatyti, kiek grąžos uždirba kiekvienas rizikos vienetas, taip pat jis leidžia palyginti ir skirtingus fondus. Taigi, geriausias tas fondas, kuris kiekvienam rizikos vienetui sugeba uždirbti daugiausiai grąžos.

 

Pasinaudokite fondų registravimo agentūromis

 

Fondų registravimo agentūros, tokios kaip „Lipper“ ar „Morningstar“, įvertina rezultatus pagal riziką bei mokesčių struktūrą ir nustato fondo reitingą.

 

Pavyzdžiui, „Morningstar“ agentūra priskiria fondą vienai iš kategorijų ir suteikia fondui įvertinimą nuo 1 iki 5 žvaigždučių. Fondas su viena žvaigždute bus tarp 10 proc. prasčiausių tos kategorijos fondų, tuo metu 5 žvaigždučių fondas bus tarp 10 proc. geriausių fondų. Žinoma, lyderiai keičiasi, bet pagal tai lengvai galite sužinoti, kaip fondui ir jo valdytojui sekėsi iki šiol.

 

Informacijos svarba

 

Įsidėmėkite, kad slaptas fondas neturi jokių reikšmingų privalumų, todėl reikia atsižvelgti ir į informacijos prieinamumą. Rinkitės viešai platinamus fondus – tai Vertybinių popierių komisijos suteikiamas statusas, reiškiantis, kad visa svarbiausia aktuali informacija apie fondą turi būti pateikta ir lietuvių kalba.

 

Taigi, kuo daugiau žinosite apie investavimo strategiją bei esamą portfelio sudėtį, tuo sėkmingiau investuosite.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: