VersloSavaite.lt   
2019 09 03, 10:58
Kur dažniausiai naudojamas auksas?

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Auksas – bene pirmasis brangus metalas, su kuriuo žmonėms teko susipažinti. Daugybė karų ir įvairiausių nusikaltimų įvyko būtent dėl jo. Kas paneigs, kad šis mineralas ir šiandien išlieka tarp populiariausių ir labiausiai mėgiamų tauriųjų metalų?

 

Vienas iš žaviausių, blizgus, gražios geltonos spalvos metalas, cheminėje periodinėje Mendelejevo lentelėje žymimas trumpiniu Au, turi daugybę palankių savybių, tinkamų plačiai naudoti. Ar žinote, kuriose srityse galima surasti vertingojo aukso?

 

Visiems puikiai žinoma juvelyrika

reklama

 

Tikriausiai tai ta aukso panaudojimo sritis, apie kurią tuojau pat pagalvojama tik prakalbus apie šį metalą. Juvelyriniai dirbiniai iš aukso neišeina iš mados, tokie mėgstami jau nuo senų laikų ir turi didelę išliekamąja vertę. Kadangi auksas yra itin minkštas ir plastiškas, jį patogu naudoti įvairių papuošalų gamybai. Kad medžiaga gaminiams būtų kietesnė ir mažiau braižytųsi, auksas maišomas su kitais metalais.

 

Klasika galima pavadinti geltonąjį auksą, kuris išgaunamas kartu su sidabru ir variu, tačiau plačiai naudojamas ir baltasis (lydinys su sidabru, paladžiu ir kitais metalais) bei raudono atspalvio auksas, turintis didesnį kiekį vario. Kiek papuošaluose yra grynojo aukso, nurodo praba. Ji lemia gaminių kainą. Daugiausiai kainuoja 999 prabos dirbiniai. Dažniausiai juvelyrų gaminami papuošalai yra iš 585 arba 750 prabos.

 

Auksas pramonės srityje

 

Nereikėtų apsiriboti vien juvelyrikos dirbiniais. Auksas dėl savo savybių tiek stomatologijos, tiek chemijos ir elektronikos pramonėje naudojamas itin plačiai. Jo galima surasti įvairiuose elektronikos prietaisuose, ypatingai kompiuteriuose ir telefonuose.

 

Nieko nenustebins tai, kad dėl savo plastiškumo savybės auksas naudojamas kai kurių automobilių detalių gamybai, pavyzdžiui, katalizatoriams, ar netgi lėktuvų stiklams apšildyti. Lydiniai, ruošiami su auksu, turi atsparių korozijai savybių, todėl vertinami daugumoje pramonės sričių.

 

Aukso naudojimas medicinoje jau nuo seniausių laikų

 

Verta paminėti, kad medicina be aukso išties sunkiai įsivaizduojama. Šis brangus metalas medicininiais tikslais buvo populiarus jau senųjų kultūrų laikotarpiu. Archeologija rodo, kad auksiniai protezai buvo naudojami prieš tūkstančius metų. Šiuolaikinėje medicinoje auksas naudojamas vėžio gydymui, chemoterapijos metu, chirurginiams tikslams, kovai prieš artrito simptomus ir kt.

 

Aukso detalės maisto produktuose?

 

Auksas pastaruoju metu tampa ir svarbia kulinarijos dalimi. Galbūt teko paragauti maisto gaminių su vis labiau populiarėjančiais auksiniais lapeliais? Jie naudojami pačių įvairiausių desertų puošybai.

 

Tokie gaminiai atrodo gana išskirtinai ir prabangiai. Aukso dulkėmis ar blizgiomis lapelių detalėmis dekoruoti tortai, pyragaičiai ar saldainiai pavirsta tikrais meno kūriniais, sužadinančiais smalsumą ir apetitą.

 

Užs. nr. 20190903-01

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: