VersloSavaite.lt   
2014 02 24, 11:04
Nauja kontrabandos rūšis Lietuvoje – kaitrinės lemputės

Image
Lemputės
Nors pagal ES direktyvas nuo 2013 m. iš prekybos išimtos kaitrinės lemputės, jų vis dar galima įsigyti. Tiesa, nelegaliai.

 

Dažniausiai iš Baltarusijos į Lietuvą patenkantys gaminiai primena nelegalią prekybą cigaretėmis ir gali būti laikoma nauja kontrabandos rūšimi. Už mažą kainą kaitrines lemputes parduodantys prekeiviai pelnosi neteisėtu būdu, o tuo metu specialistai ragina būti sąmoningais ir nesusivilioti energiją švaistančiomis lemputėmis, kurios yra pavojingos mūsų aplinkai.

reklama

 

„Kaitrinių lempučių pardavimas yra nedraudžiamas tik tuo atveju, jei jos buvo pagamintos iki ES direktyvos įsigaliojimo, – sako apšvietimo sistemų įmonės „Osrom“ atstovybės Lietuvoje vadovas Gintas Malašauskas. – Deja, visada atsiranda žmonių, sugebančių apeiti taisykles ir pateikti rinkai naujai pagamintas kaitrines lemputes.“

 

G. Malašauskas pastebi, kad dažniausiai taip pagudrauti mėgsta turgaus bei mažesnių miestų parduotuvių prekeiviai, kuriuos inspekcija aplanko rečiau. Tuomet inspektorių misijos imasi patys gamintojai, pranešdami apie neteisėtą veiklą.

 

G. Malašauskas atkreipia dėmesį ir į dar vieną neteisėtos prekybos būdą, kai maži gamintojai iš kaimyninės Baltarusijos ar kitų į ES sudėtį neįeinančių valstybių, atsigabenę kaitrinių lempučių, jomis prekiauja apeidami įstatymą. Ant lemputės pakuotės užrašoma, kad tai specialios paskirties, vibracijai atsparūs gaminiai, nenusižengiantys ES direktyvai.

                                                                

Taupiosios lemputės ne veltui pakeitė kaitrines: jos šviečia 15 kartų ilgiau, šviesą paversdamos iki 80 proc. energijos, bei prisideda prie tokių globalių problemų, kaip šiltnamio efektas, mažinimo.

„Socialiai atsakingi žmonės turėtų atsisakyti kaitrinių lempučių, kurių neefektyvumas bei žala gamtai yra įrodyti, – sako Lietuvoje energiją taupančių lempučių surinkimą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė.

 

– Vienintelis taupiųjų lempučių trūkumas, kad jose yra gyvsidabrio garų, kurie, jei patenka į aplinką dideliais kiekiais, gali užteršti dirvožemį bei vandenį. Būtent todėl energiją taupančias lemputes būtina atiduoti specialistams, kurie, naudodami pažangiausias technologijas, jas saugiai perdirba. Lemputes reikia nešti į tam skirtus surinkimo punktus.“

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: